Nowoczesna hala magazynowo-logistyczna w Panattoni Park Poznań A2 już gotowa!

2024-01-03 17:02
Panattoni Park Poznań A2
Autor: Mat. prasowe Harden Construction Nowoczesna hala w Panattoni Park Poznań A2 powstała w niespełna siedem miesięcy

W Panattoni Park Poznań A2 powstał wyposażony w nowoczesne rozwiązania technologiczne i proekologiczne obiekt magazynowo-logistyczny, którego użytkownikiem będzie jedna z największych międzynarodowych firm odzieżowych. Obiekt o powierzchni prawie 80 tys. m² zrealizowano w formule built-to-suit, czyli ściśle według specyfikacji klienta. Generalnym wykonawcą inwestycji była firma Harden Construction.

Spis treści

  1. Panattoni Park Poznań A2 – nowa hala ze zrównoważonymi rozwiązaniami 
  2. Budowa zgodna z wymaganiami certyfikacji BREEAM 
  3. Specjalne rozwiązania dla pracowników i użytkowników hali

Panattoni Park Poznań A2 – nowa hala ze zrównoważonymi rozwiązaniami 

Wybudowana hala o powierzchni prawie 79,5 tys. m² jest jednym z dwóch obiektów realizowanych dla dewelopera Panattoni Europe na działce zajmującej ponad 320 tys. m². Drugi budowany w ramach Panattoni Park Poznań A2 w Robakowie obiekt magazynowy ma mieć około 61 tys. m² powierzchni i będzie oddany do użytku w pierwszym kwartale 2024 r.

Nowy budynek magazynowo-logistyczny powstawał z dużym naciskiem na poszanowanie środowiska naturalnego. Podczas realizacji inwestycji równolegle do rozwiązań technologicznych wprowadzano rozwiązania energooszczędne, ograniczenia emisji CO2 oraz optymalizację wykorzystania wody. Zaawansowane wyposażenie obiektu docelowo przełoży się na większą efektywność energetyczną, wymierne oszczędności w jego użytkowaniu oraz korzyści dla środowiska naturalnego.

Przeczytaj też o nowo powstających obiektach magazynowych:

Na dachu obiektu zainstalowano panele fotowoltaiczne, dzięki czemu uzyska on istotną oszczędność kosztów energii elektrycznej. W hali zaprojektowano pasma świetlne, które będą doświetlać stanowiska pracy naturalnym światłem. Ponadto budynek będzie wyposażony w system sterowania oświetleniem DALI, który zoptymalizuje użycie światła sztucznego. Dzięki systemowi odzyskiwania wody deszczowej oraz specjalnie wybudowanej biologicznej oczyszczalni ścieków zminimalizowany zostanie wpływ na środowisko, a dodatkowo oszczędzana woda pitna.

W nowo wybudowanym obiekcie oprócz przestrzeni magazynowej powstała również część biurowa o powierzchni ok. 7000 m². Znajdzie tu zatrudnienie docelowo 3200 osób.

To największa kolejowa inwestycja na Śląsku. Otwarto linię do lotniska w Pyrzowicach

Budowa zgodna z wymaganiami certyfikacji BREEAM 

Przebieg realizacji inwestycji w Panattoni Park Poznań A2 – zwłaszcza w zakresie prac budowlanych i wykończeniowych – był objęty szczególnym monitoringiem i nadzorem pod kątem wykorzystania mediów, materiałów i chemii budowlanej. Budynek hali został wybudowany zgodnie z wymogami oceny BREEAM na poziomie Outstanding. Do wysokiej oceny w dużej mierze przyczynia się najwyższy standard techniczny budynku.

Tak planowaliśmy wszystkie etapy budowy, aby zmniejszyć maksymalnie ilości odpadów, prowadzić ich segregację oraz uzyskać recykling ponad 85% masy wytworzonych odpadów. (…) Bardzo wysoką poprzeczką było wprowadzenie przez inwestora zakazu wykorzystania materiałów PVC i ograniczenie pochodnych mu materiałów.

– Maciej Michniak, dyrektor techniczny Harden Construction

Specjalne rozwiązania dla pracowników i użytkowników hali

W ramach projektu wprowadzono szereg unikatowych rozwiązań adresowanych zarówno do pracowników, jak i społeczności lokalnej. W obiekcie wprowadzono podwyższony standard powierzchni biurowych, zapewniający m.in. odpowiednią dla warunków pracy temperaturę oraz jakość powietrza. Obiekt i jego teren wyróżnia, rzadko spotykana w tego typu miejscach liczba rozwiązań związanych z rekreacją i odpoczynkiem. W tej specjalnej strefie znalazły się m.in. boisko do siatkówki plażowej, tor do gry w boule, urządzenia do kalisteniki, boisko do koszykówki i stół do ping ponga.

Z myślą o niezmotoryzowanych pracownikach wybudowano 4 wiaty rowerowe na 80 miejsc postojowych oraz 324 otwarte miejsca postojowe dla rowerów. Obiekt ze względu na swoje logistyczne funkcje został wyposażony w 743 miejsca postojowe dla samochodów osobowych, w tym w 22 miejsca z możliwością ładowania samochodów elektrycznych oraz łącznie 70 miejsc dla autobusów i samochodów TIR.

Zadbano również o środowisko naturalne. Na terenie działki posadzono około tysiąca drzew i krzewów. Zorganizowano prawie 1000 m dla łąk kwietnych. Umieszczono minipasiekę z trzema ulami dla pszczół oraz poprowadzono systemy automatycznego nawadniania.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
NAJNOWSZE Z DZIAŁU Inwestycje