Największe hale przemysłowe budowane w Polsce. Gdzie realizowane są te imponujące inwestycje?
W Polsce powstaje dziś wiele ciekawych obiektów przemysłowych. To m.in. nowoczesne zakłady produkcyjne, centra logistyczne i magazynowe o imponujących rozmiarach. Które z nich robią szczególnie imponujące wrażenie? Prezentujemy niektóre spośród największych hal przemysłowych, które niedawno wybudowano lub właśnie buduje się w Polsce.
Spis treści
- Największe hale przemysłowe powstające w Polsce. Przegląd inwestycji
- Panattoni Park Będzin – 89 tys. m²
- Panattoni Park Bytom – 131 tys. m²
- Zakład recyklingu baterii Elemental Strategic Metals w Zawierciu – 145 tys. m²
- Panattoni Park Zgierz – 160 tys. m²
- Fabryka Aira we Wrocławiu – 220 tys. m²
- Centrum logistyczne Hermes Fulfilment w Iłowej – blisko 250 tys. m²
- 7R Park Przylesie – 270 tys. m²
- Kompleks magazynowo-przemysłowy CTPark Warsaw West – 279 tys. m²
- Hub logistyczno-magazynowy w Kątach Wrocławskich – 430 tys. m²
- Industrial Park Poland by Hillwood koło Konina – ponad 600 tys. m²
Największe hale przemysłowe powstające w Polsce. Przegląd inwestycji
Inwestycje w hale przemysłowe rzadko spotykają się z tak dużym zainteresowaniem jak budowy wieżowców czy inwestycje infrastrukturalne. Tymczasem potrafią być równie ciekawe, zarówno pod względem wyzwań technicznych stojących przed wykonawcami, jak i wpływu obiektu na najbliższe otoczenie. Na uwagę zasługują zwłaszcza – coraz częstsze w Polsce – inwestycje zakrojone na szeroką skalę, zajmujące rozległe obszary i oferujące firmom tysiące metrów kwadratowych powierzchni na wynajem.
Gdzie w naszym kraju powstały niedawno lub właśnie powstają takie kompleksy? Spośród setek mniejszych i większych inwestycji wybraliśmy te, które wyróżniają się rozmachem. Lista nie jest rzecz jasna zamknięta – nowe hale przemysłowe wyrastają w Polsce jak grzyby po deszczu i w każdej chwili może zostać ogłoszony kolejny, jeszcze bardziej imponujący skalą projekt.
- Przejdź do galerii: Największe hale przemysłowe powstające w Polsce. Zobacz wizualizacje
Poniżej omawiamy pokrótce każdą z wybranych inwestycji, podając jednocześnie, jak dużą powierzchnię na wynajem oferuje. Przykłady zaprezentowano od tych o najmniejszym metrażu do tych o największym. Więcej zdjęć można obejrzeć w powyższej galerii.
Panattoni Park Będzin – 89 tys. m²
Duża inwestycja firmy Panattoni w woj. śląskim powstaje na 20-hektarowej działce przy drodze krajowej nr 86. Docelowo wybudowane zostaną dwie hale magazynowo-produkcyjno-usługowe, oferujące łącznie 89 tys. m² powierzchni na wynajem. Obie mają być gotowe pod koniec 2024 r. Generalnym wykonawcą jest firma HARDEN CONSTRUCTION.
Inwestycja Panattoni Park Będzin powstaje na wymagającej działce w pobliżu Potoku Psarskiego i ruchliwej drogi, co stawia przed wykonawcą szereg wyzwań. Inwestycja jest też pod stałym nadzorem ekologa z uwagi na bliskość potoku i terenów zielonych.
Panattoni Park Bytom – 131 tys. m²
Panattoni Park Bytom to kolejna inwestycja firmy Panattoni w naszym kraju. Na 26-hektarowej działce w samym sercu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii powstaną trzy hale przemysłowe o łącznej powierzchni 131 tys. m². Nowoczesne obiekty będą mogły zostać wykorzystane zarówno do celów produkcyjnych, jak i magazynowych czy logistycznych.
Nowoczesne hale Panattoni mają być energooszczędne i komfortowe, a do tego dobrze skomunikowane dzięki bliskości autostrady A1. Zaplanowano także infrastrukturę dla rowerzystów. Grunt pod inwestycję przygotowała technicznie i prawnie firma GTB Metropolis.
Zakład recyklingu baterii Elemental Strategic Metals w Zawierciu – 145 tys. m²
Otwarty w czerwcu 2024 r. zakład recyklingu baterii litowo-jonowych w Zawierciu (woj. śląskie) zatrudnia 120 osób (docelowo 150 osób) i pozwala odzyskiwać cenne metale z baterii oraz katalizatorów przemysłowych i samochodowych. To jeden z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Europie. Zakłada się, że po osiągnięciu docelowej wydajności obiekt będzie w stanie przetwarzać rocznie do 12 tys. ton akumulatorów.
Teren wykorzystywany przez spółkę Elemental Strategic Metals ma 145 tys. m², zaś cała działka 500 tys. m². Nowoczesny zakład recyklingu pozwala odzyskiwać m.in. kluczowe w branży elektromobilności metale takie jak platyna, kobalt, lit i rod.
Panattoni Park Zgierz – 160 tys. m²
Zlokalizowana w Zgierzu inwestycja firmy Panattoni to centrum logistyczne, które docelowo zaoferuje najemcom 160 tys. m² powierzchni. Jak dotąd, w ramach zakończonego już I etapu, powstało blisko 53 tys. m² nowoczesnych obiektów przemysłowych w centralnej lokalizacji, w pobliżu autostrady A2 oraz węzła Stryków.
