Inwestycja w self-storage – jak to działa, czy warto prowadzić magazyn samoobsługowy?

2023-07-19 16:45
Inwestycja w self-storage
Autor: Gettyimages Z magazynów samoobsługowych korzystają zarówno osoby prywatne, jak i duże przedsiębiorstwa

Pojęcie self-storage w kontekście magazynów samoobsługowych po raz pierwszy pojawiło się już kilkadziesiąt lat temu. Dziś z takich samoobsługowych przechowalni rzeczy korzystają zarówno osoby prywatne, jak i duże przedsiębiorstwa. Jak działa self-storage, kiedy się przydaje i czy opłaca się w to inwestować?

Spis treści

  1. Self storage, czyli magazyn samoobsługowy – co to jest?
  2. Co i jak długo można składować w magazynie samoobsługowym?
  3. Zalety magazynów samoobsługowych
  4. Zastosowanie self-storage
  5. Inwestycja w magazyn samoobsługowy self-storage – czy warto?

Self storage, czyli magazyn samoobsługowy – co to jest?

Magazyny samoobsługowe typu self storage to najprościej rzecz ujmując – przestrzenie magazynowe służące do przechowywania różnych przedmiotów i towarów przez określony czas. Takie obiekty są samoobsługowe – oznacza to, że użytkownik ma stały i nieograniczony dostęp do schowka podczas trwania wynajmu. Składowane przedmioty umieszcza się w solidnych (najczęściej metalowych) konstrukcjach odpornych na czynniki zewnętrzne, chronionych przed dostępem osób niepożądanych przy użyciu monitoringu i systemów alarmowych. Magazyny samoobsługowe zlokalizowane są często na obrzeżach miast, ale nie jest to sztywną regułą. 

Z rozwiązań self-storage korzystają różne grupy odbiorców, w tym m.in.:

  • klienci indywidualni (np. osoby zamieszkujące w niewielkich domach i mieszkaniach, studenci);
  • małe i średnie przedsiębiorstwa (szczególnie branża e-commerce);
  • przedstawiciele handlowi, którzy prezentują swoje towary klientom;
  • firmy logistyczne.

Przekrój potencjalnych użytkowników magazynów samoobsługowych jest dość szeroki. I nic dziwnego, gdyż przechowalnie przedmiotów doskonale nadają się zarówno do użytku prywatnego, jak i biznesowego. Magazyny samoobsługowe to duże ułatwienie dla osób, które ze względu na ograniczoną przestrzeń w domu czy mieszkaniu nie mają alternatywnych sposobów na bezpieczne przechowywanie różnych przedmiotów np. podczas remontu czy przeprowadzki. Równie dobrze sprawdzają się jako tymczasowe magazyny dla przedsiębiorców czy przestrzenie na dłuższy wynajem. 

Tak szerokie zastosowanie wynika z licznych zalet i możliwości, jakie oferuje self-storage, ale też elastycznych opcji wynajmu i wielu rozmiarów schowków. Magazyny samoobsługowe dostępne są dla użytkowników w różnym metrażu, w zależności od ilości i gabarytu przedmiotów. Mniejsze boksy wielkością przypominają popularne w czasach PRL „pawlacze” – są to przestrzenie wielkości średniej szafy o powierzchni ok. 1-2 m2. Większe boksy mają rozmiary zbliżone do przydomowych garaży, a nawet małych magazynów. 

Zobacz także:

Inwestycja w self-storage
Autor: Gettyimages Przedmioty w magazynach typu self-storage umieszcza się w solidnych konstrukcjach odpornych na czynniki zewnętrzne, chronionych przed dostępem osób niepożądanych przy użyciu monitoringu i systemów alarmowych

Co i jak długo można składować w magazynie samoobsługowym?

Rodzaj i okres przechowywania towarów w schowkach typu self-storage to jedna z ważniejszych kryteriów wyboru magazynów samoobsługowych. Zdecydowana większość firm oferujących takie „hotele dla rzeczy” zapewnia dziś ogrzewanie, wentylację i optymalną temperaturę niezbędną do przechowywania nawet wrażliwych na czynniki zewnętrzne towarów. Przed skorzystaniem z konkretnego schowka self-storage należy jednak upewnić się, jakie warunki i parametry powietrza deklaruje dana firma, aby magazynowane produkty nie uległy zniszczeniu. Boksy zwykle wykonywane są z metalu, a więc nie ma tu ryzyka powstawania pleśni czy grzybów. 

