Niedoświetlone obiekty magazynowe lub – wręcz przeciwnie – hale w których oświetlenie o niezmiennym natężeniu działa bez przerwy – czasy tego rodzaju przestrzeni minęły. Wskazuje się, że popyt na oświetlenie przemysłowe rośnie [1], a wraz z rewolucją cyfrową pojawiają się też coraz to nowe systemy, które pozwalają efektywnie zarządzać światłem – i w kontekście ekonomicznym, i w ramach wspierania biorytmu pracowników oraz ich bezpieczeństwa.
Czasy ciemnych magazynów przeszły do lamusa. Teraz światło wyznacza rytm
Zadaniem światła sztucznego jest rekompensowanie niedoborów światła naturalnego. W przestrzeniach magazynowych, w których światła naturalnego często jest niewiele, zautomatyzowane oświetlenie o odpowiednim natężeniu, barwie i pojawiające się tam, gdzie jest potrzebne, oraz wtedy, kiedy jest niezbędne, odgrywa tym istotniejszą rolę. Zapewnia optymalne warunki świetlne w myśli koncepcji HCL (z ang. Human Centric Lighting) również w zmianowym systemie pracy. Wykorzystując odpowiednie oprawy oświetleniowe, zarządzane przez inteligentny system, jesteśmy bowiem w stanie odwzorowywać światło naturalne, czyli wędrówkę słońca po nieboskłonie tak, aby nie zaburzało cyklu dobowego pracowników. Jak taki system oświetlenia działa w praktyce?

i
Oprawy oświetleniowe typu LED lub linie świetlne LED są łączone w grupy za pomocą systemów okablowanych (np. na podstawie protokołu DALI 2). Porozumiewają się poprzez bramki komunikacyjne w zależności od sekcji obiektu, do której zostały przyporządkowane. Ich zautomatyzowaną obsługę umożliwia system sterowania oświetleniem. Dodatkowo zastosowanie czujników ruchu i natężenia światła pozwala na bieżące dostosowywanie światła do potrzeb użytkowników i wykonywanych przez nich czynności na hali magazynowej. I tak na przykład kiedy pracownik wchodzi do magazynu, to czujnik ruchu wykrywa jego obecność i na tej podstawie system sterowania dostosowuje oświetlenie, które wyznacza określoną drogę – przed pracownikiem i za nim. Podczas pracy – również w trybie nocnym – istotne jest równoczesne modulowanie odpowiednią barwą światła, która wspiera nie tylko produktywność i wydajność pracowników, więc idzie w parze z celami biznesowymi operatora logistycznego, ale i ich dobrostan oraz samopoczucie. A na te aspekty obecnie coraz częściej zwraca się uwagę – szczególnie w myśl koncepcji przemysłu 5.0, w którym człowiek razem z technologią mają odgrywać znaczącą rolę
– mówi Marcin Bonio, Senior Project Manager TRILUX Polska.
W magazynach Raben Logistics Polska w Rudzie Śląskiej zastosowano system oświetleniowy E-Line oraz zautomatyzowano go za pomocą rozwiązania LiveLink. Umożliwiło to odpowiednie doświetlenie wysokiej na ok. 12 metrów hali i zapewnienie pracownikom komfortu oraz bezpieczeństwa pracy.

i
Rachunek na plusie – efektywne zarządzanie energią w obiektach magazynowych
Choć wskazuje się, że powierzchnie magazynowe w Polsce pozostają atrakcyjne, to operatorzy logistyczni mierzą się z rosnącymi kosztami eksploatacyjnymi i wysokimi kosztami energii elektrycznej [2]. Tymczasem – według szacunków jednej z firm rynku energii B2B – oświetlenie w obiektach magazynowych i logistycznych odpowiada za ok. 65% zużywanej energii [3].
W tym kontekście w sektorze magazynowym obserwujemy zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii, np. w ramach inwestycji w farmy fotowoltaiczne. Tylko czy to wystarczy? W parze z produkcją zielonej energii powinno iść implementowanie rozwiązań, które pozwalają ograniczyć zużycie energii, np. zużywanej przez instalacje oświetleniowe.

i
Zainstalowanie oświetlenia LED i jego automatyzacja minimalizują zużycie energii i proporcjonalną do niej emisję CO₂. Wpływają więc zarówno na optymalizację kosztów operacyjnych, jak i aspekt środowiskowy. Zastosowanie opraw LED, np. takich jak w magazynach Raben Logistics Polska w Rudzie Śląskiej, w porównaniu do przestarzałych świetlówek T5/T8 pozwala uzyskać 50% oszczędności. W połączeniu z systemem zarządzania oświetleniem LiveLink ten dodatni bilans rośnie i sumarycznie oszczędności kształtują się na poziomie 85%. Do tego dłuższa trwałość opraw LED-owych oznacza mniej konserwacji i odpadów, które trafiają do środowiska – to kolejny aspekt, który uwzględniają dziś inwestorzy w związku ze strategiami zrównoważonego rozwoju
– podsumowuje ekspert TRILUX.
Przypisy:
- Industrial Lighting Market Size & Share Analysis – Growth Trends & Forecasts (2025-2030).
- https://www.logistyka.net.pl/aktualnosci/komentarz-tygodnia/item/96218-jakie-trendy-beda-ksztaltowaly-przyszlosc-runku-magazynowego (dostęp: 6.06.2025 r.).
- Industrial Lighting Market…, dz. cyt.