Powstanie biogazownia w Łodzi. Nowy obiekt wyprodukuje ciepło dla mieszkańców

2024-12-17 12:01
Grupowa Oczyszczalnia Ścieków w Łodzi
Autor: Wikimedia Commons/Jacek Bogdan/CC BY-SA 3.0. Licencja: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/ Biogazownia ma powstać w pobliżu Grupowej Oczyszczalni Ścieków w Łodzi.

W Łodzi zawarto porozumienie, które jest pierwszym krokiem do stworzenia w tym mieście dużego obiektu wytwarzającego ciepło z biomasy. Biogazownia w Łodzi pozwoli zdywersyfikować wykorzystywane przez miasto źródła energii. Obiekt nie będzie w żaden sposób uciążliwy dla mieszkańców.

#MuratorPlus: Orle gniazdo w Beskidach otwarte. Hotel Mercure Szczyrk Resort

Spis treści

  1. Biogazownia w Łodzi o krok bliżej. Porozumienie między miastem a Veolią
  2. Ekologia na wiele sposobów dzięki łódzkiej biogazowni

Biogazownia w Łodzi o krok bliżej. Porozumienie między miastem a Veolią

W grudniu 2024 r. zawarte zostało porozumienie pomiędzy Zakładem Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. (ZWiK), Veolią Woda Polska Sp. z o.o. oraz Veolią Energia Łódź S.A. Celem współpracy między tymi podmiotami jest stworzenie biogazowni na terenach ZWiK, w pobliżu Grupowej Oczyszczalni Ścieków w Łodzi. Porozumienie obejmuje:

  • analizę potencjału inwestycyjnego tego projektu,
  • analizę modelu biznesowego przedsięwzięcia,
  • projektowanie instalacji biogazowni.

Jak widać, realizacja obiektu jest na razie dość odległa, jednak porozumienie stanowi pierwszy krok w tym kierunku. Nowa biogazownia pozwoli uzyskiwać ciepło z biomasy, przede wszystkim z odpadów biologicznych. Następnie ciepło to trafi do miejskiej sieci ciepłowniczej i będzie służyć mieszkańcom.

Instalacja nie będzie za to produkować niepożądanych zapachów, zostanie odpowiednio zabezpieczona. Są dwie korzyści takiego rozwiązania: odpady od razu będzie można zwozić do nowopowstałej biogazowi, a dodatkowo powstanie z nich energia zapewniająca ogrzewanie w sezonie zimowym. Instalacja przy Grupowej Oczyszczalni Ścieków w Łodzi będzie mogła też równolegle wytwarzać prąd, który do tej pory pochodził głównie ze spalania węgla

podaje Urząd Miasta w Łodzi.

Ekologia na wiele sposobów dzięki łódzkiej biogazowni

Korzyści ekologiczne z budowy biogazowni w Łodzi są oczywiste, dlatego też inwestycja ta stanowi kluczowy element działań mających na celu osiągnięcie neutralności klimatycznej Łodzi do 2050 roku. Odpady zostają wykorzystane do produkcji ciepła, co m.in. pozwoli ograniczyć ilość energii cieplnej czerpanej ze spalania węgla. Dodatkowym plusem będzie dywersyfikacja źródeł energii, z jakich korzysta miasto oraz zwiększenie udziału energii odnawialnej w miksie energetycznym.

Biogazownia to kolejny krok w kierunku zielonej transformacji Łodzi. ZWiK od lat stawia na innowacyjne rozwiązania, które są korzystne zarówno dla mieszkańców, jak i dla środowiska

– wyjaśnia Michał Śmiechowicz, prezes zarządu Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Łodzi.

Murowane starcie
Dach - blacha czy dachówka. MUROWANE STARCIE
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
NAJNOWSZE Z DZIAŁU Inwestycje