Na czym polega automatyzacja i jakie korzyści niesie za sobą automatyzacja procesów firm produkcyjnych?

2023-04-14 21:32
Automatyzacja
Autor: Centrum Badań i Rozwoju Technologii dla Przemysłu Automatyzacja obecnie może być stosowana w wielu rodzajach produkcji

Przemysł 4.0, a raczej czwarta rewolucja przemysłowa, przyniosła automatyzację i cyfryzację wielu procesów, tworząc zupełnie nowy krajobraz dla rozwoju firm na całym świecie. Bez wątpienia oferują one wiele korzyści, takich jak zwiększona wydajność, oszczędność kosztów i mniejsza liczba błędów. Na czym polega automatyzacja i jakie korzyści niesie za sobą automatyzacja procesów firm produkcyjnych?

Spis treści

  1. Co daje automatyzacja procesów?
  2. Jakie korzyści niesie za sobą automatyzacja procesów?
  3. Kontrola jakości - szybsza i bardziej precyzyjna dzięki automatyzacji?

Co daje automatyzacja procesów?

Automatyzacja jest najbardziej skuteczna w przypadku czynności, które są powtarzalne, ustandaryzowane lub stanowią znaczne obciążenie fizyczne i zagrożenie dla zdrowia pracowników. Jednak, jeśli chodzi o zadania wymagające kreatywności, podejmowania decyzji lub w przypadku produkcji jednostkowej, automatyzacja może nie być najlepszym rozwiązaniem. Do zadań, których nie sposób zautomatyzować, należą także te wymagające interakcji społecznych lub takie, które są z natury nieprzewidywalne. Niemniej nawet w przypadkach, gdy nie da się wdrożyć automatyzacji, zawsze udaje się znaleźć dopasowane rozwiązanie, które pozwoli usprawnić procesy produkcyjne w firmie.

Jakie korzyści niesie za sobą automatyzacja procesów?

Automatyzacja niewątpliwie zmienia reguły gry pod względem wydajności i produktywności. Obecnie może być stosowana w wielu rodzajach produkcji, ale nie zawsze jest to najbardziej opłacalne i efektywne rozwiązanie. W zależności od specyfiki produkcji, korzystniejsze może się okazać manualne wykonywanie pewnych czynności przez pracowników lub współpraca ludzi z maszynami.

W przypadku produkcji masowej, gdzie wymagana jest powtarzalność i odpowiednia skala produkcji, automatyzacja może być bardzo efektywna, umożliwiając produkcję dużych ilości wyrobów w krótkim czasie, przy minimalnej ingerencji ze strony człowieka. Wówczas naturalnym efektem jej wdrożenia jest zwiększenie rentowności przedsiębiorstwa.

Natomiast w produkcji niestandardowej czy niskoseryjnej, lub tam gdzie produkty wykonywane są typowo na zamówienie, automatyzacja może być mniej opłacalna, ponieważ każdy produkt jest wyjątkowy i wymaga indywidualnego podejścia i dostosowania do potrzeb klienta.

– Jest jednak jeden wspólny obszar dla każdego rodzaju produkcji: jest nim zapewnienie wysokiej jakości produktu końcowego – zauważa Paweł Witczak z Centrum Badań i Rozwoju Technologii dla Przemysłu. – I w tym obszarze każde przedsiębiorstwo, z każdej branży, może się wspomóc innowacyjną technologią weryfikacji i wizyjnej kontroli jakości – dodaje.

– Najnowsze rozwiązanie opracowane przez ekspertów CBRTP, Lummo, to innowacyjna technologia, która powstała z myślą o jeszcze skuteczniejszej weryfikacji i wizyjnej kontroli jakości detali wytwarzanych w procesach wielkoseryjnych i małoseryjnych. – wyjaśnia Paweł Witczak z Centrum Badań i Rozwoju Technologii dla Przemysłu – Wykorzystana technologia 2D oraz 3D pozwala na wykrywanie takich wad, jak np. niezgodna geometria czy kolor, a także całkowicie eliminuje czasochłonną kontrolę organoleptyczną, czyli proces percepcji z wykorzystaniem ludzkich zmysłów, usprawniając tym samym cały proces kontrolny – dodaje ekspert.

Kontrola jakości - szybsza i bardziej precyzyjna dzięki automatyzacji?

Wizyjna kontrola jakości to proces wykorzystujący specjalistyczne systemy wizyjne i algorytmy do automatycznego sprawdzania jakości produktów w celu wykrycia ewentualnych wad. Jest to rozwiązanie, które sprawdzi się w przypadku każdego przedsiębiorstwa, bez względu na branżę. Powodów jest wiele. Pierwszym, oczywistym, jest poprawa jakości produktów. Wizyjna kontrola jakości może pomóc w identyfikacji wad i defektów produktów na etapie produkcji lub przed wysyłką do klienta. Dzięki temu przedsiębiorstwa mogą poprawić jakość swoich wyrobów i zwiększyć zadowolenie z oferowanych usług. Ponadto sprawniejsza kontrola jakości może prowadzić do zwiększenia wydajności produkcji i zmniejszenia kosztów.

Podsumowując, automatyzacja nie jest rozwiązaniem wszystkich problemów w świecie biznesu. Chociaż w wielu przypadkach zapewnia wiele korzyści, takich jak zwiększona wydajność i oszczędność kosztów, trzeba sobie zdawać sobie sprawę z jej ograniczeń. Ostatecznie decyzja o automatyzacji nie powinna być podejmowana pochopnie, a firmy muszą ocenić swoją indywidualną sytuację, aby określić najlepszy sposób działania. Niemniej zarówno przedsiębiorstwa działające na mniejszą jak i na większą skalę, mogą rozważyć zwiększenie skuteczności kontroli jakości, co w każdym przypadku przełoży się na wymierne korzyści.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
NAJNOWSZE Z DZIAU Logistyka, automatyzacja i robotyzacja