Eko-innowacje w województwie śląskim: powstaje fabryka wodoru. Gigantyczna inwestycja za miliardy euro!

2024-10-25 14:18
Fabryka wodoru
Autor: Zdjęcie ilustracyjne/ Getty Images

Prezes Agencji Rozwoju Przemysłu Michał Dąbrowski zdradził plany budowy fabryki wodoru w woj. śląskim. Inwestycja wiąże się z wykorzystaniem zielonego wodoru w przemyśle jak i sektorze automobility. Jej łączne koszy sięgną nawet dwóch miliardów euro!

Osiedle Dudziarska w Warszawie

Spis treści

  1. W woj. śląskim stanie fabryka wodoru za gigantyczne pieniądze
  2. Wodór - paliwo przyszłości 

W woj. śląskim stanie fabryka wodoru za gigantyczne pieniądze

Jak informuje money.pl, Prezes Agencji Rozwoju Przemysłu Michał Dąbrowski poinformował o planach budowy fabryki wodoru w woj. śląskim. Inwestycja zostanie zrealizowana w ramach spółki joint venture, którą tworzą trzej partnerzy, w tym jeden technologiczny. Fabryka może stać się przełomem dla polskiej gospodarki, transportu i ekologii. Prezes Dąbrowski przyznał, że inwestycja wiąże się z wykorzystaniem zielonego wodoru w przemyśle jak i sektorze automobility.

Chcemy wybudować fabrykę wodoru, bo to będzie „game changer” dla całego regionu. Chcemy być w tym pierwsi, mamy ustalone kroki milowe. Inicjatorem tego projektu jest pani minister Czarnecka. Będziemy go prawdopodobnie alokowali na Śląsku

- powiedział.

Czytaj także: Fabryka Fortaco na Śląsku została oficjalnie otwarta

Prezes ARP podał, że w przyszłym roku w pierwszej fazie inwestycji ARP zainwestuje 600 mln zł w wodorowy projekt. Docelowo inwestycja ma pochłonąć 1,5–2 mld euro

Agencja planuje wykorzystać środki dostępne w Europejskim Banku Wodorowym. Jej przedstawiciele wskazali, że cel ARP to mieć najwięcej elementów w całym łańcuchu produktowym - zarówno własną technologię, produkcję wodoru, jak i pomysły na jego wykorzystanie w różnych sektorach gospodarki, np. w fabrykach zielonego amoniaku.

Wodór - paliwo przyszłości 

Zielony wodór powstaje dzięki energii ze źródeł odnawialnych. Pozwala na redukcję emisji gazów cieplarnianych i zmniejszenie śladu węglowego. 

Jest używany jako nośnik energii w ogniwach paliwowych w transporcie drogowym i kolejowym. Zielony wodór może również znaleźć zastosowanie w energetyce i ciepłownictwie, wspierając dekarbonizację tych sektorów. Ponadto, jest wykorzystywany w przemyśle rafineryjnym do produkcji paliw oraz w przemyśle chemicznym do wytwarzania nawozów (zielony amoniak) i innych chemikaliów.

Polecamy: CTPark Rzeszów ‒ pierwszy etap kompleksu jest na ukończeniu

Listen to "Porębska i Celiński: Czas Nowych Wyzwań" on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
NAJNOWSZE Z DZIAŁU Inwestycje