Już działa największa elektrownia gazowa w Polsce – PGE Gryfino Dolna Odra

2024-10-30 10:56
PGE Gryfino Dolna Odra
Autor: Grupa PGE PGE Gryfino Dolna Odra

PGE Gryfino Dolna Odra – największa w Polsce elektrownia gazowa – została oddana do użytkowania. PGE Polska Grupa Energetyczna podkreśla, że to jeden z najnowocześniejszych takich obiektów w Europie. Elektrownia sama pokryje ponad 5% krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną.

Murator Remontuje: Jak samodzielnie wykonać efekt betonowej ściany?
Materiał sponsorowany

Spis treści

  1. Elektrownia gazowa PGE Gryfino Dolna Odra uruchomiona
  2. Jedna z najnowocześniejszych elektrowni w Europie. Ekologia na pierwszym planie

Elektrownia gazowa PGE Gryfino Dolna Odra uruchomiona

W Gryfinie w województwie zachodniopomorskim PGE uruchomiła 29 października 2024 r. nową elektrownię gazową. Obiekt o nazwie PGE Gryfino Dolna Odra ma moc 1366 MW i jest w stanie samodzielnie zaspokoić ponad 5% krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną. To kluczowa inwestycja zapewniająca regionowi bezpieczeństwo energetyczne.

– Inwestycje gazowe to bardzo ważny element transformacji energetycznej i dochodzenia do neutralności klimatycznej. Stale rozbudowujemy system OZE, który potrzebuje równolegle stabilnych źródeł energii pracujących w podstawie, a w chwili obecnej nie ma bardziej elastycznych mocy niż moce gazowe

powiedział podczas uroczystego otwarcia Robert Kropiwnicki, Wiceminister Aktywów Państwowych.

Wartość inwestycji to ponad 3,7 mld zł netto. Inwestorem przedsięwzięcia jest PGE, zaś wykonawcą konsorcjum firm w składzie GE Vernova (lider konsorcjum) i Polimex Mostostal. Moce nowej elektrowni posiadają 17-letni kontrakt w aukcji rynku mocy.

Jedna z najnowocześniejszych elektrowni w Europie. Ekologia na pierwszym planie

Nowa elektrownia PGE składa się z dwóch nowoczesnych bloków gazowo-parowych o mocy 683 MW brutto każdy. To największa i najbardziej sprawna elektrownia tego typu w kraju (sprawność nominalna powyżej 63%, czyli o ponad 70% wyższa niż w tradycyjnych blokach węglowych), a do tego jedna z najnowocześniejszych w Europie. Obiekt jest w stanie osiągnąć minimum techniczne (stan gotowości do pracy) w ciągu zaledwie 30 minut, gdy startuje ze stanu gorącego i w 4 godziny, gdy startuje ze stanu zimnego.

– Nowe bloki gazowe zastąpią wysłużone i nieefektywne jednostki węglowe w Elektrowni Dolna Odra, a tym samym wpisują się w strategię dekarbonizacji aktywów wytwórczych Grupy PGE. Jednocześnie nowa inwestycja wzmocni bezpieczeństwo energetyczne Polski, a także zapewni stabilne dostawy energii dla ponad 3 mln gospodarstw domowych

PGE Gryfino Dolna Odra
Autor: Grupa PGE PGE Gryfino Dolna Odra

– podkreślił Dariusz Marzec, Prezes Zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Elektrownię zaprojektowano z troską o spełnienie surowych wymogów dotyczących emisji szkodliwych substancji. Jak podaje PGE, wskaźnik emisyjności nowej elektrowni wynosi ok. 330 g CO2 na kWh wytworzonej energii elektrycznej, czyli prawie trzy razy mniej niż w blokach węglowych elektrowni Dolna Odra. Jednocześnie niemal do zera ograniczono emisję pyłów i tlenków siarki, co powinno zauważalnie poprawić jakość powietrza w okolicy.

Kocioł - na węgiel czy biomasę. MUROWANE STARCIE
Piotr Laskowski oraz Radosław Murat zapraszają na "Murowane Starcie". W tym odcinku, prowadzący zetrą się o wybór kotła. Co i w jakich sytuacjach wybrać, kocioł na biomasę czy węgiel? Zapraszamy do odsłuchu
Murowane starcie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
NAJNOWSZE Z DZIAŁU Inwestycje