Wiaty przemysłowe – w zastępstwie lub jako uzupełnienie hali przemysłowej

2024-06-27 9:28
Wiaty przemysłowe
Autor: Gettyimages Wiata to zadaszona i często wielofunkcyjna konstrukcja, która nie ma jednej lub kilku ścian (albo żadnej). Jej głównym celem jest ochrona znajdujących się pod nią urządzeń, maszyn czy materiałów przed deszczem, śniegiem bądź promieniami słonecznymi

Odpowiednio zaprojektowane i wyposażone hale przemysłowe oraz magazynowe są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania każdego przedsiębiorstwa produkcyjnego. Nie oznacza to jednak, że wszystkie procesy (w tym te, które towarzyszą procesom produkcyjnym) muszą odbywać się w tego typu halach. Wiele czynności można z powodzeniem przeprowadzać pod „gołym niebem”, a jeśli biorące w nich udział sprzęt, narzędzia czy materiały należy chronić przed nadmierną wilgocią lub nasłonecznieniem doskonałym rozwiązaniem mogą być wiaty przemysłowe.

Spis treści

  1. Konstrukcja wiaty przemysłowej
  2. Wiaty przemysłowe – typowe zastosowania
  3. Wiaty przemysłowe – zalety
  4. Wiaty przemysłowe z dodatkowymi funkcjonalnościami
Spacer po Galerii PLATO z Robertem Koniecznym

Wiata to zadaszona i często wielofunkcyjna konstrukcja, która nie ma jednej lub kilku ścian (albo żadnej). Jest to więc prosta konstrukcja, której głównym celem jest ochrona znajdujących się pod nią urządzeń, maszyn czy materiałów przed deszczem, śniegiem bądź promieniami słonecznymi. Zgodnie z ustawą Prawo budowlane wolno stojąca wiata o powierzchni zabudowy do 35 m2 nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę, przy czym łączna liczba tego typu obiektów nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki.

Konstrukcja wiaty przemysłowej

Projektując i budując wiatę przemysłową należy bezwzględnie dopasować ją do obciążeń, na jakie może być ona narażona w całym swoim okresie użytkowania. Podstawowymi elementami wiaty przemysłowej jest zadaszenie, które opiera się najczęściej na dźwigarach i stalowych słupach (kształtownikach stalowych) albo innych podporach (które są połączone za pomocą odpowiednich łączników). W przypadku dużych rozmiarów wiaty niezbędne mogą być dodatkowe albo inne elementy konstrukcyjne, jak np. kratownice czy płatwie. Również w zależności od wielkości i ciężaru wiaty należy wykonać odpowiednie fundamenty.

W tego typu obiektach różne mogą być też konstrukcje dachów. Najczęściej w przypadku wiat przemysłowych stosuje się dachy wykonane z blachy trapezowej, płyty warstwowe lub poliwęglanowe. W zależności od potrzeb i preferencji dachy wiat mogą też mieć różny kształt i nachylenie. Zazwyczaj wiaty mają dachy jednospadowe – rozwiązanie to jest łatwiejsze w montażu i wykorzystuje się wówczas mniejszą ilość rynien. Przy wiatach o większej powierzchni może jednak pojawić się problem z wysokością wiaty, żeby zapewnić odpowiednie nachylenie dachu. W takich sytuacjach lepszym rozwiązaniem może okazać się wiata dwuspadowa.

Wiaty przemysłowe – typowe zastosowania

Ze względu na swoją konstrukcję wiaty są bardzo uniwersalnymi budowlami, których przeznaczenie można łatwo zmieniać i dostosowywać do bieżących potrzeb przedsiębiorstwa, często bez dodatkowych nakładów finansowych. Zazwyczaj wykorzystuje się je do takich zadań, które wymagają dużych powierzchni i łatwości manewrowania. Z kolei brak ściany lub ścian sprawia, że pod wiatami można przede wszystkim wykonywać takie czynności, którym nie będą przeszkadzać niskie lub wysokie temperatury (a także częste zmiany temperatur) czy np. silne porywy wiatru.

