W Szczecinie powstanie kolejna fabryka potentata branży offshore. Vestas zapowiada nową inwestycję

2024-01-15 6:16
Fabryki Vestas w Szczecinie
Autor: Mat. prasowe Vestas Nowa fabryka firmy Vestas zatrudni około tysiąca osób

Firma Vestas – duński potentat w branży offshore – ogłosił plany wybudowania drugiej fabryki w Szczecinie, produkującej łopaty do turbin wiatrowych. Dzięki inwestycji ma powstać ponad 1000 miejsc pracy. Uruchomienie produkcji inwestor przewiduje na 2026 rok.

Druga fabryka Vestas w Szczecinie

Duńska firma Vestas rozszerza swoje plany inwestycyjne w Szczecinie i zamierza otworzyć kolejną halę produkcyjną w północnej części miasta. Jak podaje inwestor, planowana fabryka będzie produkować łopaty do flagowej morskiej turbiny wiatrowej Vestas, V236-15,0 MW. Nowa hala wraz z częścią socjalno-administracyjną zostaną wybudowane na szczecińskim Skolwinie, tworząc na lokalnym rynku około tysiąca nowych miejsc pracy.

Przeczytaj także:

To największa kolejowa inwestycja na Śląsku. Otwarto linię do lotniska w Pyrzowicach

Polska przekształca swój system energetyczny i jest obiecującym rynkiem dla energetyki wiatrowej, z dobrymi warunkami wietrznymi zarówno na lądzie, jak i na morzu. Polska dysponuje wysoko wykwalifikowaną siłą roboczą i rozwijającym się sektorem wiatrowym, który może stać się hubem dla morskiej energetyki wiatrowej regionu Morza Bałtyckiego i reszty Europy.

– Nils de Baar, prezes Vestas na Europę Północną i Środkową

Montażownia Vestas już w 2025 roku

Pierwsza inwestycja firmy Vestas w Szczecinie to mający zatrudniać około 700 osób zakład położony na Ostrowie Brdowskim. Zgodnie z zapowiedziami inwestora ma on ruszyć w 2025 roku i zajmować się montażem gondoli do turbin wiatrowych.

Nowe  fabryki mają zaspokajać  europejski, a w pewnym stopniu również  globalny popyt, odgrywając kluczową rolę we wsparciu polskiego i zagranicznego przemysłu morskiej energetyki wiatrowej.

Dzięki dwóm nowym fabrykom w Szczecinie oraz istniejącej już bazie Vestas inwestor ma utworzyć w Polsce łącznie ponad 2500 osób.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
NAJNOWSZE Z DZIAŁU Inwestycje