Powstaje nowe centrum magazynowo-przemysłowe MDC2 Park Łódź South

2023-10-25 11:34
Budowa MDC2 Park Łódź South
Autor: MDC2 Budowa MDC2 Park Łódź South

Niedaleko Łodzi, w miejscowości Głuchów powstaje MDC2 Park Łódź South – centrum magazynowo-przemysłowe. Właścicielem i inwestorem jest Fortress Real Estate Investments Limited (Fortress) - właściciel portfela nieruchomości komercyjnych. Deweloperem projektu jest MDC2, a jego generalnym wykonawcą – firma Depenbrock Polska.

Czynniki wpływające na lokalizację magazynu

Inwestor i deweloper wybrali Polskę centralną, ponieważ obszar ten stanowi jeden z kluczowych centrów regionalnych powierzchni magazynowych i produkcyjnych. Doskonała komunikacja wraz z dostępnością atrakcyjnych terenów inwestycyjnych sprawiają, że Łódź i jej okolice stanowią strategiczną lokalizację dla operatorów logistycznych, firm produkcyjnych, sieci handlowych oraz firm e-commerce, które są zainteresowane dystrybucją regionalną, krajową i międzynarodową.

Park magazynowy zlokalizowany jest u zbiegu autostrady A1 i drogi krajowej nr 12. Ma on bezpośredni dostęp do węzła Tuszyn. Autostrada A1 stanowi główny szlak komunikacyjny przebiegający od północnej do południowej granicy Polski. W pobliżu Łodzi przebiega także autostrada A2 oraz droga ekspresowa S8. Ponadto niebawem rozpocznie się rozbudowa drogi S14, która połączy się węzłem Emilia z autostradą A2 i węzłem Róża z drogą ekspresową S8. Daje to najemcom obiektu doskonałe możliwości logistyczne pod kątem dystrybucji w całym kraju, a także w Europie.

Ekologiczne magazyny z certyfikacją BREEAM

MDC2 Park Łódź South to centrum dystrybucyjno-logistyczne, które tworzą dwa budynki o łącznej powierzchni ponad 80 000 m2. Na wynajem powierzchni w obiekcie zdecydowała się już firma Notino s.r.o. – właściciel marki Notino – największego w Europie sklepu internetowego z perfumami i kosmetykami.

Zarówno inwestor, deweloper, jak i generalny wykonawca są liderami w zakresie rozwoju ekologicznego budownictwa magazynowego w Polsce. Strategia firm jest spójna. Jej naczelna zasada to możliwie najszybsze osiągnięcie neutralności energetycznej. W ramach tej polityki realizacja inwestycji odbywa się z wykorzystaniem najlepszych praktyk mających na celu ochronę środowiska. Projekt – łącząc nowoczesną technologię z ekologicznymi rozwiązaniami – ma odpowiadać nawet najbardziej wymagającym najemcom.

MDC2 certyfikuje budynki w zakresie BREEAM New Construction na poziomie minimum Excellent. W zakresie ochrony środowiska polityka zrównoważonego rozwoju jest realizowana w szczególności poprzez wdrażanie nowoczesnych technologii w budynkach. Do budowy MDC2 Park Łódź South zaplanowano, między innymi, użycie betonu niskoemisyjnego. Zastosowana zostanie także stal o obniżonym śladzie węglowym. Przed podpisaniem umów firmy przeprowadziły analizę materiałów budowlanych pod kątem pochodzenia i procesu produkcji. Zatrudniony generalny wykonawca dostarczy zatem materiały budowlane z certyfikatem EPD (Deklaracja Środowiskowa Produktu).

Aby zachować najwyższe standardy ekologiczne, w pracach nad projektem MDC2 Park Łódź South zastosowano analizę LCA (znaną również jako analiza cyklu życia – ang. life cycle analysis). Jej celem jest ocena potencjalnych zagrożeń dla środowiska, w tym zidentyfikowanie i oszacowanie ilościowe obciążeń dla środowiska (zużytych materiałów, energii, emisji i wprowadzanych odpadów), ocena potencjalnych wpływów tych obciążeń, a także rozważenie dostępnych opcji umożliwiających ich zmniejszenie. Analiza ta polega na ocenie wpływu na środowisko we wszystkich fazach cyklu życia budynku magazynowego, dzięki czemu nie ma możliwości pominięcia jakiegokolwiek etapu jego funkcjonowania. Celem badania jest udokumentowanie i poprawa ogólnego profilu środowiskowego centrum logistycznego.

W planie eksploatacji obiektu MDC2 gwarantuje szeroko rozumiane energooszczędne rozwiązania dla najemców i obsługi budynku: zwiększoną izolację ścian, dachy przystosowane do instalacji paneli solarnych, instalację oświetlenia LED, system monitorowania zużycia mediów, retencję wody deszczowej. Koniec budowy zwieńczą szczegółowe testy szczelności budynków, które dopełnią całość przemyślanej koncepcji zrównoważonego rozwoju projektu.

Dzięki wszystkim zastosowanym rozwiązaniom wpływ MDC2 Park Łódź South na środowisko będzie maksymalnie ograniczony.

Murator Remontuje: Jak wyregulować okna?
Materiał sponsorowany
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
NAJNOWSZE Z DZIAŁU Inwestycje