Już działa największa elektrownia gazowa w Polsce – PGE Gryfino Dolna Odra
PGE Gryfino Dolna Odra – największa w Polsce elektrownia gazowa – została oddana do użytkowania. PGE Polska Grupa Energetyczna podkreśla, że to jeden z najnowocześniejszych takich obiektów w Europie. Elektrownia sama pokryje ponad 5% krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną.
Spis treści
- Elektrownia gazowa PGE Gryfino Dolna Odra uruchomiona
- Jedna z najnowocześniejszych elektrowni w Europie. Ekologia na pierwszym planie
Elektrownia gazowa PGE Gryfino Dolna Odra uruchomiona
W Gryfinie w województwie zachodniopomorskim PGE uruchomiła 29 października 2024 r. nową elektrownię gazową. Obiekt o nazwie PGE Gryfino Dolna Odra ma moc 1366 MW i jest w stanie samodzielnie zaspokoić ponad 5% krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną. To kluczowa inwestycja zapewniająca regionowi bezpieczeństwo energetyczne.
- Czytaj też: Eko-innowacje w województwie śląskim: powstaje fabryka wodoru. Gigantyczna inwestycja za miliardy euro!
– Inwestycje gazowe to bardzo ważny element transformacji energetycznej i dochodzenia do neutralności klimatycznej. Stale rozbudowujemy system OZE, który potrzebuje równolegle stabilnych źródeł energii pracujących w podstawie, a w chwili obecnej nie ma bardziej elastycznych mocy niż moce gazowe
– powiedział podczas uroczystego otwarcia Robert Kropiwnicki, Wiceminister Aktywów Państwowych.
Wartość inwestycji to ponad 3,7 mld zł netto. Inwestorem przedsięwzięcia jest PGE, zaś wykonawcą konsorcjum firm w składzie GE Vernova (lider konsorcjum) i Polimex Mostostal. Moce nowej elektrowni posiadają 17-letni kontrakt w aukcji rynku mocy.
Jedna z najnowocześniejszych elektrowni w Europie. Ekologia na pierwszym planie
Nowa elektrownia PGE składa się z dwóch nowoczesnych bloków gazowo-parowych o mocy 683 MW brutto każdy. To największa i najbardziej sprawna elektrownia tego typu w kraju (sprawność nominalna powyżej 63%, czyli o ponad 70% wyższa niż w tradycyjnych blokach węglowych), a do tego jedna z najnowocześniejszych w Europie. Obiekt jest w stanie osiągnąć minimum techniczne (stan gotowości do pracy) w ciągu zaledwie 30 minut, gdy startuje ze stanu gorącego i w 4 godziny, gdy startuje ze stanu zimnego.
- Dowiedz się również: DL Invest Park Teresin otwarty: elastyczny układ przestrzeni, nowe technologie i strategiczna lokalizacja
– Nowe bloki gazowe zastąpią wysłużone i nieefektywne jednostki węglowe w Elektrowni Dolna Odra, a tym samym wpisują się w strategię dekarbonizacji aktywów wytwórczych Grupy PGE. Jednocześnie nowa inwestycja wzmocni bezpieczeństwo energetyczne Polski, a także zapewni stabilne dostawy energii dla ponad 3 mln gospodarstw domowych
– podkreślił Dariusz Marzec, Prezes Zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.
Elektrownię zaprojektowano z troską o spełnienie surowych wymogów dotyczących emisji szkodliwych substancji. Jak podaje PGE, wskaźnik emisyjności nowej elektrowni wynosi ok. 330 g CO2 na kWh wytworzonej energii elektrycznej, czyli prawie trzy razy mniej niż w blokach węglowych elektrowni Dolna Odra. Jednocześnie niemal do zera ograniczono emisję pyłów i tlenków siarki, co powinno zauważalnie poprawić jakość powietrza w okolicy.
- Przejdź do galerii: Największe hale przemysłowe powstające w Polsce. Zobacz wizualizacje