Panattoni Park Zgierz oferuje hale nadające się zarówno do działalności produkcyjnej, jak i logistycznej czy magazynowej. W budynkach kompleksu zastosowano rozwiązania służące oszczędności wody i energii, a także zapewniono możliwość montażu paneli fotowoltaicznych.
- Dowiedz się także: Panattoni Park Gdańsk City Airport – Panattoni rozpoczyna nową inwestycję w województwie pomorskim
Fabryka Aira we Wrocławiu – 220 tys. m²
W czerwcu 2024 r. rozpoczęła działalność wrocławska fabryka firmy Aira, produkująca pompy ciepła. Należąca do szwedzkiego koncernu firma na razie wykorzystuje tylko ok. jedną piątą terenu o powierzchni 220 tys. m², ponieważ wykorzystuje zaadaptowane obiekty działającej tu wcześniej fabryki autobusów Volvo. W najbliższym czasie Aira planuje jednak zająć całą działkę i rozbudować zakład o nowe obiekty.
Rozbudowa pozwoli dwukrotnie zwiększyć możliwości produkcyjne fabryki, która dziś jest w stanie wytwarzać 250 tys. pomp ciepła rocznie. Firma zastrzega jednak, że o planach rozbudowy zadecyduje popyt na wytwarzane urządzenia. Docelowo wrocławski zakład ma zatrudniać 2000 osób.
Centrum logistyczne Hermes Fulfilment w Iłowej – blisko 250 tys. m²
Centrum logistyczne Hermes Fulfilment w Iłowej k. Żagania otwarto wiosną 2024 r. Choć powierzchnia zabudowy obiektu to 115 tys. m², zastosowanie wielopoziomowych antresol sprawia, iż powierzchnia całkowita wynosi niemal 250 tys. m². W efekcie województwo lubuskie zyskało miejsca pracy dla kilku tysięcy osób.
Nowoczesna hala wybudowana przez firmę Panattoni wyposażona jest w fotowoltaikę oraz rozwiązania energooszczędne. Obiekt służyć będzie niemieckiej Grupie Otto, działającej w branży e-commerce. Według szacunków nowe centrum logistycznie będzie ekspediować blisko 80 tys. artykułów rocznie, z możliwością podwojenia tej liczby w przyszłości.
7R Park Przylesie – 270 tys. m²
Powstający nieopodal Brzegu kompleks 7R Park Przylesie zaoferuje docelowo ok. 270 tys. m² powierzchni magazynowo-produkcyjnej do wynajęcia. Aktualnie firma 7R rozpoczęła realizację pierwszego budynku – obiektu typu 7R Green Saver o powierzchni 12,6 tys. m². Powstaje on dla firmy Eberspächer Sütrak Poland z branży motoryzacyjnej.
Niemiecki gigant będzie produkował w 7R Park Przylesie systemy klimatyzacji dla autokarów i autobusów. Dużą zaletą powstającego kompleksu jest lokalizacja – nieopodal autostrady A4, na granicy województw dolnośląskiego i opolskiego, 50 km na południe od Wrocławia.
Kompleks magazynowo-przemysłowy CTPark Warsaw West – 279 tys. m²
W podwarszawskich Wiskitkach, nieopodal planowanego Centralnego Portu Komunikacyjnego trwa realizacja ogromnego kompleksu magazynowo-przemysłowego CTPark Warsaw West. Obecnie oferuje on najemcom ponad 61 tys. m² przestrzeni dostosowanej do potrzeb produkcji oraz logistyki, jednak docelowo ma to być aż 279 tys. m². Budowa kolejnych obiektów przemysłowych już trwa, zaś inwestor – firma CTP – nabywa też kolejne grunty w celu powiększenia kompleksu.
Atutem wybranej lokalizacji jest nie tylko bliskość planowanego CPK, ale też autostrady A2, umożliwiającej m.in. szybki dojazd do stolicy kraju. Jak zapowiada inwestor, dzięki inwestycji CTPark Warsaw West pod Warszawą ma powstać „prawdziwy hub biznesowy”.
Hub logistyczno-magazynowy w Kątach Wrocławskich – 430 tys. m²
Pod Wrocławiem firma SATOIA S.A. przygotowała 80 ha terenu pod jeden z największych hubów logistyczno-magazynowych w Polsce. Pozyskała także pozwolenia na budowę obiektów o łącznej powierzchni aż 430 tys. m². Grunty nabyli czterej różni inwestorzy, z których największe inwestycje planują:
- P3 Logistics Parks Sp. z o.o. – stworzy tu park logistyczny P3 Park Wrocław I o pow. 265 tys. m²,
- ECE – stworzy halę o powierzchni ponad 79,4 tys. m².
Wykonawcą generalnym obiektów jest firma Atlas Ward.
Industrial Park Poland by Hillwood koło Konina – ponad 600 tys. m²
W Krągoli koło Konina (gmina Stare Miasto) firma Hillwood planuje olbrzymi park przemysłowo-logistyczny, który docelowo ma oferować ponad 600 tys. m² nowoczesnej powierzchni magazynowej i przemysłowej.
Obiekt ma powstać na 137-hektarowej działce w pobliżu autostrady A2 i drogi krajowej nr 72. Inwestor już przebudował i rozbudował sieć drogową, która prowadzić będzie do parku. Dodatkowo w odległości 10 km od inwestycji znajduje się terminal kolejowy.