Dachowe pasma świetlne w halach przemysłowych – rodzaje i charakterystyka
Dopływ naturalnego światła do hali przemysłowej może oznaczać konkretne korzyści finansowe, ale również lepszy komfort pracy. W tym celu stosuje się różne rozwiązania – tradycyjne okna, świetliki dachowe, a także dachowe pasma świetlne. Te ostatnie wydają się optymalnym rozwiązaniem przede wszystkim w wielkogabarytowych obiektach, w których istotne jest zapewnienie światła na jak największej części powierzchni użytkowej.
Spis treści
- Czym są dachowe pasma świetlne?
- Dachowe pasma świetlne – funkcje i zalety
- Rodzaje pasm świetlnych
- Budowa i montaż pasm świetlnych
Czym są dachowe pasma świetlne?
Montowane na powierzchniach dachów pasma świetlne to przepuszczające promienie słoneczne panele o różnym kształcie i wielkości. Ich podstawową funkcją jest oczywiście doświetlanie wnętrza hal przemysłowych czy innych obiektów, a tym samym ograniczenie wykorzystania światła sztucznego i zużycia energii elektrycznej, jednak niejako przy okazji mogą również pełnić inne zadania.
W przeciwieństwie do mających podobną funkcję świetlików dachowych pasma świetlne, zbudowane z dowolnej liczby połączonych ze sobą modułów, mogą ciągnąć się praktycznie przez całą długość dachu budynku (ograniczeniem są jedynie elementy konstrukcyjne). Dzięki temu zapewniają swobodny dopływ większej ilości światła dziennego do wnętrza hali.
Pasma świetlne stosuje się w różnego rodzaju obiektach. Najczęściej można je spotkać na dachach hal produkcyjnych, magazynów i centrów spedycyjno-logistycznych, ale również w centrach handlowych, halach sportowych czy innych dużych obiektach użyteczności publicznej. Istotnym ograniczeniem stosowania pasm świetlnych jest fakt, że można je montować na dachach płaskich lub o niewielkim nachyleniu (maksymalnie do 10°).
Ponieważ pasma świetlne są integralną częścią dachu, muszą chronić wnętrze obiektu przed różnymi czynnikami atmosferycznymi. Powinny przede wszystkim zapewniać odpowiednią wodoszczelność i izolację termiczną, muszą być odporne na porywiste wiatry, a także na opady atmosferyczne (przede wszystkim grad czy śnieg).
Oczywiście takie rozwiązanie, nawet o maksymalnej powierzchni, nie zastąpi całkowicie źródeł światła zasilanych elektrycznie. Praca na kilka zmian, pochmurna aura czy też konieczność zapewnienia bardzo dobrej widoczności w hali sprawiają, że sztuczne światło będzie zawsze towarzyszyć dachowym pasmom świetlnym.
Dachowe pasma świetlne – funkcje i zalety
Montaż pasm świetlnych na dachach hal przemysłowych ma na celu przede wszystkim zapewnienie dopływu naturalnego światła do wnętrza budynków (pasma świetlne dostarczają nawet 3-krotnie więcej światła niż okna fasadowe). Dzięki temu rozwiązaniu w słoneczne dni w halach może być na tyle jasno, że nie będzie konieczności używania światła sztucznego albo będzie można je stosować w ograniczonym zakresie. Pasma świetlne zapewniają przy tym optymalne i równomierne doświetlenie pomieszczeń światłem naturalnym.
Pasma świetlne mogą być również zintegrowane z otwieranymi (ręcznie lub automatycznie) klapami wentylacyjno-dymowymi. Takie rozwiązanie umożliwia właściwe przewietrzanie wnętrza hali i zapewnia dopływ świeżego powietrza. Z kolei w razie pożaru klapy te przyspieszają oddymianie wnętrza obiektu (w grawitacyjnych systemach oddymiania).
Największą zaletą dachowych pasm świetlnych jest naturalnie ograniczenie wykorzystania sztucznego oświetlenia i obniżenie rachunków za energię elektryczną. Dzięki modułowej budowie jest to przy tym bardzo uniwersalne rozwiązanie, które można dostosować do budynków o różnych wymiarach i indywidualnych potrzebach. Otwierane klapy dymowe, poza dopływem świeżego powietrza, ułatwiają także regulację optymalnej temperatury wewnątrz hali.
