MDC² Park Gliwice - nowy park logistyczno-magazynowy na Górnym Śląsku

2023-10-24 7:12
MDC² Park Gliwice
Autor: Mat. prasowe MDC² MDC² Park Gliwice jest tworzony z uwzględnieniem wytycznych budownictwa zgodnego z ideą zrównoważonego rozwoju

W południowo-wschodniej części Gliwic, na działce o obszarze 13,4 ha powstaje park logistyczno-magazynowy MDC² Park Gliwice. Obiekt składa się z trzech budynków o łącznej powierzchni najmu 57 000 m².

Spis treści

  1. MDC² Park Gliwice - park logistyczno-magazynowy na Górnym Śląsku
  2. Inwestycja w certyfikacji BREEAM
  3. Zrównoważone rozwiązania w MDC² Park Gliwice
  4. Rest & Move, czyli infrastruktura dla użytkowników MDC²

MDC² Park Gliwice - park logistyczno-magazynowy na Górnym Śląsku

MDC² Park Gliwice zlokalizowany jest w Gliwicach na Górnym Śląsku u zbiegu autostrad A4 – łączącej wschód z zachodem Europy i pozwalającej przejechać z Ukrainy do Hiszpanii – i A1, która biegnie od północy do południa Europy i umożliwia przemieszczanie się od Morza Bałtyckiego do Morza Śródziemnego. Lokalizacja obiektu na terenie województwa śląskiego, które ma najgęstszą w kraju sieć dróg ekspresowych i autostrad, daje szerokie możliwości logistyczne i komfort związany z przemieszczaniem się w tym rejonie. Węzeł Sośnica Gliwicach został uznany przez GDDKiA za największy węzeł drogowy w Europie. Miasta aglomeracji górnośląskiej łączy także droga tranzytowa określana jako „wewnętrzna autostrada” – Drogowa Trasa Średnicowa (DTŚ).

Deweloperem projektu jest MDC², inwestorem zaś – niemiecki fundusz, którego aktywami zarządza Invesco Real Estate.

Inwestycja w certyfikacji BREEAM

MDC² Park Gliwice jest tworzony z uwzględnieniem wytycznych budownictwa zgodnego z ideą zrównoważonego rozwoju. Według prognoz otrzyma on najwyższą w ramach certyfikacji BREEAM New Construction ocenę – Outstanding. Uzyskanie wysokiej noty jest możliwe dzięki zastosowaniu szeregu rozwiązań podwyższających efektywność energetyczną budynków, a także dzięki przemyślanemu otoczeniu, bogatemu bioróżnorodnie i przygotowanemu z myślą o dobrostanie pracowników.

Deweloper inwestycji – firma MDC² – w swojej strategii ESG kieruje się dewizą Building for Good, według której buduje parki magazynowe „na dobre” dla zrównoważonej przyszłości najemców, inwestorów, społeczności lokalnych, środowiska, a także dla całej branży.

MDC² Park Gliwice
Autor: Mat. prasowe MDC² MDC² Park Gliwice działa od października 2023 r. Powierzchnię wynajęły już m.in. firma Rohlig Suus – czołowy na rynku operator logistyczny oraz międzynarodowa spółka dostarczająca rozwiązania IT

Zrównoważone rozwiązania w MDC² Park Gliwice

MDC² stawia na nowoczesne i proekologiczne rozwiązania. Nacisk kładziony jest między innymi na te związane z fotowoltaiką i przystosowaniem dachów do późniejszej instalacji paneli słonecznych. W MDC² Park Gliwice wykorzystywane będzie oświetlenie typu LED. Najemcom zagwarantowano system monitorowania zużycia mediów. Deweloper zapewni także punkty ładowania pojazdów elektrycznych i wiaty rowerowe. Realizowany jest także system retencji wody deszczowej. W ramach wewnętrznej polityki przyjęto założenie, by 95% materiałów budowlanych nadawało się do recyklingu.

Deweloper zadba również o bioróżnorodność terenu parku logistycznego poprzez stworzenie lokalnego ekosystemu, w tym ściany zieleni na elewacji jednego z budynków, z miejscową roślinnością podkreślającą ekologiczny charakter obiektu. Tworzona jest także własna koncepcja otoczenia z nasadzeniami gwarantującymi bioróżnorodność i zdrowe powietrze. Zostaną wysiane naturalne łąki kwietne, a nieopodal terenu zaplanowano pasieki, które będą zarządzane przez lokalnych pszczelarzy.

Rest & Move, czyli infrastruktura dla użytkowników MDC²

Na terenie gliwickiej inwestycji znajdzie się strefa Rest & Move – innowacyjna na polskim rynku koncepcja otoczenia parku magazynowego, promująca zdrowy styl życia i poprawiająca warunki pracy wszystkich użytkowników obiektów magazynowych dewelopera. W strefie tej znajdzie się siłownia realizowana we współpracy z fundacją Truckers Life i boisko wielofunkcyjne, a także miejsca do odpoczynku, w tym także piece grillowe.

MDC² Park Gliwice rozpoczął swoją działalność w październiku 2023 roku.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
NAJNOWSZE Z DZIAŁU Inwestycje