Nieoczywiste rozwiązania przeciwpożarowe w halach
Hale magazynowe i produkcyjne charakteryzują się dużymi powierzchniami i kubaturami. Wielokrotnie są one wyposażane w instalacje gaśnicze takie jak systemy tryskaczowe. Są jednak takie obszary, gdzie instalacji wodnych nie można zastosować. Często również spotykamy się z problemem perforacji dachów, a przecież trzeba tam umieścić czujki pożarowe. Co w takich przypadkach?
Spis treści
- Stałe urządzenia gaśnicze gazowe
- Systemy gaszenia szaf elektrycznych i sterowniczych
- Uchwyty czujek pożarowych
Stałe urządzenia gaśnicze gazowe
Rozwiązaniem dla pomieszczeń takich jak rozdzielnie elektryczne czy serwerownie jest wyposażenie ich w systemy gaszenia gazami obojętnymi z grupy produktowej AFFS-IG, opartej o gazy naturalne, takie jak AZOT, ARGON i CO2. Stanowią one idealne rozwiązanie dla ochrony tego typu pomieszczeń. Do grupy tej należy m.in. system gaszenia AF-300, który wykorzystuje nowoczesną technologię regulacji parametrów przepływu oraz dysze akustyczne dla serwerowni. Gaszenie pożaru oparte jest na redukcji ilości tlenu w pomieszczeniu. Alternatywnym rozwiązaniem mogą być systemy gaszenia, gdzie środkiem gaśniczym jest FK-5-1-12 (znany powszechnie pod nazwą NOVEC 1230, produkcji 3M). System ten, w przeciwieństwie do gazów obojętnych, gasi pożar poprzez reakcję środka gaśniczego z płomieniem. Systemy te wyzwalają się w czasie do 10 sekund, podczas gdy gazy obojętne do 120 sekund. Oba rozwiązania wymagają szczelnego pomieszczenia, gdyż proces zalegania środka gaśniczego po wyzwoleniu musi wynieść minimum 10 minut. Systemy te są certyfikowane przez CNBOP.
Systemy gaszenia szaf elektrycznych i sterowniczych
Często na halach są zlokalizowane pojedyncze urządzenia lub zespoły szaf energetycznych i sterujących. Z uwagi na warunki środowiskowe, w jakich pracują (temperatury, wilgotność, kurz), prądy, jakie przepływają przez te urządzenia itd. rośnie ryzyko pożaru. Dla tego typu urządzeń są przeznaczone systemy gaszenia z grupy produktowej AFFS-RACK, oparte o środki gaśnicze CO2 i FK-5-1-12. Ich paleta pozwala na dobranie optymalnego rozwiązania dla szaf szczelnych oraz nieszczelnych. Oba środki gaśnicze nie przewodzą prądu, są czyste i nie postawiają zanieczyszczeń po gaszeniu. Systemy te nie wymagają zasilania elektrycznego, a detekcja jest oparta o termiczną linię pneumatyczną. Spadek ciśnienia w linii detekcyjnej powoduje automatyczne otwarcie zaworu butlowego i uruchomienie gaszenia. System jest wyposażony w jeden lub dwa czujniki ciśnienia, które mogą być wykorzystane do wyłączenia wentylacji w szafach oraz do przekazania sygnału o pożarze do systemów nadrzędnych w budynku.
Uchwyty czujek pożarowych
Z uwagi na brak możliwości perforacji blach trapezowych w dolnych częściach montaż czujek pożarowych na stropach może nieść ze sobą spore wyzwanie. Odpowiedzią na te ograniczenia jest uchwyt czujek UCP-3-TR, który jest mocowany do boku trapezów oraz ma płynną regulację rozstawu uchwytu. Dla hal o wysokości powyżej 6 m czujka pożarowa musi być odsunięta o 5% od stropu co stanowi kolejne utrudnienie. Należy pamiętać, że montaż czujki pożarowej to jedno, a sposobność jej okresowego sprawdzania to drugie. Aby kontrola była możliwa można użyć uchwyt UCP-2-S (dla przestrzeni wysokich) i połączyć go z uchwytem UCP-3-TR (system kompatybilny). Natomiast dla przestrzeni pod połogami technicznymi można zastosować uchwyt UCP-1, który wyposażony jest w uchylne ramię powalające na łatwy dostęp do czujki. Uchwyty UCP-1, UCP-2-S, UCP-3-TR są wykonane ze stali ocynkowanej, mogą być pomalowane na dowolny kolor RAL oraz spełniają wytyczne SITP.