Automaty vendingowe (wydające) w halach przemysłowych

2024-07-09 13:46
Automaty vendingowe (wydające) w halach przemysłowych
Autor: Wurth Dostęp do niezbędnych w procesach produkcyjnych materiałów i narzędzi niemal w miejscu ich późniejszego wykorzystania (np. tuż przy stanowisku pracy) to ważna zaleta automatów vendingowych

W procesach produkcyjnych bardzo często wykorzystuje się różnego rodzaju narzędzia i sprzęt czy inne materiały, które się zużywają i należy je co jakiś czas dobierać. Żeby pracownik nie musiał marnować czasu na częste chodzenie do oddalonego magazynu bądź czekanie na dostarczenie mu nowych elementów, coraz częściej stosuje się automaty vendingowe (zwane też szafami vendingowymi lub wydającymi). Nie tylko usprawniają (automatyzują) one proces wydawania wspomnianych elementów, ale również kontrolują ich przepływ i zużycie, a także pozwalają na lepsze planowanie zapasów i związanych z nimi kosztów.

Spis treści

  1. Bardzo szeroki asortyment automatów vendingowych
  2. Automaty vendingowe to liczne korzyści
  3. Na co zwracać uwagę przy wyborze automatu vendingowego?
  4. Sterowanie automatem vendingowym
Rozmowy Muratora: Małgorzata Walczak-Gomuła, prezes zarządu ASM

Automaty vendingowe nie są wprawdzie nowym rozwiązaniem, jednak wraz z automatyzacją wielu procesów ich rola sukcesywnie rośnie, również w przypadku zakładów produkcyjnych i hal przemysłowych. Pracownik produkcyjny ma bowiem niemal pod ręką dostęp do niezbędnych dla niego w codziennej pracy narzędzi, materiałów eksploatacyjnych czy środków ochrony indywidualnej. Nie musi więc pobierać na zapas odpowiedniej ilości tego typu sprzętu na początku swojej zmiany, a jedynie w momencie, gdy skończy mu się dany produkt, może go samodzielnie pobrać z takiego automatu.

Bardzo szeroki asortyment automatów vendingowych

Automaty vendingowe (wydające) są bardzo popularnym rozwiązaniem. Można je spotkać w biurowcach, budynkach użyteczności publicznej czy nawet szkołach, gdzie oferują różnego rodzaju przekąski, zimne i ciepłe napoje. Do tej kategorii urządzeń zaliczamy również wszelkiego rodzaju biletomaty czy paczkomaty.

W obiektach przemysłowych szafy vendingowe pełnią funkcję podręcznych i uniwersalnych zarazem magazynów. Wraz z rozwojem i uelastycznianiem oferty producentów rośnie zakres ich potencjalnych zastosowań. Automaty vendingowe nie są obecnie wykorzystywane już tylko do wydawania środków ochrony indywidualnej (m.in. rękawic, okularów, ochraniaczy czy maseczek). Coraz częściej można z nich pobrać również wspomniane narzędzia i inne materiały eksploatacyjne, które wykorzystywane są w codziennej pracy. O ich popularności decyduje szereg czynników – zarówno natury ekonomicznej, jak i – a może przede wszystkim – związanych z BHP i optymalizacją procesów zarządzania zasobami.

Automaty vendingowe to liczne korzyści

Dostęp do niezbędnych w procesach produkcyjnych materiałów i narzędzi niemal w miejscu ich późniejszego wykorzystania (np. tuż przy stanowisku pracy) to ważna zaleta automatów vendingowych, jednak nie jedyna. Pobranie asortymentu z automatu wydającego trwa bardzo krótko, pracownik nie musi wypisywać zamówienia, a jego identyfikacja następuje dzięki posiadanej karcie zbliżeniowej. Zautomatyzowany system wydający sterowany kartą magnetyczną – dzięki możliwości personalizacji i regulowania dostępu poszczególnych pracowników – zmniejsza ryzyko pobrania materiałów przez osoby nieuprawnione, a także produktów, które nie są przeznaczone dla danej grupy personelu.

Bardzo istotną zaletą automatów wydających jest możliwość pobrania z nich materiałów i narzędzi o każdej porze dnia. Pracownik nie jest więc uzależniony od godzin pracy magazynu, co minimalizuje ryzyko przestojów produkcyjnych. Szafy wydające mogą być też odpowiedzią na pojawiające się braki personelu.

