Biometryczna kontrola dostępu w obiektach przemysłowych

2024-03-29 14:45
Biometryczna kontrola dostępu w obiektach przemysłowych
Autor: Pexels - Pixabay W Obiektach, które wymagają szczególnego zabezpieczenia, coraz częściej stosuje się systemy wykorzystujące biometrię

Kontrola dostępu w obiektach przemysłowych ma za zadanie ułatwienie dostępu i poruszania się po strzeżonym obszarze pracownikom i uniemożliwienie wejścia na teren obiektu osobom niepowołanym. W obiektach, które wymagają szczególnego zabezpieczenia, coraz częściej stosuje się systemy wykorzystujące biometrię, która umożliwia identyfikację osób na podstawie ich cech fizycznych lub behawioralnych. Na czym polega biometryczna kontrola dostępu w obiektach przemysłowych? Na to pytanie odpowiadamy w artykule.

Rozmowy Muratora: Marcin Szewczuk, Aluplast

Biometryczna kontrola dostępu

Dostępne systemy kontroli różnią się stopniem zaawansowania i poziomem gwarantowanego bezpieczeństwa. W przypadku zgubienia przez pracownika np. karty zbliżeniowej do strefy chronionej może się dostać osoba nieuprawniona. Dlatego też w obiektach, które wymagają szczególnego zabezpieczenia, coraz częściej stosuje się systemy wykorzystujące biometrię, która umożliwia identyfikację osób na podstawie ich cech fizycznych lub behawioralnych. Wyklucza to ich zgubienie i praktycznie uniemożliwia podrobienie.

Weryfikacja tożsamości w tego typu kontroli dostępu może odbywać się na podstawie różnych czynników biometrycznych. Najczęściej wykorzystuje się w tym celu linie papilarne. Identyfikacja dostępu odbywa się poprzez porównanie odcisków palca (po przyłożeniu palca do czytnika) ze wzorem zapisanym w pamięci systemu kontroli dostępu. Analogicznie proces weryfikacji może wyglądać we przypadku innych czynników.

Najczęściej wykorzystywane do identyfikacji cechy biometryczne:

  • odcisk palca (układ linii papilarnych),
  • kształt i proporcje twarzy (rozstaw oczu, cechy geometryczne nosa, ułożenie uszu),
  • tęczówka lub siatkówka oka,
  • układ naczyń krwionośnych dłoni,
  • dynamika i barwa głosu.

Więcej na temat elementów kontroli dostępu w obiektach przemysłowych piszemy w artykule: Jakie elementy należą do wyposażenia systemów kontroli dostępu?

Inne funkcjonalności systemów kontroli dostępu

Bez względu na rodzaj wykorzystywanych urządzeń, nowoczesne systemy kontroli dostępu nie służą już tylko wyłącznie do identyfikowania osób i wpuszczania ich bądź nie do obiektu czy jego wybranych pomieszczeń. Są one stale rozwijane o nowe opcje i funkcjonalności, a także możliwe jest ich łączenie z innymi systemami, co pozwala znacznie zwiększyć ich możliwości. W systemach dedykowanych, tworzonych na specjalne, zindywidualizowane zamówienie, dopasowanych do specyficznych potrzeb przedsiębiorstwa, istnieje możliwość tworzenia wielu, nawet najbardziej nietypowych rozwiązań.

Często spotykanym rozwiązaniem jest łączenie kontroli dostępu z rejestracją czasu pracy i niekontrolowanym opuszczaniem stanowiska pracy. Jest to szczególnie pomocne w tych miejscach, w których godziny pracy są elastyczne, występuje praca zmianowa i/lub weekendowa, a także hybrydowa. System kontroli dostępu umożliwia również śledzenie poszczególnych osób, ich aktywności, a w przypadku zagrożenia np. pożarem pozwoli szybko sprawdzić, czy w zagrożonej strefie wciąż są obecne jakieś osoby, jednocześnie odblokowując wszystkie drzwi i inne bariery i umożliwiając szybką ewakuację. Z kolei połączenie z systemem sygnalizacji włamania i napadu pozwoli odciąć drogę ucieczki włamywaczowi.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
NAJNOWSZE Z DZIAU Zabezpieczenia