Jednocześnie rodzaj przedmiotów i towarów nie pozostaje bez znaczenia dla właścicieli i zarządców przechowalni. W związku z tym zabrania się używania schowków do składowania: substancji niebezpiecznych, broni, narkotyków, materiałów wybuchowych i radioaktywnych, żywności, roślin, zwierząt. Okres korzystania z magazynów samoobsługowych może być bardzo zróżnicowany. Boksy self-storage o niewielkich powierzchniach można wynająć nawet na kilka dni. Większe magazyny zwykle rozliczane są w okresach miesięcznych. Minimalny czas wynajmu wynosi z reguły 1 miesiąc, a w przypadku dłuższych umów można liczyć na korzystne rabaty.  

Może zainteresują Cię również: Najwyższe budynki mieszkalne Warszawy 

Zalety magazynów samoobsługowych

Wiemy już, że self-storage to duże udogodnienie dla osób fizycznych i przedsiębiorców. A jakie konkretnie zalety można przypisać magazynom samoobsługowym? Oto kilka najważniejszych:

  • nieograniczony dostęp do boksu przez 24h na dobę;
  • korzystanie z boksu bez pośredników (swobodny dostęp za pomocą kodu lub karty);
  • oszczędność miejsca w domu czy mieszkaniu;
  • optymalne warunki przechowywania towarów;
  • bezpieczeństwo składowania;
  • szerokie zastosowanie;
  • elastyczne warunki wynajmu;
  • ubezpieczenie przechowywanych przedmiotów;
  • coraz większą dostępność self-storage w miastach w Polsce.

Wynajem magazynów samoobsługowych to nie tylko komfort i bezpieczeństwo, ale również aspekty ekonomiczne. Korzystanie z takich boksów jest znacznie bardziej opłacalne niż inwestowanie w wynajem standardowych przestrzeni magazynowych i różnego typu lokali. Może to być zatem dobre źródło oszczędności dla firm. 

Zastosowanie self-storage

Magazyny self-storage mogą być wykorzystywane przez klientów indywidualnych m.in. w następujących sytuacjach:

  • przechowywanie sprzętu turystycznego, odzieży, elektroniki, AGD, pojazdów;
  • przechowywanie rzadko używanych przedmiotów;
  • przechowywanie mebli i wyposażenia na czas remontu i przeprowadzki;
  • składowanie pamiątkowych i wartościowych rzeczy;
  • magazynowanie przedmiotów zabierających dużo miejsca. 

Przedsiębiorstwa mogą z kolei wykorzystywać przechowalnie samoobsługowe do takich czynności, jak:

  • magazynowanie towaru handlowego;
  • tymczasowe składowanie przesyłek;
  • zarządzanie zapasami w firmie;
  • składowanie dokumentów archiwalnych i księgowych;
  • przechowywanie sprzętów firmowych;
  • zabezpieczenie cennych towarów przed kradzieżą lub zniszczeniem.

Inwestycja w magazyn samoobsługowy self-storage – czy warto?

Magazyny samoobsługowe to nie tylko praktyczne rozwiązanie dla klientów, ale także intratny pomysł dla biznes. Nietrudno się domyślić, że wzrost zainteresowania przechowalniami self-storage w Polsce i na świecie oznacza potencjalną okazję inwestycyjną dla przedsiębiorców. Ponadto, warto zauważyć, że popyt na self-storage nie jest uzależniony od niekorzystnych zmian w cyklu gospodarczym. Wręcz przeciwnie – spadek zamówień i sprzedaży może pociągnąć wiele przedsiębiorstw do poszukiwania oszczędności właśnie w postaci samoobsługowych magazynów. 

Spośród wielu opcji inwestowania, lokowanie kapitału w self-storage, zdaniem specjalistów, może być opłacalnym i bezpiecznym posunięciem. To nie wszystko. Jest jeszcze jedna ważna zaleta wynikająca z inwestycji w magazyny samoobsługowe. Chodzi o stosunkowo niewielką barierę wejścia w zakresie kosztów. Rozpoczęcie działalności na rynku magazynów samoobsługowych nie wymaga dysponowania tak pokaźnym kapitałem, jak np. w przypadku inwestowania w nieruchomości na wynajem. Przedsiębiorcy zainteresowani zarabianiem na self-storage mogą nawet zacząć od zakupu pojedynczych stanowisk magazynowych, a z czasem poszerzać swoją ofertę o kolejne sztuki. Taka strategia raczej nie będzie źródłem wysokich przychodów dla inwestora, ale zapewni stabilny comiesięczny zysk, a jednocześnie – relatywnie niewielkie ryzyko. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
NAJNOWSZE Z DZIAŁU Projektowanie