Nowe centrum logistyczne Hermes Fulfilment w Iłowie już gotowe! Zatrudnienie znajdzie tu kilka tysięcy osób

2024-04-09 9:28
Centrum logistyczne Hermes w Iłowie
Autor: Mat. prasowe Panattoni Centrum logistyczne Hermes w Iłowie obsłuży zamówienia dla firm e-commerce

Deweloper Panattoni zakończył budowę centrum logistycznego dla Hermes Fulfilment w Iłowie koło Żagania. To jeden z największych i najnowocześniejszych tego typu obiektów w portfolio grupy Hermes. Inwestycja zostanie wykorzystana przede wszystkim do obsługi rynku e-commerce.

Spis treści

  1. Nowoczesne centrum logistyczne w Iłowie dla Hermes
  2. Kilka tysięcy nowych miejsc pracy koło Żagania
  3. Hale dla e-commerce
  4. Zrównoważone i wygodne
Rozmowy Muratora: Marek Karwowski, general manager EPPA

Nowoczesne centrum logistyczne w Iłowie dla Hermes

Nowe centrum logistyczne w Iłowie, zlokalizowane tuż przy niemieckiej granicy, to nowa inwestycja zrealizowana przez Panattoni. Jest to pierwszy wybudowany dla tej firmy obiekt w Polsce, a zarazem jeden z największych i najnowocześniejszych tego typu projektów w portfolio grupy Hermes.

Powierzchnia zabudowy centrum wynosi 115 000 m², ale dzięki wykorzystaniu wielopoziomowych antresol (4 kondygnacje) powierzchnia faktyczna sięga niemal 250 000 m². Obiekt został oddany do użytku na przełomie pierwszego i drugiego kwartału tego roku. 

Województwo lubuskie ze swoją strategiczną lokalizacją i rosnącą infrastrukturą, staje się ważnym centrum dla branży e-commerce w Europie. Panattoni dostarczyło w tym regionie już ponad 730 000 m2 powierzchni dla swoich klientów, a ponad 100 000 m2 ma w planach. To połowa wolumenu powierzchni przemysłowej na tym dynamicznie rozwijającym się rynku. Cieszy nas, że Hermes Fulfilment docenił nasze realizacje i wybrał nas na partnera budowy swojego pierwszego centrum w Polsce. Była to bardzo wymagająca realizacja oraz budynek o wysokim stopniu skomplikowania.

– Dorota Jagodzińska-Sasson, managing director z Panattoni

Kilka tysięcy nowych miejsc pracy koło Żagania

W nowym centrum logistycznym Hermes Fulfilment docelowo znajdzie pracę kilka tysięcy osób, z czego aż 60% mają stanowić kobiety.

Obiekt został wyposażony w szereg udogodnień: m.in. w wysoce zautomatyzowany system sortujący (tzw. pouch sorter) i automatyczną sortownię do segregacji paczek. Zautomatyzowano także ich pakowanie w folię, produkcję kartonów do wysyłki z logiem firmy czy wewnętrzny transport palet. W przyszłości roboty mają wspierać inspekcje obiektu z zewnątrz oraz wewnątrz, mają też wspierać proces rozładowywania paczek.

Hale dla e-commerce

Centrum logistyczne Hermes w Iłowie będzie odpowiadać za kompletację zamówień dla firm e-commerce Grupy Otto, niemieckiej firmy rodzinnej będącej obecnie jedną z największych zintegrowanych firm e-commerce na świecie, działającą w ponad 30 krajach.

Wśród realizowanych w Iłowej zamówień będą dominować: odzież, tekstylia, biżuteria, zabawki, drobny sprzęt AGD, a także elementy małej technologii, jak telefony komórkowe czy tablety. Dzięki zoptymalizowanemu systemowi funkcjonowania można stąd wyekspediować niemal 80 mln artykułów rocznie, ale obiekt będzie przygotowany nawet na podwojenie tej liczby.

Początkowo centrum będzie obsługiwało głównie Niemcy, natomiast w przyszłości może objąć swoim zasięgiem także Polskę, Czechy, Szwajcarię i Włochy.

Pierwsze centrum logistyczne w Polsce to punkt zwrotny dla naszej działalności w Europie. Jest jednym z najnowocześniejszych i największych obiektów w portfolio Grupy Hermes. Inwestycja łączy zaawansowaną technologię z ludzkim talentem, co przekłada się na zwiększoną wydajność i bezpieczeństwo pracy.

 – Julia Hanebuth, dyrektor zarządzająca Hermes Fulfilment na Europę Środkową i Wschodnią

Zrównoważone i wygodne

Położona zaledwie 20 km od granicy Niemiec inwestycja przejdzie certyfikację środowiskową DGNB na poziomie Gold. Obiekt wyposażono w instalację fotowoltaiczną o mocy 0,5 MWp, z możliwością rozbudowy o kolejne 1,5 MWp. Udział odnawialnych źródeł energii w rocznym zapotrzebowaniu na energię końcową sięga 27,3% – to bardzo dobry wynik, który pozwolił również obniżyć wskaźnik rocznego zapotrzebowania na EP o ponad 24,2% (co ponad dwukrotnie przewyższa wymagania taksonomiczne w tym zakresie). Obiekt wyposażono w zaawansowany system BMS, który umożliwia sterowanie centralami wentylacyjnymi z rekuperacją czy oświetleniem hali.

Przestrzeń biurowa wykończona jest w wysokim standardzie, a dla pracowników przygotowano strefy relaksu i kreatywności oraz wprowadzono udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami. Zadbano też o miejsca parkingowe dla ok. 100 rowerów oraz infrastrukturę dla samochodów elektrycznych – 22 punkty do ładowania.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
NAJNOWSZE Z DZIAŁU Aktualności