Panattoni Park Ruda Śląska IV – nowa hala magazynowo-usługowa o powierzchni ponad 31 tys. mkw. Planowany termin ukończenia prac to koniec września 2024 r.

2024-05-21 10:15
Panattoni Park Ruda Śląska IV
Autor: HARDEN CONSTRUCTION

Generalnym wykonawcą Panattoni Park Ruda Śląska IV jest HARDEN CONSTRUCTION. Obiekt zlokalizowany jest blisko autostrady A4 na terenach o szczególnie trudnych warunkach geotechnicznych.

Spis treści

  1. Lokalizacja
  2. Charakterystyka obiektu
  3. Najemca
  4. Wymagające warunki glebowe
  5. Stan prac – maj 2024 r.
Rozmowy Muratora: ARUP - niezwykłe biuro z recyklingu

Lokalizacja

Panattoni Park Ruda Śląska IV zlokalizowany jest w samym centrum Konurbacji Górnośląskiej. Inwestycja znajduje się przy trasie N-S, zaledwie 4 kilometry od autostrady A4 będącej najważniejszą magistralą drogową południowej Polski. 

HARDEN CONSTRUCTION ruszył z budową pod koniec lutego bieżącego roku. Planowany termin ukończenia prac to koniec września 2024 r.

Charakterystyka obiektu

Panattoni Park Ruda Śląska IV to obiekt magazynowo-usługowy o powierzchni ponad 31 tys. mkw. W skład inwestycji wchodzi hala magazynowa oraz biuro o powierzchni ponad 1200 mkw. z aluminiowo-szklaną fasadą.

W obiekcie zostanie zainstalowany system BMS (Building Management System), który pozwoli na sprawniejsze zarządzanie budynkiem dzięki rozbudowanej automatyce.

Najemca

Najemcą budynku jest firma Mid Ocean Logistics Poland Sp. z o.o., która w procesie konsultacji zaznaczyła, że zależy jej na połączeniu powstającej hali z istniejącą już halą magazynową za pomocą łącznika.

Przeczytaj także:

Wymagające warunki glebowe

Realizacja inwestycji nie należy do najłatwiejszych ze względu na napotkane warunki geotechniczne. Plac budowy zlokalizowany jest na nieczynnej pokopalnianej hałdzie, którą tworzą odpady w formie łupka. To z kolei sprawia, że grunt jest niestabilny i konieczne jest jego wzmocnienie przed rozpoczęciem robót fundamentowych.

- Trudne warunki geologiczne, które napotkaliśmy na terenie inwestycji wymogły na nas dodatkowe działania, które mają na celu wzmocnienie gruntu. Z tego powodu zdecydowaliśmy się na konsolidację gruntu w postaci wykonania kolumn żwirowych KSS pod każdą stopą fundamentową oraz na powierzchni całej hali, a także obiektów towarzyszących. Dzięki temu budynek będzie stabilny i bezpieczny dla użytkowników – mówi Paweł Fiuczek, Dyrektor Zarządzający w HARDEN CONSTRUCTION.

- W ramach budowy obiektu zostanie stworzone ponad 15 tys. mkw. terenów zielonych. Sam budynek natomiast będzie wyposażony w instalację fotowoltaiczną, a także uzyska certyfikat BREEAM na poziomie Excellent – mówi Łukasz Kozerski, Dyrektor Operacyjny Harden Construction

Stan prac – maj 2024 r.

Obecnie (maj 2024) zaawansowanie prac projektowych wynosi ok. 60%, a budowalnych ok. 20%. HARDEN CONSTRUCTION przewiduje, że w szczytowym momencie na placu budowy może pracować nawet 200 osób jednocześnie, których zadaniem będzie dostarczenie wysokiej jakości powierzchni magazynowej. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
NAJNOWSZE Z DZIAŁU Inwestycje