Wiaty przemysłowe najczęściej wykorzystuje się jako:

  • miejsce przechowywania pojazdów mechanicznych lub urządzeń,
  • magazyn materiałów lub surowców,
  • magazyn części zamiennych,
  • narzędziownię,
  • sortownię (np. płodów rolnych lub odpadów),
  • myjnię przemysłową,
  • lakiernię,
  • halę logistyczną,
  • halę produkcyjną (np. w tartakach czy zakładach budowlanych lub jako rozbudowa już istniejącej hali produkcyjnej, w której nie mieszczą się linie produkcyjne lub cały niezbędny sprzęt).

Wiaty przemysłowe – zalety

Choć pod względem funkcjonalności wiaty przegrywają z halami przemysłowymi, to jednak jest wiele korzyści, które w określonych sytuacjach przemawiają za stosowaniem właśnie wiat przemysłowych. Przede wszystkim jest to rozwiązanie dużo prostsze i szybsze w budowie, z czym wiąże się też sporo niższy koszt ich budowy. Nie ma konieczności odpowiedniego przygotowania nawierzchni – wystarczy jedynie utwardzone podłoże, które z powodzeniem może zastąpić w większości przypadków betonową podłogę. Wielkość powierzchni wiat przemysłowych można dowolnie dostosowywać do bieżących potrzeb. Sama powierzchnia użytkowa pod zadaszeniem jest niczym nieograniczona, można więc ją dowolnie zagospodarować.

Prosta i tania konstrukcja wiaty przemysłowej sprawia, że rozwiązanie to można stosunkowo łatwo przenosić z miejsca na miejsce. Jest to więc ciekawa alternatywa dla firm, które realizują inwestycje w różnych miejscach, w krótkich albo średnich okresach czasu, ale potrzebują zadaszonej przestrzeni dla wykorzystywanego w tych procesach sprzętu lub materiału. Wiaty można także rozbudowywać o kolejne segmenty. Wiaty przemysłowe tym samym mogą być także uzupełnieniem hali produkcyjnej lub magazynowej, jeśli powierzchnia użytkowa w takiej hali okaże się niewystarczająca.

Najczęściej stosowane są stalowe wiaty. Zapewniają one solidną konstrukcję, sporo lżejszą od ich betonowych odpowiedników, a jednocześnie odporną na niekorzystne warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne. Wiaty stalowe, choć można je szybko i łatwo zdemontować, z powodzeniem mogą także być wykorzystywane przez dłuższy czas. Brak ściany lub ścian zapewnia natomiast odpowiedni przepływ powietrza, co jest istotne w sytuacji, gdy pod wiatą przechowywane są produkty, które nie powinny być narażone na dłuższy kontakt z wilgocią.

Przeczytaj także:

Wiaty przemysłowe z dodatkowymi funkcjonalnościami

Najprostsze wiaty przemysłowe składają się z odpowiedniej liczby elementów nośnych i zadaszenia, ewentualnie jednej lub kilku ścian. W zależności od prowadzonej działalności i wymagań przedsiębiorcy mogą być jednak niezbędne dodatkowe elementy, dzięki którym wiata może oferować więcej różnorodnych funkcjonalności.

Wiaty przemysłowe można np. podzielić na mniejsze pomieszczenia (w tym zamykane), dzięki czemu mogą być w nich wykonywane różnorodne czynności. W istniejących ścianach mogą być konieczne drzwi, bramy czy też okna. Mimo że wiata w założeniu nie ma jednej lub kilku ścian, niezbędna może jednak okazać się odpowiednia izolacja termiczna całości lub wybranych pomieszczeń. W przypadku wyższych wiat istnieje możliwość wybudowania np. dodatkowego piętra, a więc i prowadzących na to piętro schodów.

Naturalnie możliwych rozwiązań jest dużo więcej. Wiele zależy od faktycznych potrzeb inwestora. Funkcjonujące w wiatach urządzenia czy linie produkcyjne mogą np. wymagać odpowiednich elementów wyposażenia, bez których ich funkcjonowanie mogłoby być utrudnione.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
NAJNOWSZE Z DZIAU Budowa