MDC² Park Gliwice - nowy park logistyczno-magazynowy na Górnym Śląsku

2023-10-24 7:12
MDC² Park Gliwice
Autor: Mat. prasowe MDC² MDC² Park Gliwice jest tworzony z uwzględnieniem wytycznych budownictwa zgodnego z ideą zrównoważonego rozwoju

W południowo-wschodniej części Gliwic, na działce o obszarze 13,4 ha powstaje park logistyczno-magazynowy MDC² Park Gliwice. Obiekt składa się z trzech budynków o łącznej powierzchni najmu 57 000 m².

Spis treści

  1. MDC² Park Gliwice - park logistyczno-magazynowy na Górnym Śląsku
  2. Inwestycja w certyfikacji BREEAM
  3. Zrównoważone rozwiązania w MDC² Park Gliwice
  4. Rest & Move, czyli infrastruktura dla użytkowników MDC²

MDC² Park Gliwice - park logistyczno-magazynowy na Górnym Śląsku

MDC² Park Gliwice zlokalizowany jest w Gliwicach na Górnym Śląsku u zbiegu autostrad A4 – łączącej wschód z zachodem Europy i pozwalającej przejechać z Ukrainy do Hiszpanii – i A1, która biegnie od północy do południa Europy i umożliwia przemieszczanie się od Morza Bałtyckiego do Morza Śródziemnego. Lokalizacja obiektu na terenie województwa śląskiego, które ma najgęstszą w kraju sieć dróg ekspresowych i autostrad, daje szerokie możliwości logistyczne i komfort związany z przemieszczaniem się w tym rejonie. Węzeł Sośnica Gliwicach został uznany przez GDDKiA za największy węzeł drogowy w Europie. Miasta aglomeracji górnośląskiej łączy także droga tranzytowa określana jako „wewnętrzna autostrada” – Drogowa Trasa Średnicowa (DTŚ).

Deweloperem projektu jest MDC², inwestorem zaś – niemiecki fundusz, którego aktywami zarządza Invesco Real Estate.

Inwestycja w certyfikacji BREEAM

MDC² Park Gliwice jest tworzony z uwzględnieniem wytycznych budownictwa zgodnego z ideą zrównoważonego rozwoju. Według prognoz otrzyma on najwyższą w ramach certyfikacji BREEAM New Construction ocenę – Outstanding. Uzyskanie wysokiej noty jest możliwe dzięki zastosowaniu szeregu rozwiązań podwyższających efektywność energetyczną budynków, a także dzięki przemyślanemu otoczeniu, bogatemu bioróżnorodnie i przygotowanemu z myślą o dobrostanie pracowników.

Deweloper inwestycji – firma MDC² – w swojej strategii ESG kieruje się dewizą Building for Good, według której buduje parki magazynowe „na dobre” dla zrównoważonej przyszłości najemców, inwestorów, społeczności lokalnych, środowiska, a także dla całej branży.

MDC² Park Gliwice
Autor: Mat. prasowe MDC² MDC² Park Gliwice działa od października 2023 r. Powierzchnię wynajęły już m.in. firma Rohlig Suus – czołowy na rynku operator logistyczny oraz międzynarodowa spółka dostarczająca rozwiązania IT

Zrównoważone rozwiązania w MDC² Park Gliwice

MDC² stawia na nowoczesne i proekologiczne rozwiązania. Nacisk kładziony jest między innymi na te związane z fotowoltaiką i przystosowaniem dachów do późniejszej instalacji paneli słonecznych. W MDC² Park Gliwice wykorzystywane będzie oświetlenie typu LED. Najemcom zagwarantowano system monitorowania zużycia mediów. Deweloper zapewni także punkty ładowania pojazdów elektrycznych i wiaty rowerowe. Realizowany jest także system retencji wody deszczowej. W ramach wewnętrznej polityki przyjęto założenie, by 95% materiałów budowlanych nadawało się do recyklingu.

Deweloper zadba również o bioróżnorodność terenu parku logistycznego poprzez stworzenie lokalnego ekosystemu, w tym ściany zieleni na elewacji jednego z budynków, z miejscową roślinnością podkreślającą ekologiczny charakter obiektu. Tworzona jest także własna koncepcja otoczenia z nasadzeniami gwarantującymi bioróżnorodność i zdrowe powietrze. Zostaną wysiane naturalne łąki kwietne, a nieopodal terenu zaplanowano pasieki, które będą zarządzane przez lokalnych pszczelarzy.

Rest & Move, czyli infrastruktura dla użytkowników MDC²

Na terenie gliwickiej inwestycji znajdzie się strefa Rest & Move – innowacyjna na polskim rynku koncepcja otoczenia parku magazynowego, promująca zdrowy styl życia i poprawiająca warunki pracy wszystkich użytkowników obiektów magazynowych dewelopera. W strefie tej znajdzie się siłownia realizowana we współpracy z fundacją Truckers Life i boisko wielofunkcyjne, a także miejsca do odpoczynku, w tym także piece grillowe.

MDC² Park Gliwice rozpoczął swoją działalność w październiku 2023 roku.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
NAJNOWSZE Z DZIAŁU Inwestycje