Polska na zielonej mapie projektów Amazon

2023-08-28 14:55
Słońce i wiatr znad Europy – Polska na zielonej mapie projektów Amazon
Autor: Amazon Słońce i wiatr znad Europy – Polska na zielonej mapie projektów Amazon

Amazon postawił kolejny krok w kierunku zrównoważonej przyszłości, kontraktując imponującą moc energii odnawialnej przekraczającą 20 GW, co daje mu zdolność do zasilania aż 15,3 miliona europejskich domów. Wartość tej liczby nabiera szczególnego znaczenia, gdy spojrzymy na jego inwestycje w Polsce, gdzie umowa cPPA na zakup energii pochodzącej z farmy fotowoltaicznej w Miłkowicach stanowi wyraz zobowiązania wobec przyszłych pokoleń.

Spis treści

  1. Amazon największym na świecie korporacyjnym nabywcą energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych
  2. Polska na zielonej mapie projektów Amazon
  3. OZE w globalnej perspektywie zrównoważonego rozwoju
  4. Amazon w Polsce

Amazon największym na świecie korporacyjnym nabywcą energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych

W 2022 roku Amazon zwiększył zdolność do wytwarzania energii odnawialnej o dodatkowe 8,3 gigawata (GW), między innymi dzięki 133 nowym projektom OZE w 11 krajach. W rezultacie łączna moc czystej energii generowanej w ramach 401 projektów solarnych i wiatrowych Amazon w 22 krajach, w tym w Polsce, wynosi już ponad 20 GW. 

Amazon ustanowił tym samym nowy rekord pod względem ilości energii odnawialnej zakontraktowanej w ciągu roku przez jedną firmę. Dzięki wykorzystaniu innowacyjnych technologii, w tym rozwiązań chmurowych, inwestycje Amazon w OZE przyczyniają się do transformacji energetycznej oraz przyspieszenia rozwoju gospodarczego w wielu regionach świata.

Zgodnie z danymi Bloomberg New Energy Finance, od 2020 roku Amazon pozostaje największym na świecie korporacyjnym nabywcą energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych, osiągając w 2021 r. jej 85 proc. udział w miksie wykorzystywanym przez firmę m.in. do zasilania biur, centrów logistycznych, centrów danych Amazon Web Services (AWS) i sklepów Amazon obsługujących łącznie miliony klientów na całym świecie. Jednocześnie nowe projekty, a tym samym potencjał energetyczny płynący z farm wiatrowych i solarnych, przybliżyły Amazon do osiągnięcia celu, jakim jest przejście w 100 proc. na energię odnawialną do 2025 r. – pięć lat wcześniej niż zakładał to pierwotny plan firmy.

Łączna moc energii odnawialnej zakontraktowanej przez Amazon wynosi obecnie ponad 20 GW
Autor: Amazon Łączna moc energii odnawialnej zakontraktowanej przez Amazon wynosi obecnie ponad 20 GW

Polska na zielonej mapie projektów Amazon

Amazon posiada w Europie 80 projektów solarnych on-site oraz 48 dużych projektów wiatrowych i solarnych (łącznie 128 projektów, on-site i off-site) o mocy ponad 4 600 megawatów (MW), które zgodnie z oczekiwaniami generują energię wystarczającą do zasilenia równowartości 3,5 miliona europejskich domów rocznie.

Polskim akcentem na mapie globalnych projektów z zakresu OZE jest zawarta w 2022 roku umowa na zakup energii z farmy fotowoltaicznej w Miłkowicach w województwie dolnośląskim, będąca jednocześnie jedną z największych umów typu CPPA (Corporate Power Purchase Agreement) w historii kraju. Moc zainstalowana farmy fotowoltaicznej w Miłkowicach to około 87 MW. Według przewidywań elektrownia ma generować ponad 120 tys. megawatogodzin czystej energii rocznie, co oznacza równowartość zapotrzebowania na energię ok. 57 tys. polskich gospodarstw domowych w ciągu roku.