Dzięki automatycznej identyfikacji pracownika pobierającego i oddającego sprzęt pracodawca może na bieżąco monitorować jego czynności, a tym samym ograniczyć zjawisko wykorzystywania materiałów firmowych np. do celów prywatnych. Szacuje się, że wykorzystanie automatów vendingowych pozwala ograniczyć zużycie materiałów eksploatacyjnych nawet o 20–40% w porównaniu z procesem ich manualnego wydawania z magazynu. Tworzone na podstawie gromadzonych danych raporty pozwalają bowiem szczegółowo zweryfikować wykorzystanie poszczególnych zasobów według nazwiska użytkownika, kosztów i typu, co pozytywnie wpływa na optymalizację zakupów i dyscyplinowanie pracowników.

Automatyczne weryfikowanie stanu zapasów w automacie wydającym zwalnia też pracowników magazynu z obowiązku bieżącego kontrolowania i uzupełniania zapasów asortymentu. Dopiero po przekroczeniu ustalonego wcześniej stanu do magazynu trafia odpowiednia informacja albo od razu zlecenie o uzupełnienie brakującego asortymentu w automacie wydającym.

Na co zwracać uwagę przy wyborze automatu vendingowego?

Ze względu na dość dużą różnorodność dostępnych na rynku szaf vendingowych przed wyborem odpowiedniego automatu należy uwzględnić kilka najważniejszych czynników. Od poprawnego wyboru może zależeć ostateczna użyteczność tego urządzenia i zakres generowanych oszczędności.

Ważne są naturalnie wielkość i pojemność szafy. Z jednej strony musi ona pomieścić odpowiednią ilość asortymentu, dostosowaną do liczby pracowników i specyfiki wykonywanych prac w przedsiębiorstwie. Z drugiej strony nie powinna być zbyt duża, żeby np. nie przeszkadzała w poruszaniu się po hali produkcyjnej.

Ważna jest również np. możliwość dowolnej konfiguracji komór, dzięki której można łatwo dostosować szerokość i wysokość półek do gromadzonego na nich asortymentu. Taka funkcjonalność zwiększa uniwersalność urządzenia, umożliwiając szybką i niemal bezkosztową jego modyfikację stosowanie do bieżących potrzeb.

W zależności od asortymentu należy również dobrać odpowiedni rodzaj automatu wydającego. Do najbardziej popularnych typów automatów wydających należą:

  • automaty bębnowe,
  • automaty spiralowe,
  • automaty szafkowe,
  • automaty szufladkowe. 

W przypadku drobnych elementów najlepszy z pewnością okaże się automat z szufladami, a przy największych niezbędny może się okazać wybór automatu szafkowego. Zazwyczaj łączy się kilka typów urządzeń wydających, które mogą zawierać różne rodzaje systemów wydawania produktów.

Bardzo często, wybierając urządzenie o bardzo krótkim czasie wydawania produktu, nie bierze się pod uwagę ilości pobieranego prądu. Może się bowiem okazać, że nieco tylko wolniejszy automat będzie dużo bardziej energooszczędny.

Sterowanie automatem vendingowym

Choć naturalnie konstrukcja urządzenia wydającego wydaje się najważniejszym czynnikiem, który powinien decydować o wyborze konkretnego automatu, nie wolno zapomnieć również o odpowiednio dobranym systemie sterowania automatem i zarządzania gromadzonym w nim asortymencie. Zaawansowany system sterowania umożliwia nie tylko identyfikację pracowników, ale również przyporządkowywanie im konkretnych grup produktowych, gromadzenie danych czy komunikację z centralnym komputerem. Moduł raportowania zapewnia dostęp do wszystkich informacji zawartych w systemie: pozwala gromadzić dane dotyczące historii pobrań, zwrotów, uzupełnień i uszkodzeń oraz artykułów w deficycie, w trakcie zamówienia i przyjętych, ale również tworzenie pełnych raportów z nazwiskami użytkowników, liczbą i częstotliwością pobieranych materiałów.

Z punktu widzenia pracownika istotny jest interfejs do wyboru konkretnych produktów. Powinien on być czytelny, łatwy w obsłudze i umożliwiać najlepiej intuicyjne pobieranie produktów.

Szafa vendingowa może być bardzo pomocnym elementem gospodarki magazynowej w przedsiębiorstwie produkcyjnym. Jej odpowiednie umiejscowienie w hali przemysłowej zwiększy wydajność produkcji, a dodatkowo również komfort i bezpieczeństwo pracowników, którzy nie będą zmuszeni do częstego opuszczania swojego stanowiska pracy.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.