Podest magazynowy wolno stojący - wytyczne projektowe

2023-03-07 14:46
Podest wolno stojący - Hale przemysłowe
Autor: R. Kocur Podest wolno stojący

Najczęściej mają kształt czworokątny (bardzo rzadko stanowią fragment koła) i są dostosowane do procesów produkcyjnych, które się na nich odbywają. Zaleca się, aby siatka słupów miała kształt regularny. Decyduje to o ostatecznym zużyciu stali na podest i stopniu skompilowania jego konstrukcji.

Podesty wolno stojące

Antresole to przede wszystkim podesty wolno stojące z podłogą najczęściej w postaci płyty betonowej na blachach fałdowych. Zlokalizowane na nich pomieszczenia biurowe lub socjalne powstają w technologii tzw. suchej zabudowy o stalowej konstrukcji nośnej. Przekrycia nad tymi pomieszczeniami powstają na bazie blachy fałdowej, na której od góry ułożona jest warstwa wełny mineralnej.

Od wnętrza pomieszczenia montuje się sufit powieszany. Przestrzeń pomiędzy sufitem a blachą fałdową idealnie nadaje się na wprowadzenie tam instalacji klimatyzacyjnej lub wentylacyjnej.Konstrukcję nośną podestów stanowią ramy portalowe składające się ze słupów i rygli. Ich połączenie należy projektować jako sztywne (przenoszące momenty zginające), zaś stopy słupów jako przegubowe.

Na słupy stosuje się profile HEA lub HEB, rzadziej IPE, rygle natomiast mogą mieć różną formę:

  • belkową, jako profil IPE, HEA lub HEB,
  • kratownicową,
  • belki bezprzekątniowej, tzw. belki Vierendeela.

Rygle belkowe

Ramy z ryglami belkowymi stosuje się do rozpiętości maks. 12 m. Oczywiście można posiłkować się profilami HEA 600 lub HEB 600 i większymi – wówczas rozwiązanie to można wykorzystać na znacznych odległościach, choć czasami okazuje się to nieopłacalne pod względem kosztowym. Niestety przy rozstawie słupów podestu ~12 m nie uda się ich ukryć przy słupach głównych hali (których wzajemna odległość jest zdecydowanie większa) – będą więc komplikować logistykę w obiekcie.

Rygle kratownicowe

Tego typu podesty można stosować przy rozpiętości nawet do 24 m. Wówczas jest duża szansa, że słupy podestu znajdą się „w cieniu” słupów głównych hali i nie będą utrudniać logistyki w obiekcie. Rygle kratownicowe dzieli się na dwie grupy:

  • grupa 1 – z bezpośrednio obciążonym pasem górnym, stosowane w układach poprzecznych i podłużnych. Takie rygle można wykorzystać wówczas, gdy do dyspozycji jest dużo miejsca na konstrukcję. Optymalnie zaprojektowane kratownice powinny mieć wysokość równą od 1/12 do 1/15 swojej rozpiętości. Nie występuje tutaj problem stateczności pasa górnego (ściskanego). Ruszt stalowy, który znajduje się na poziomie pasa ściskanego, zabezpiecza go przed wyboczeniem. Połączenie pasów dolnego i górnego ze słupem najlepiej wykonać jako przegubowe.

Równoczesne użycie kratownic podłużnych i poprzecznych umożliwia zbudowanie podestu, którego siatka słupów może osiągnąć wartości 24 x 24 m lub więcej. Niestety, przy tak rzadkiej siatce wystąpią duże reakcje w słupach (najczęściej powyżej 250 kN) i pojawi się problem z nośnością posadzki. Rozwiązaniem będzie wykonanie stóp fundamentowych lub zastosowanie mikropali.

  • grupa 2 – z bezpośrednio obciążonym pasem dolnym, wykorzystywane tylko w układach podłużnych. Główną zaletę tego rozwiązania stanowi brak ograniczania przestrzeni użytkowej pod podestem. Poprzeczna wysokość konstrukcyjna jest identyczna jak w ryglach belkowych. Kratownice znajdują się na skrajnych osiach podłużnych podestu i wystają nad nim. Jeśli rozstawy słupów w kierunku podłużnym nie przekraczają 15 m, zaleca się przyjmować wysokość kratownicy podłużnej na poziomie 1,1 m, wówczas może ona pełnić funkcję poręczy.

Największym wyzwaniem przy projektowaniu kratownic podłużnych jest zabezpieczenie pasa górnego (ściskanego) przed wyboczeniem w płaszczyźnie poziomej. Jak wspomniano, wystaje on ponad podest i nie jest związany konstrukcyjnie z rusztem. Problem stateczności pasa ściskanego nie występuje przy kratownicach o wysokości powyżej 2,2 m. Można wtedy na poziomie pasa ściskanego wykonać stężenia podłużne, ewentualnie także poprzeczne.

Powstaje wówczas konstrukcja przypominające klatkę. Wewnątrz niej możliwe jest umieszczenie np. systemów transportowych, a także bezproblemowe przemieszczanie się pracowników.Kratownice o wysokości do 2,5 m nie stwarzają problemów transportowych. Można je wyspawać w całości i przewozić w pozycji pionowej lub poziomej, uwzględniając jedynie podział wzdłuż długości (najlepiej na fragmenty nieprzekraczające 12 m). W tej grupie wyrobów siatka słupów może osiągnąć wymiary 12 m w kierunku poprzecznym i 24 m – w podłużnym.

Rygle w postaci belki Vierenelade

Znajdują zastosowanie w układach poprzecznych, gdy obciążony jest pas dolny. Ich wysokość zawsze przekracza 2,2 m, rozpiętości zaś mogą osiągnąć 24 m lub więcej. Brak skratowania jest ich największą zaletą. Układ technologiczny na podeście można tak zaprojektować, by słupki łączące pasy nie stanowiły przeszkody w jego swobodnej aranżacji.

Podesty na ramach Vierendeala
Autor: R. Kocur Podesty na ramach Vierenelade
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
NAJNOWSZE Z DZIAU Budowa

Materiał sponsorowany