Dzięki, inwestycji w farmę fotowoltaiczną w Miłkowicach, Amazon wspiera realizację przyjętego przez Polskę celu, jakim jest zwiększenie udziału energii ze źródeł odnawialnych w polskiej energetyce w najbliższych latach. Ta współpraca pomoże również przyspieszyć dekarbonizację w Polsce, gdzie paliwa kopalne nadal generują 85 proc. energii

– komentuje Anna Papka, menedżerka polityki publicznej Amazon ds. zrównoważonego rozwoju w krajach Europy Środkowej i Wschodniej

Z kolei w 2021 roku Amazon uruchomił robotyczne centrum logistyczne w Świebodzinie, którego dach pokrywa 8 600 m² paneli fotowoltaicznych o mocy 1 755 kWp (równowartość zasilania dla 480 domów), co pozwala firmie na częściowe zasilanie obiektu w Świebodzinie energią odnawialną.

OZE w globalnej perspektywie zrównoważonego rozwoju

Nowe projekty ogłoszone przez Amazon w 2022 roku zlokalizowane są, poza Polską, w: Australii, Kanadzie, Finlandii, Francji, Niemczech, Japonii, Singapurze, Hiszpanii i USA. Firma rozpoczęła także prace w tym zakresie w Brazylii, Indiach i Indonezji. Wśród 401 projektów na całym świecie są 164 farmy wiatrowe i słoneczne oraz 237 instalacji solarnych na dachach obiektów Amazon. Docelowo, globalne projekty Amazon mają generować po ich pełnym uruchomieniu ponad 56,8 tys. gigawatogodzin (GWh) czystej energii rocznie.

Jesteśmy zadowoleni z postępu i tempa, w jakim kontynuujemy na całym świecie uruchamianie kolejnych projektów z obszaru energii odnawialnej. Dzięki nim jesteśmy na dobrej drodze, aby zasilać nasze operacje wyłącznie energią pochodzącą ze źródeł odnawialnych pięć lat wcześniej, niż pierwotnie planowaliśmy. W 2022 roku ogłosiliśmy 133 nowe projekty w 11 krajach, co jest kolejnym rekordowym wynikiem. Projekty te pokazują, że Amazon korzysta z różnorodnych źródeł energii odnawialnej i wprowadza nowe technologie w kolejnych dziedzinach, które przyczyniają się do zmniejszania skutków zmian klimatu.

– komentuje Adam Selipsky, CEO AWS

Wykorzystywanie energii ze źródeł odnawialnych jest jedną z najskuteczniejszych strategii w walce ze zmianami klimatycznymi. Mając jednocześnie świadomość, że największy wpływ na redukcję emisji ma zakup energii odnawialnej przez firmy i organizacje, Amazon zainicjował powstanie nowej koalicji Emissions First, która prowadzi działania na rzecz unowocześnienia standardów rozliczania emisji dwutlenku węgla, co pozwoli na szybsze i tańsze ograniczenie emisji CO2 z globalnych sieci energetycznych.

Amazon w Polsce

Amazon działa w Polsce od 2014 roku i stworzył 70 000 bezpośrednich i pośrednich miejsca pracy, m.in. w dziesięciu nowoczesnych centrach logistyki, a także w biurze Amazon Web Services w Warszawie oraz w Amazon Development Center Poland w Gdańsku, Krakowie i Warszawie. Centra Rozwoju Technologii Amazon to pionierskie ośrodki naukowo-badawczo, które dostarczają innowacyjnych rozwiązań wykorzystywanych w produktach i usługach Amazon na całym świecie.

Od 2012 Amazon zainwestował w Polsce ponad 18,5 mld zł w infrastrukturę, w tym m.in. centra logistyczne, biura korporacyjne i zaplecze technologiczne, jak i wynagrodzenia oraz rozwój usług dla klientów. Miliardy dolarów przeznaczył również na rozwój infrastruktury i technologii, które pomagają małym i średnim firmom docierać do nowych klientów w kraju i za granicą, w tym również na ochronę własności intelektualnej marek

Amazon w Polsce
Autor: Amazon Od 2012 Amazon zainwestował w Polsce ponad 18,5 mld zł w infrastrukturę, w tym m.in. centra logistyczne, biura korporacyjne i zaplecze technologiczne, jak i wynagrodzenia oraz rozwój usług dla klientów
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
NAJNOWSZE Z DZIAU Instalacje