Nowoczesna inteligentna fabryka Nice Brasil już otwarta!
Nowoczesny i zrównoważony środowiskowo projekt o powierzchni 20 tys. m2 został zaprojektowany przez prestiżową włoską pracownię MCA - Mario Cucinella Architects. To inteligentna fabryka, inspirowana zasadami koncepcji Przemysł 4.0, z nowym podejściem do produkcji opartym na wykorzystaniu najnowocześniejszych technologii mających na celu poprawę warunków pracy, stworzenie zrównoważonego modelu biznesowego oraz zwiększenie produktywności fabryk i jakości produkcji.
Spis treści
- Nowe wyobrażenie o fabryce
- Inteligentna fabryka w zgodzie z koncepcją Przemysł 4.0
- Architektoniczne nawiązania do natury
- Fabryka efektywna energetycznie
- Rozwiązania energooszczędne
Nowe wyobrażenie o fabryce
Nice, globalny lider rozwiązań Home & Building management and Security, zainaugurował swoją nową brazylijską siedzibę główną, zaprojektowaną przez Mario Cucinella Architects. Architektura budynku realizuje swój cel, jakim jest zrewolucjonizowanie wyobrażenia o tym, czym powinna być przestrzeń produkcyjna, poprzez zastąpienie obrazu zamkniętej, zwartej struktury budowlą o maksymalnej otwartości i przepuszczalności, zdolnej do nawiązania dialogu z lokalną społecznością i otoczeniem; projekt, który stale wchodzi w interakcje z otaczającym krajobrazem, reinterpretując tradycyjne brazylijskie elementy architektoniczne i (właśnie ze względu na architekturę budynku) zachęcając użytkowników do wykorzystania wszystkich pasywnych cech środowiskowych i przywrócenia symbiotycznej relacji między przestrzenią zabudowaną a naturą.
- Przeczytaj również: Projektowanie hal przemysłowych. Rozwiązania ekologiczne w projektowanych halach. Ekologia w certyfikacji BREEAM
Inteligentna fabryka w zgodzie z koncepcją Przemysł 4.0
Oprócz tego, że jest to nowa brazylijska siedziba Nice, kompleks mieści również jedno z Międzynarodowych Centrów Badawczo-Rozwojowych Grupy. Budynek o powierzchni 20 000 m2 jest prawdziwym wzorcem zrównoważonej architektury przemysłowej: zaprojektowany w celu uzyskania certyfikatu LEED, został pomyślany jako inteligentna fabryka oparta na zasadach koncepcji Przemysł 4.0, nowego podejścia do produkcji, które wykorzystuje nowe technologie w celu zapewnienia lepszych warunków pracy, tworzenia zrównoważonego modelu biznesowego oraz zwiększenia wydajności i jakości produkcji fabryk.
- Zobacz również: Roboty w przemyśle - budowa, wykorzystanie i zastosowanie. Koszty inwestycji w roboty przemysłowe
Coraz ważniejsze jest, aby móc nadać życie architekturze, by autentycznie prowadziła dialog z otoczeniem, z naturą. Ten związek był uważany za fundamentalny w minionych stuleciach, ale stopniowo zaczęliśmy go zaniedbywać. Uważam, że Nice może być teraz tego dobrym przykładem: architektura, która dzięki ścisłej harmonii z naturalnymi elementami otaczającej ją przestrzeni minimalizuje swój wpływ na środowisko.
Mario Cucinella, założyciel i dyrektor kreatywny MCA
Architektoniczne nawiązania do natury
Projekt dachu inspirowany jest kształtem tropikalnego liścia spoczywającego delikatnie na smukłych kolumnach, chroniąc istniejącą roślinność i zapewniając cień wszystkim znajdującym się pod nim funkcjonalnościom. Główna pierzeja od strony głównej drogi publicznej jest jasno oświetlona naturalnym światłem dziennym i jest cechą charakterystyczną projektu. We wnętrzu znajdują się dwie kondygnacje biurowe z częściami wspólnymi i przestrzeniami przeznaczonymi na szkolenia, showroomy oraz atrium pod wspornikowym dachem. Przez duże okno w atrium zwiedzający mogą obserwować działania w strefie produkcyjnej “od zaplecza” (jak w fabryce pokazowej).
Oprócz terenów produkcyjnych znajduje się aneks dla pracowników, do którego prowadzi sieć wysokopoziomowych chodników prowadzących przez las; udogodnienia obejmują kuchnię na świeżym powietrzu, w której można przyrządzić tradycyjny grill churrasco.
Do stworzenia nowej siedziby naszego oddziału, Nice Brasil, wybraliśmy Mario Cucinella Architects, aby przełożyć na język architektury nasze zaangażowanie w poprawę jakości życia ludzi, w tym życia w miejscu pracy, oraz w budowanie zrównoważonej przyszłości poprzez zmniejszenie wpływu na środowisko i w poszanowaniu dla otoczenia, w którym działamy.
