Systemy detekcji gazów GAZEX – jedne z najczęściej stosowanych rozwiązań w Polsce

2023-05-25 14:05 Materiał sponsorowany
ASBIG® – schemat systemu detekcji gazu ziemnego
Autor: Gazex

Istniejąca od ponad 30 lat firma GAZEX jest jednym z liderów wśród producentów systemów detekcji gazów w Europie Środkowej. Na początku 2023 r. liczba urządzeń wprowadzonych przez nią na rynek przekroczyła 1 600 000 egzemplarzy.

Unikatowe rozwiązania techniczne oferowane przez GAZEX nadają kierunek rozwoju branży. Firma zapewnia kompleksowość usług – nowatorskie produkty, doradztwo techniczne, montaż i serwis instalacji. Wszystko z myślą o klientach i ich potrzebach.

Systemy detekcji CO i LPG w garażach

Polskie ustawodawstwo jasno reguluje kwestie wykrywania i usuwania z garaży podziemnych tlenku węgla (CO) i propanu-butanu (LPG). Konieczność stosowania w nich systemów detekcji wspomnianych gazów jest opisana w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Zgodnie z przepisami każdy garaż podziemny wielostanowiskowy (o przynajmniej 10 miejscach postojowych) powinien być wyposażony w wentylację mechaniczną sterowaną detektorami tlenku węgla, a w tych, w których dopuszcza się parkowanie samochodów zasilanych gazem LPG – również detektorami propanu-butanu. Firma GAZEX opracowała proste i niezawodne w działaniu rozwiązanie przeznaczone do garaży podziemnych – detektory serii WG.EG: CO – WG-22.EG i LPG – WG-15.EG. Bazując na nich, bez użycia dodatkowych central można tworzyć dowolnie duże systemy detekcji z możliwością podziału na strefy, a każda może być obsługiwana przez osobny system wentylacyjny lub grupę wentylatorów strumieniowych.

Montaż detektorów co i LPG

Tlenek węgla jest gazem toksycznym, o gęstości zbliżonej do gęstości powietrza. Wnika do organizmu przez układ oddechowy, zatem jako zalecaną wysokość montażu detektorów CO przyjęto 1,8 m nad poziomem posadzki.

Propan-butan, jako gaz niemal dwa razy cięższy od powietrza, powinien być natomiast wykrywany nisko – na wysokości ok. 0,2 m. Uniwersalna konstrukcja urządzeń GAZEX umożliwia zasilanie detektora LPG bezpośrednio z zamontowanego wyżej detektora CO – firma jest jednym z prekursorów takich rozwiązań na polskim rynku. Należy przy tym mieć na uwadze, że detektory LPG ze względu na wysokość montażu narażone są na uszkodzenia mechaniczne, dlatego w miejscach łatwo dostępnych (np. na parkingach centrów handlowych) warto je wyposażyć w osłony rurowe AR-1. Uzupełnieniem systemu detekcji w garażach są tablice ostrzegawcze jedno- (TP-4.s) lub dwustronne (TP-4.ds), wyświetlające ostrzeżenia o potencjalnym zagrożeniu CO i/lub LPG. Wyposażone są w syrenę o ograniczonej głośności. Zarówno detektory serii WG.EG, jak i tablice TP-4 dostępne są w trzech wersjach zasilania: 12, 24 V= lub 230 V~.

Opisane rozwiązania sprawdzą się w przypadku współpracy systemu detekcji z wentylacją kanałową i strumieniową.

Asbig® – aktywny system bezpieczeństwa instalacji gazowej

Paliwami gazowymi najczęściej wykorzystywanymi w celach grzewczych są gaz ziemny lub mieszanina propanu-butanu. Gazy te stanowią potencjalne zagrożenie wybuchem w momencie rozszczelnienia instalacji. Aby temu zapobiec, w pomieszczeniach, w których znajdują się urządzenia gazowe, montuje się systemy sygnalizacyjno-odcinające dopływ gazu.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, rozwiązania te należy stosować w pomieszczeniach, gdzie łączna nominalna moc cieplna zainstalowanych urządzeń gazowych przekracza 60 kW. Integralnym elementem systemu jest zawór odcinający montowany poza budynkiem, między kurkiem głównym a wprowadzeniem przewodu do obiektu. Obowiązek stosowania systemu sygnalizacyjno-odcinającego dopływ gazu dotyczy zatem m.in. kotłowni osiedlowych w budynkach biurowych i użyteczności publicznej, kuchni restauracyjnych, stołówek oraz hal przemysłowych i magazynowych z nagrzewnicami lub promiennikami gazowymi. Architektura ASBIG® bazuje na kilku urządzeniach (fot. 1):

  • detektory DEX/F (DEX-12/N – metan, DEX-15/N – propan-butan),
  • moduły alarmowe MD-1.Z, MD-2.Z, MD-4.Z, MDP-8.Z lub MDP-16.Z (liczba oznacza maksymalną sumę obsługiwanych detektorów),
  • zawór odcinający klapowy MAG-3, dostępny o śr. DN 32–100,
  • sygnalizator optyczno-akustyczny SL-21 lub SL-32. Wyżej wymieniona konfiguracja może być modyfikowana. ASBIG® jest dostępny w trzech wersjach zasilania: 12, 24 V= lub 230 V~.
Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
NAJNOWSZE Z DZIAU Zabezpieczenia