Energooszczędne systemy wentylacji przemysłowej

2024-01-05 11:00
Energooszczędne systemy wentylacji przemysłowej
Autor: GettyImages Zewnętrzne urządzenia układu wentylacji i klimatyzacji często lokalizuje się na dachu obiektu

Obecnie bardzo pożądaną cechą systemów HVAC jest energooszczędność, w tym m.in. właściwa optymalizacja pracy instalacji w celu zmniejszenia zużycia energii elektrycznej. Decyzję o wyborze konkretnego systemu wentylacyjnego podejmuje się głównie na podstawie specyfiki architektoniczno-budowlanej danego obiektu oraz procesów technologicznych w zakładzie przemysłowym.

Spis treści

  1. Zrównoważony rozwój a systemy wentylacji przemysłowej
  2. Rekuperacja przemysłowa
  3. Nagrzewnice i destryfikatory

System wentylacji przemysłowej powinien cechować się skutecznością i wysoką niezawodnością. W tym celu niezbędne jest rozważne planowanie i sporządzenie projektu z uwzględnieniem konkretnych obliczeń zapotrzebowania powietrza wywiewanego i nawiewanego oraz właściwe usytuowanie poszczególnych elementów instalacji. Nie można też zapomnieć o ich prawidłowym montażu, regulacji czy późniejszym serwisie. Obecnie bardzo pożądaną cechą systemów HVAC jest energooszczędność, w tym m.in. właściwa optymalizacja pracy instalacji w celu zmniejszenia zużycia energii elektrycznej. 

Zrównoważony rozwój a systemy wentylacji przemysłowej

Projektowanie wentylacji we współczesnych obiektach przemysłowych powinno wpisywać się w koncepcję szeroko pojętego zrównoważonego rozwoju. Podobnie jak w większości innych branż, niezwykle ważne są obecnie aspekty związane z energooszczędnością i zmniejszaniem kosztów eksploatacji, a także zagadnienia dotyczące ochrony środowiska naturalnego. Jest to szczególnie istotne w przypadku wentylacji przemysłowej – w większości dużych przedsiębiorstw systemy te muszą pracować nawet przez około kilkanaście godzin na dobę, co generuje ogromne wydatki.

Aby zapewnić niskie koszty utrzymania systemu wentylacji przemysłowej, stosuje się szereg rozwiązań optymalizacyjnych. Mowa tu o zaawansowanych systemach zarządzania, a także o modułach i sterownikach do monitorowania i regulacji poszczególnych etapów działania instalacji. Wiele operacji można dziś nadzorować nawet na odległość. Ogromne możliwości daje w tym zakresie system zarządzania budynkiem BMS, czyli automatyka do integracji i efektywnego sterowania kluczowymi instalacjami w budynku. 

Zarówno nowoczesne obiekty przemysłowe, jak i budynki użyteczności publicznej wykorzystują dziś kompleksowe systemy, czyli takie, w których instalacje wentylacji, klimatyzacji czy ogrzewania są ze sobą połączone. Taka spójność w projektowaniu, montażu i późniejszym użytkowaniu przekłada się na coraz większą energooszczędność.

Nie bez znaczenia jest dostępność urządzeń o wysokiej klasie energetycznej oraz wybór podzespołów i systemów montażowych od jednego dostawcy (co także ma wpływ na ograniczanie energochłonności). Dodatkowo, precyzyjne pomiary i optymalną regulację systemów wentylacji pod kątem ustawienia żądanych parametrów umożliwiają profesjonalne przyrządy kontrolno-pomiarowe. 

Energooszczędne systemy wentylacji przemysłowej
Autor: GettyImages Układ kanałów doprowadzających powietrze do nawiewników

Rekuperacja przemysłowa

W popularnych obecnie ekologicznych domach jednorodzinnych i obiektach użyteczności publicznej często stosowane są systemy wentylacji mechanicznej z rekuperacją, czyli odzyskiem ciepła. Nie inaczej jest w przypadku hal przemysłowych. Tu również zaleca się stosowanie rekuperacji przemysłowej, a w nowoczesnych systemach wentylacyjnych jest to niemal konieczność. Nie są to jednak identyczne instalacje – tym, co odróżnia te dwa systemy od siebie, jest stopień ich skomplikowania.

Rekuperacja w halach i magazynach przemysłowych powinna być zaprojektowana i wykonana z uwzględnieniem specyfiki danego zakładu. Wentylacja przemysłowa z odzyskiem ciepła nie tylko usuwa z powietrza pyły, cząsteczki gazu czy inne zanieczyszczenia, lecz także zapewnia komfortową temperaturę relatywnie niskim kosztem.

Co więcej, przy właściwie zaplanowanym systemie można nawet wykorzystać ciepło generowane na liniach produkcyjnych, np. do ogrzewania stref socjalnych i magazynowych. Oprócz przemyślanego projektu należy też pamiętać o szczelnym montażu oraz zastosowaniu wysokiej jakości izolacji termicznej, aby uzyskać efektywny odzysk ciepła.

Przeczytaj również:

Nagrzewnice i destryfikatory

Przykładem urządzeń, które są powszechnie stosowane w obiektach przemysłowych i pozwalają sporo zaoszczędzić na ogrzewaniu, są nagrzewnice. Zastosowanie nagrzewnic wtórnych i wstępnych w instalacjach z odzyskiem ciepła może znacznie usprawnić ich działanie. Trzeba bowiem pamiętać, że rekuperacja zaliczana jest do systemu wentylacji, a nie ogrzewania czy klimatyzacji.

Nowoczesne nagrzewnice to urządzenia zaawansowane technologicznie – wyposaża się je m.in. w termostaty i zabezpieczenia przed przegrzaniem. Można je montować w szeregu, uzyskując w ten sposób większą sprawność i obniżenie kosztów ogrzewania budynku. Nagrzewnice sprawdzają się też w układach bez odzysku – jako główne lub dodatkowe źródło ciepła. 

W obiektach przemysłowych charakterystycznym zjawiskiem jest gromadzenie się ciepła w górnej części pomieszczeń, czyli tzw. naturalna stratyfikacja powietrza. Sposobem na efektywne wykorzystanie tej właściwości jest zastosowanie destryfikatorów powietrza. Urządzenia te wyposażone są w silniki, wentylatory oraz dysze i powodują odwrócenie ruchu ciepłego powietrza do stref przebywania ludzi.

Alternatywnie, w systemach zdecentralizowanych z rekuperacją, ciepłe powietrze zgromadzone pod dachem można wykorzystać do wstępnego podgrzania świeżego powietrza z zewnątrz. 

Wentylacja przemysłowa wymaga indywidualnego podejścia i doboru odpowiednich rozwiązań. Dodatkowe utrudnienie stanowi obecnie potrzeba wdrażania energooszczędnych systemów.

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na ograniczenie strat energii i redukcję kosztów eksploatacyjnych jest stosowanie odzysku ciepła, czyli instalacji z rekuperacją. Zawsze trzeba jednak zachowywać ostrożność podczas planowania. Nie każda inwestycja mająca na celu zmniejszenie zużycia energii jest warta realizacji.

Energooszczędne projekty mogą sporo kosztować, niezbędne jest więc dokładne przeanalizowanie ich zasadności za pomocą rachunku amortyzacyjnego. Poza tym układy odzysku ciepła mają wpływ na wzrost zapotrzebowania instalacji na energię elektryczną, dlatego również należy zadbać o rzetelną analizę techniczno-ekonomiczną. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
NAJNOWSZE Z DZIAU Instalacje