Roberto Griffa, Dyrektor Generalny Nice
Fabryka efektywna energetycznie
Siedziba Nice Brazil została zbudowana zgodnie z przyjętą na całym świecie przez Grupę Polityką Energetyczną, zgodnie ze szczegółowymi wytycznymi, które promują efektywność energetyczną i świadomość ekologiczną we wszystkich działaniach, w tym w zarządzaniu budynkami, mobilnością ludzi i rozwojem produktów. Począwszy od wstępnego mapowania śladu węglowego firmy, przeprowadzonego w 2021 r., Nice postawiła sobie za cel zmniejszenie emisji CO2 ze zużycia energii o 50% do 2025 r. i osiągnięcie zerowej emisji CO2 do 2030 r. Cele te nakreślają trajektorię redukcji co jest zgodne z międzynarodowymi celami utrzymania globalnego ocieplenia poniżej 2°C.
Od zewnątrz do wnętrza budynek siedziby jest silnie powiązany z lokalnym kontekstem klimatycznym jako prawdziwie zintegrowana maszyna bioklimatyczna, która ma zdolność maksymalizacji interakcji ze środowiskiem, w którym została umieszczona, zwiększając poziom komfortu dla użytkowników, jednocześnie ograniczając w jak największym stopniu wykorzystanie aktywnych systemów mechanicznych instalacji.
- Dowiedz się także: Jak oszczędzać energię w halach magazynowych? 7 sposobów na oszczędzanie energii w hali magazynowej
Rozwiązania energooszczędne
W ujęciu całościowym, nowy budynek w Limeira, zaprojektowany w celu zmniejszenia zużycia energii poprzez zastosowanie aktywnych i pasywnych środków wykorzystujących sprzyjające warunki klimatyczne, jest namacalnym przykładem zaangażowania Nice. Potencjalnie będzie mógł działać w określonych porach roku bez polegania na sieci elektrycznej, przyczyniając się w ten sposób do zmniejszenia emisji powstających podczas eksploatacji.
Dzięki połączeniu masy termicznej i naturalnej wentylacji obszar produkcyjny nie wymaga ogrzewania ani chłodzenia. W rzeczywistości, chociaż w tej przestrzeni nie jest wymagany żaden system aktywny, wysokie standardy komfortu są gwarantowane dzięki połączeniu różnych systemów pasywnych odpowiadających za temperaturę i termoregulacje. . Chociaż jest osłonięty przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych, odpowiedni poziom oświetlenia i naturalna wentylacja środowiska wewnętrznego są zapewnione przez zastosowanie wysoko położonych świetlików dachowych.
Charakterystyczny dach budynku to nie tylko jego główny element architektoniczny, ale także najważniejsze pasywne urządzenie kontroli środowiska. Daje cień chroniąc przed bezpośrednim promieniowaniem słonecznym w najgorętszych miesiącach roku, jednocześnie zabezpieczając elewację przed bezpośrednim działaniem słońca, umożliwiając wszystkim przestrzeniom wewnętrznym dostęp rozproszonego naturalnego światła. Elewacja zawiera otwierane sekcje, dzięki którym cały budynek może cieszyć się naturalną wentylacją przez około dwie trzecie roku. Jako element architektoniczny kształtuje przestrzeń zewnętrzną, z którą ma bezpośredni kontakt, wprowadzając to, co zewnętrzne do wnętrza budynku oraz w przestrzeń wewnętrznego dziedzińca, gdzie dach staje się „canon lumière” kierującym naturalne światło w ten duży obszar, zwiększając komfort wizualny wychodzących na nie przestrzeni i nawiązując bezpośredni kontakt z otoczeniem.
Dach staje się również urządzeniem łagodzącym klimat obszarów zewnętrznych, tworząc przestrzenie przejściowe (półotwarte), które regulują mikroklimat między zewnętrzem a wnętrzem oraz obszary zacienione, w których komfort cieplny jest podniesiony na wyższy poziom.
Dodatkowo zbiornik na wodę o pojemności 30 m3 przechowuje wodę deszczową, która jest wykorzystywana do nawadniania.
Podczas gdy budynek nieustannie wchodzi w interakcję z otoczeniem, projekt krajobrazu dopełnia ten związek lokalnym kontekstem, oferując zabawną interpretację tropikalnego brazylijskiego Biomu Cerrado, od łąk po sawannę i formacje leśne. Projekt architektury krajobrazu nie tylko zwiększa wartość bioróżnorodności obszaru jako całości, ale także aktywnie przyczynia się do gospodarowania wodą deszczową poprzez tworzenie małych stawów i sadzawek, które ograniczają spływ i kierują wodę deszczową do basenu w dolnej części obszaru.
Lokalizacja: Limeira, Brazylia
Lata budowy: 2019 - 2023
Inwestor: Nice S.p.A.
Przeznaczenie obiektu: Produkcja, biura
Powierzchnia: 20,000 m2
Projekt: Mario Cucinella Architects - Mario Cucinella, Andrea Rossi (Project Director), Michele Olivieri (Design Director), Elena Biason (R&D), Maria Pazzaglia (Team Member), Valerio Vincioni (Team Member), Mariangela Toscano (Team Member), Angelo Ungarelli (Computational Designer), Alessio Naldoni (Technical Project Leader), Augusta Zanzillo (BIM Coordinator), Yuri Costantini (Modelling Coordinator), Andrea Genovesi (Modelling Specialist), Alessia Monacelli (Visual Artist Coordinator), Guglielmo Barbieri (Visual Artist), Sebastian Beldean (Visual Artist)
Wykonawca: MF Minerbo Fuchs Engenharia S.A.
MEP: MF Minerbo Fuchs Engenharia S.A.
Projekt krajobrazu: Balmori Associates