Strategia ESG - co jest strategią ESG - rynek magazynowy w Polsce
Strategia ESG [ang. Environmental, Social and Corporate Governance – ład środowiskowy, społeczny i korporacyjny] to już konieczny element działań deweloperów. Troska o środowisko naturalne, ogólnie rozumiany wellbeing i transparentność w zarządzaniu procesami w strategi ESG są kluczowe w prowadzeniu działalności związanej z rozwojem rynku magazynowego w Polsce. W artykule opisujemy jak wdrożyć jedno z rozwiązań stategi ESG w firmie działającej na rynku magazynowym w Polsce.
Deweloper dba również o bioróżnorodność terenu parku logistycznego przez stworzenie lokalnego ekosystemu, w tym ściany zieleni na elewacjach budynków, z miejscową roślinnością podkreślającą ekologiczny charakter obiektu. Tworzy także własną koncepcję otoczenia z nasadzeniami gwarantującymi bioróżnorodność i zdrowe powietrze. Wysiewane są naturalne łąki kwietne, nieopodal terenu zaplanowano pasieki zarządzane przez lokalnych pszczelarzy.
Co jest strategią ESG?
Skala rozwoju rynku logistycznego w Polsce sprawiła, że zmieniła się rola dewelopera powierzchni magazynowych. Wzrosła świadomość na temat praktyk równoważących wpływ inwestycji na otoczenie. Współcześnie w działalność związaną z funkcjonowaniem nowoczesnych hal magazynowych wpisana jest zrównoważony rozwój, stanowi on tzw. must have każdego przedsiębiorstwa. Dziś nie mówimy już tylko o samych budynkach, lecz także o tym, jak mogą się one przyczyniać do ochrony środowiska i zmniejszeniu emisji CO2. Chodzi nie tylko o zmianę technologii budowy magazynów i zagospodarowania terenów wokół nich, lecz także o traktowanie magazynu jako przyjaznego miejsca pracy oraz przedsięwzięcia inwestycyjnego, które wpasowuje się w otoczenie z poszanowaniem środowiska naturalnego. Dlatego realizacja strategii ESG [ang. Environmental, Social and Corporate Governance – ład środowiskowy, społeczny i korporacyjny] to konieczny element działań deweloperów.
W MDC2 polityka ESG tworzy DNA firmy. Stanowi swego rodzaju fundament, na podstawie którego prowadzone są wszelkie działania związane z rozwojem przedsiębiorstwa.
Przyszłość to równowaga: pomiędzy potrzebami społeczeństwa i ochroną przyrody. Tworzymy swego rodzaju ekosystem firmowy, którego celem jest zapewnienie najwyższych standardów działania. Z powodzeniem realizujemy te założenia w taki sposób, by zapewnić maksymalny zysk dla ludzi bez szkód dla przyrody – mówi Jeremy Cordery, założyciel i COO w MDC2
Environmental - ład środowiskowy
W zakresie ochrony środowiska polityka zrównoważonego rozwoju jest realizowana w szczególności poprzez wdrażanie nowoczesnych technologii w nowo powstających obiektach. Firma certyfikuje budynki w systemie BREEAM New Construction na poziomie minimum Excellent. W MDC2 Park Gliwice planowane jest uzyskanie certyfikatu BREEAM New Construction na najwyższym możliwym poziomie – Outstanding z najwyższą do tej pory punktacją certyfikacji w Polsce, jeżeli chodzi o budynki magazynowe.
W budowanych magazynach stawia się na nowoczesne i proekologiczne rozwiązania. Nacisk kładziony jest między innymi na te związane z fotowoltaiką i przystosowaniem dachów do późniejszej instalacji paneli słonecznych. We wszystkich obiektach MDC2 wykorzystuje się oświetlenie typu LED. Stosowana jest zwiększona izolacja ścian, zapewniony jest system monitorowania zużycia mediów. Deweloper zapewnia także punkty ładowania pojazdów elektrycznych i wiaty rowerowe. Realizowany jest także system retencji wody deszczowej. W ramach wewnętrznej polityki przyjęto założenie, by 95% materiałów budowlanych nadawało się do recyklingu.
W zakresie rozwiązań służących ochronie środowiska deweloper sięga po innowacje. W konstrukcji parków logistycznych zaplanowano między innymi użycie betonu niskoemisyjnego, wykorzystana zostanie także stal niskowęglowa. Wraz z partnerami zaangażowanymi w proces budowy firma dokonuje analizy wpływu procesu budowlanego na emisję dwutlenku węgla. MDC2 planuje także zastosowanie pomp ciepła, do tej pory niewykorzystywanych jeszcze w tego typu obiektach. Przy budowie magazynów MDC2 posługuje się szczegółowymi analizami LCA (znane również jako analizy cyklu życia – oparte na metodologii oceny wpływu na środowisko związanego ze wszystkimi etapami cyklu życia komercyjnego produktu). Obejmują one szczegółową kalkulację energii i materiałów, a także ocenę ich skoncentrowanego potencjalnego wpływu na środowisko. W końcowej fazie budowy deweloper przeprowadza także szczegółowe badania szczelności budynków, co stanowi dopełnienie przemyślanej koncepcji zrównoważonej inwestycji. Przyjęte kryteria te są wykorzystywane przy wyborze generalnych wykonawców budowlanych, którym deweloper narzuca określone normy.
Działania w zakresie ochrony środowiska mają wpływ na jakość życia nie tylko w chwili obecnej, podejmowane są także z myślą o przyszłych pokoleniach. Właśnie dlatego MDC2 angażuje się także w aktywności związane z ochroną i rozwojem polskich lasów. Jedną z nich jest współpraca z Fundacją Las Na Zawsze, z którą wspólnie chroni bogactwo pobliskich ekosystemów leśnych. Zobowiązaniem MDC2 jest utrzymanie lasów naturalnych w Polsce z zapewnieniem, że w zamian za oddaną powierzchnię magazynową firma sfinansuje znaczne połacie lasu na terenie kraju. W ten sposób MDC2 chce zagwarantować długofalowy pozytywny wpływ na otoczenie.
opracowanie dla haleprzemyslowemuratorplus.pl: Jolanta Matyńska-Kalata