PepsiCo Środa Śląska - najbardziej ekologiczna fabryka w Europie jest pod Środą Śląską
W miejscowości Święte koło Środy Śląskiej znajduje się najbardziej ekologiczna fabryka w Europie - PepsiCo. Dzięki technologicznym rozwiązaniom polski zakład PepsiCo już wkrótce będzie zero-emisyjny pod względem CO2. W jaki sposób udało się wdrożyć nowatorskie rozwiązania?
Spis treści
- PepsiCo Środa Śląska wyróżnia się ekologicznymi rozwiązaniami
- Gospodarka cyrkularna w fabryce PepsiCo
- Większy komfort pracowników fabryki
- Budimex generalnym wykonawcą fabryki PepsiCo
PepsiCo Środa Śląska wyróżnia się ekologicznymi rozwiązaniami
Fabryka jest wielkości siedmiu boisk piłkarskich, a jej powstanie tworzy ponad 450 nowych miejsc pracy w regionie. Jest to piąty obiekt produkcyjny PepsiCo w Polsce, który na tle całej Europy wyróżnia się przede wszystkim ekologicznymi rozwiązaniami.
Firma Arup podczas opracowywania projektu fabryki, skupiła się na maksymalnym ograniczeniu jej wpływu na środowisko. Dzięki temu obiekt jest jednym z najefektywniejszych energetycznie zakładów PepsiCo w Europie i będzie funkcjonował na zasadach gospodarki o obiegu zamkniętym.
Już w fazie koncepcji policzono przewidywany ślad węglowy zakładu w całym okresie istnienia obiektu, biorąc pod uwagę budowę, eksploatację i rozbiórkę.Następnie wdrożóno które zapewnią zero-emisyjność pod względem CO2 do 2035 roku.
Podczas budowy m.in. postawiono na konstrukcję przy użyciu materiałów o możliwie najniższym śladzie węglowym i z myślą o ich ponownym wykorzystaniu w przyszłości. Fabryka koło Środy Śląskiej będzie korzystać także wyłącznie z "zielonych" źródeł energii. Obiekt będzie generować czystą energię z paneli fotowoltaicznych, a w przyszłości planowane jest uruchomienie własnej turbiny wiatrowej. Dodatkowo na potrzeby chłodzenia w trakcie przygotowywania wyrobów i przy ogrzewaniu budynków nieprodukcyjnych będzie wykorzystywane ciepło odpadowe z procesu produkcji.
Ważnym elementem było również zmniejszenie emisji z transportu. Przysłuży się temu pozyskiwanie surowca do produkcji z najbliższej okolicy – od polskich rolników z regionu Dolnego Śląska. Pozwoli to uniknąć budowy magazynu do przechowywania ziemniaków.
Gospodarka cyrkularna w fabryce PepsiCo
W nowo otwartym zakładzie będą produkowane chipsy i inne przekąski z ziemniaków oraz kukurydzy dla ponad 20 europejskich krajów, w tym Niemiec, Czech, Słowacji i Węgier.
Oprócz maksymalnej redukcji emisji CO2, zadbano o wprowadzenie zasad gospodarki cyrkularnej, aby odzyskiwać i ponownie używać jak najwięcej składników z produkcji. W związku z tym stworzono m.in. system odzyskiwania skrobi z wody poprocesowej. Planowane jest, aby w przyszłości zakład wykorzystywał obierki ziemniaków w generatorze biomasy, który dostarczy dodatkową energię i przetworzy resztki na nawóz do upraw dla rolników.
Inżynierowie Arup stworzyli też zrównoważony system gospodarki wodnej, wykorzystujący wielokrotnie wodę wodociągową oraz uzdatnioną deszczową w procesach mycia ziemniaków, chłodzenia i nawadniania, a na końcu używaną do spłukiwania toalet. Ciepła woda do mycia (CIP – Cleaning In Place), pozyskiwana jest z procesu chłodzenia oleju spożywczego.
Nowatorskim rozwiązaniem jest system odzysku ciepła z procesu smażenia ziemniaków. Wygenerowana moc to 3 MW, co stanowi 60% ciepła niezbędnego do ogrzania całego budynku. Procesy technologiczne zasilane są wyłącznie z zielonych źródeł. Zakład korzysta z elektrycznego kotła parowego o mocy 3,2 MW, co znacząco zmniejsza jego ślad węglowy. Wytwarzając produkty z surowców naturalnych, zakład spożywczy generuje duże ilości biogazu, który pozyskiwany jest również w procesie oczyszczania ścieków. 100% tego biogazu używane, jest w zakładzie do ogrzania budynku oczyszczalni.
W okresie letnim zakład będzie korzystał z urządzeń absorpcyjnych tzw. chillerów, które pochłaniając ciepło, ze środowiska będą je przekształcać w chłód do wentylowania przestrzeni produkcyjnej.
Większy komfort pracowników fabryki
Inżynierowie uwzględnili możliwość przeprowadzania przyszłych remontów w obiekcie bez przerywania produkcji. Na terenie zakładu przewidziano siłownię. Planowane jest opracowanie programu wydarzeń integracyjnych, a także utworzenie w gminie nowych ścieżek rowerowych, chodników i usprawnienie transportu publicznego, aby zachęcać pracowników do aktywnego, ekologicznego stylu życia.
Zastosowanie tak nowoczesnych i efektywnych zielonych rozwiązań, wymagało wykorzystania narzędzi cyfrowych m.in. stworzenia cyfrowego bliźniaka budynku. Dzięki temu udało się znacznie skrócić czas realizacji i wybrać rozwiązania najkorzystniejsze technicznie i finansowo.
- Jakie korzyści niesie za sobą automatyzacja procesów firm produkcyjnych?
- Rozwiązania ekologiczne w projektowanych halach
- Wielokryterialna certyfikacja budynków istniejących w systemie LEEDv4-EBOM
Budimex generalnym wykonawcą fabryki PepsiCo
Za budowę fabryki w Środzie Śląskiej odpowiadał Budimex. Kamień węglowy wmurowano w sierpniu 2021. Oficjalne otwarcie fabryki nastąpiło 31 maja 2023.
Powierzchnia działki budowlanej wynosi ok. 30,6 ha, a powierzchnia zabudowy ok. 54 700 m². Sama hala produkcyjna to 23 000 m². W magazynie wysokiego składowania można pomieścić nawet do 8 800 palet chipsów Lay’s i Doritos.
Parametry obiektu:
- chodniki i drogi o powierzchni 54 197 m²
- ściany murowe o powierzchni 9399 m²
- pokrycie dachów o powierzchni 43 420 m²
- obudowę zewnętrzną z płyt warstwowych o powierzchni 16 159 m²
- posadzki betonowe o powierzchni 37 590 m²
- zainstalowano ok. 500 km kabli
- zainstalowano ok. 45 000 m² kanałów wentylacyjnych
- zamontowano ok. 100 km rur wodno-kanalizacyjnych
Wartość inwestycji to ponad 1 mld zł.