Stalowe, naziemne zbiorniki na wodę pitną z atestem PZH

2024-05-29 10:15 Materiał sponsorowany

Stalowe zbiorniki na wodę pitną projektowane i budowane przez firmę Miltom są rozwiązaniem pozwalającym na bezpieczne magazynowanie oraz dystrybucję wody przeznaczonej do spożycia. Stanowią one istotny element sieci wodociągowych i mają zastosowanie w takich obiektach jak Stacje Uzdatniania Wody SUW, zakłady produkcji żywności, szkoły czy szpitale. Ich zadaniem jest zapewnienie ciągłości zaopatrzenia w wodę w trakcie zwiększonego zapotrzebowania i w sytuacjach nadzwyczajnych.

Spis treści

  1. Środowisko pracy
  2. Wymagania prawne
  3. Szczelność zbiornika
  4. Bezpieczeństwo
  5. Czystość wody
  6. Izolacja termiczna
  7. Fundament
  8. Podsumowanie

Środowisko pracy

Zasadniczą cechą wody jest zdolność do rozpuszczania związków chemicznych z którymi ma kontakt. Dlatego powierzchnia powłoki wewnętrznej zbiornika poprzez stały kontakt z wodą narażona jest na korozję ługującą i osadzanie się na niej osadów.

Wymagania prawne

Zbiorniki magazynowania wody przeznaczonej do spożycia muszą mieć atest Państwowego Zakładu Higieny na całą konstrukcję i osprzęt. Jest on gwarancją tego, że zbiornik spełnia normy sanitarne i higieniczne obowiązujące w Polsce.

Szczelność zbiornika

Ściany i dach zbiornika wody do picia muszą być całkowicie szczelne, aby zapobiegać przenikaniu zanieczyszczeń oraz utracie wody na skutek wycieków. Najlepszą ochronę przed nieszczelnościami w stalowych zbiornikach na wodę spożywczą zapewniają masy chemiczne typu SABA i SIKA, które są stosowane w zbiornikach produkcji Miltom. Niekiedy producenci używają również membrany EPDM/PCV, jednak to rozwiązanie przeznaczone jest głównie do uszczelniania zbiorników na wodę technologiczną i przeciwpożarową. Specyfika pracy zbiorników wody pitnej powoduje, że są one napełniane i opróżniane nawet kilka razy w ciągu doby, dlatego membrana może się podwijać i zaginać, a to z kolei może doprowadzić do jej rozerwania. Innym problemem jest konserwacja membran, ponieważ ich porowata powierzchnia na której łatwo odkładają się osady, jest trudna do umycia. Do usuwania zanieczyszczeń używa się zwykle preparatów z dużą zawartością chloru, a to prowokuje reakcje chemiczne w strukturze membrany i wydzielanie się szkodliwych związków do wody.

Stalowe, naziemne zbiorniki na wodę pitną z atestem PZH Miltom
Autor: Miltom

Bezpieczeństwo

Materiały użyte do produkcji naziemnych zbiorników wody pitnej, muszą być bezpieczne dla zdrowia i nie mogą wpływać negatywnie na jakość wody.  Elementy z którymi woda ma kontakt, powinny być zabezpieczone powłoką z atestem PZH lub jak w przypadku orurowania – być wykonane z materiałów mających taki atest. Tego typu powłoki są łatwe do utrzymania w czystości.

Czystość wody

Do zbiornika nie mogą dostawać się pyły, chemikalia, woda pośniegowa czy mikroorganizmy, dlatego tak ważna jest odpowiednia konstrukcja dachu, dobra wentylacja czy właściwy obieg wody w zbiorniku.

Dach zbiornika powinien być szczelny i zapobiegać gromadzeniu się wody, co można osiągnąć przez zastosowanie odpowiedniego kształtu i nachylenia.

Konstrukcja zbiornika musi zapewniać łatwy dostępu do wnętrza, podczas prac konserwacyjnych takich jak czyszczenie czy dezynfekcja, ale powinna być zabezpieczona przed dostępem osób nieuprawnionych i zwierząt.

Izolacja termiczna

Woda pitna musi mieć zapewnioną ochronę przed czynnikami takimi jak promieniowanie UV czy zmiany temperatury, dlatego wymagane jest zastosowanie izolacji termicznej i odpowiednich powłok ochronnych na zewnątrz depozytu.

Stalowe, naziemne zbiorniki na wodę pitną z atestem PZH Miltom
Autor: Miltom

Fundament

Zadaniem fundamentu jest utrzymanie ciężaru konstrukcji zbiornika wraz z wodą, ale także obciążeń dodatkowych jak śnieg czy wiatr, nie powodując osiadania ani deformacji zbiornika. Należy uwzględnić działanie wód gruntowych i zapewnić ochronę przed przenikaniem zanieczyszczeń z gleby.

Podsumowanie

Magazynowanie wody pitnej jest bardziej skomplikowane niż np. wody przeciwpożarowej. Dlatego przed podjęciem decyzji związanej z budową zbiornika powinno się dokładnie przeanalizować wszystkie parametry projektowanej konstrukcji. Trzeba wziąć pod uwagę nie tylko fakt posiadania przez zbiornik atestu PZH w momencie przekazania go do użytku, ale również zdolność do jego utrzymania w trakcie eksploatacji.

Stalowe, naziemne zbiorniki na wodę pitną z atestem PZH Miltom
Autor: Miltom

Zbiorniki na wodę pitną oferowane przez Miltom zapewniają optymalne warunki przechowywania wody, zgodne z zaleceniami Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego i posiadają aktualny atest PZH.

Solidna i szczelna konstrukcja gwarantuje bezpieczeństwo, a zastosowanie materiałów najwyższej jakości, długoletnie i bezawaryjne użytkowanie. Oferujemy szeroki wybór gabarytów, a także kolorów z palety RAL.

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
NAJNOWSZE Z DZIAU Instalacje