Dopływ światła słonecznego i świeżego powietrza przekładają się także na większy komfort pracy. Naturalne oświetlenie jest zdecydowanie bardziej przyjazne dla pracowników wpływając na ich zdrowie (nie męczy chociażby oczu) i lepsze samopoczucie, co z kolei przyczynia się do większej wydajności ich pracy.
Rodzaje pasm świetlnych
Dostępne są różne rodzaje pasm świetlnych, które można dopasować do specyficznych wymagań i różnych konstrukcji budynków. Ze względu na miejsce montażu na dachu wyróżniamy pasma świetlne:
- połaciowe,
- wzdłuż kalenicy,
- przechodzące przez kalenicę.
Natomiast ze względu na samą ich budowę rozróżniamy pasma świetlne:
- łukowe,
- trójkątne – jednospadowe,
- trójkątne – dwuspadowe,
- trapezowe,
- liniowe.
Najczęściej obecnie stosowane są modele łukowe. Panele wygięte w kształt łuku charakteryzują się niewielką wysokością, a także mniejszą masą w porównaniu z innymi rozwiązaniami. Nie wpływają znacząco na konstrukcję dachu. Zaletą rozwiązań trójkątnych, które mają większą wysokość i mocniej pochylone ścianki boczne, jest to, że nie gromadzi się na nich śnieg.
Ponadto można zastosować panele o różnym pochłanianiu promieniowania słonecznego. W ten sposób np. od strony południowej (bardziej nasłonecznionej) można użyć paneli z warstwą, która będzie pochłaniać więcej promieniowania słonecznego, dzięki czemu uniknie się nadmiernemu wzrostowi temperatury wewnątrz obiektu.
Polecany artykuł:
Budowa i montaż pasm świetlnych
Kwestie techniczne związane z dachowymi pasmami świetlnymi znajdziemy w normie PN-EN 14963:2006 (wersja angielska) „Pokrycia dachowe. Podnoszone ciągłe naświetla z tworzywa. Klasyfikacja, wymagania i metody badań”.
Podstawowymi elementami dachowych pasm świetlnych są podstawa i kopuła pasma, na którą składają się profil i wypełnienie płytami z tworzyw sztucznych. Dodatkowo występują również uszczelnienia, izolacja cieplna, a przy większych rozpiętościach pasma niezbędne może być także zastosowanie dodatkowych usztywnień (tzw. ściągów). Ponadto elementami konstrukcyjnymi mogą być klapy wentylacyjne lub dymowe.
Najpopularniejsze są obecnie płyty wykonane z tworzywa termoutwardzalnego UP-GF, poliwęglanu, poliestru, polimetakrylanu metylowego czy też z polichlorku winylu. Płyty mogą mieć różną grubość – standardowo od ok. 10 do ponad 30 mm. Ponadto oferowane są rozwiązania w wersji SRO (słabo rozprzestrzeniające ogień) i w wersji NRO (nierozprzestrzeniające ognia)
W przypadku podstaw (zabudowanych na prostokątnych otworach) najczęściej stosuje się dwa rozwiązania: podstawy nasadowe i podstawy samonośne. Podstawy nasadowe stanowią podparcie na całej długości konstrukcji pasma świetlnego. Z kolei podstawy samonośne są to podparcia punktowe, które stosuje się np. co 3 lub 6 metrów.
Standardowo podstawy wykonane są z blachy stalowej ocynkowanej, jednak jako podstawę pasma świetlnego można użyć również istniejące już podstawy ceglane, stalowe czy nawet drewniane. Naturalnie w takiej sytuacji należy bardzo dokładnie dopasować całą konstrukcję pasma do istniejącej podstawy.
W każdym przypadku należy wykonać projekt techniczny pasma świetlnego, który będzie uwzględniać m.in. wysokość podstawy, rodzaj wypełnienia i inne indywidualne potrzeby związane z konkretnym obiektem.
Dachowe pasma świetlne mogą wydatnie poprawić oświetlenie wnętrza hali przemysłowej, a przy okazji zwiększyć komfort pracy i zmniejszyć zużycie energii elektrycznej związane z wykorzystaniem sztucznego oświetlenia. Szczególnie warto je stosować w obiektach wielkogabarytowych, w których uzyskane korzyści będą największe.
Polecany artykuł:
- Zobacz galerię: Największe hale przemysłowe powstające w Polsce