Posadzka z żywicy - na co trzeba uważać przy układaniu posadzki z żywicy?

2023-02-09 11:19
posadzka z żywicy
Autor: Getty Images Wykonawcy posadzki z żywicy powinni większą wagę przywiązywać do przygotowania podłoża pod taką posadzkę

Posadzka z żywicy jest trwała i efektowna. Ale pod jednym warunkiem - posadzkę z żywicy trzeba fachowo wykonać. Wśród najczęstszych przyczyn powstawania uszkodzeń posadzki z żywicy wymienia się niewłaściwe podłoże i właśnie błędy wykonawcze.

Spis treści

  1. Posadzka z żywicy i nadmierna wilgotność betonu  
  2. Niewłaściwe podłoże pod posadzkę z żywicy
  3. Posadzka z żywicy - niewłaściwe oczyszczenie nawierzchni betonowej
  4. Układanie posadzki z żywicy na niedojrzałym betonie (mniej niż 28-dniowym)
  5. Brak lub źle wykonane dylatacje konstrukcyjne i przeciwskurczowe
  6. Błędy w samym układaniu posadzki z żywicy

Posadzka z żywicy i nadmierna wilgotność betonu  

Wilgotność nawierzchni betonowej nie powinna przekraczać 4%. Warunek ten dotyczy wszystkich posadzek, a już szczególnie powinien być przestrzegany przy układaniu posadzek żywicznych poliuretanowych. W reakcji poliuretanu z wilgocią wydziela się dwutlenek węgla, który powoduje powstawanie na powierzchni posadzki pęcherzy i pofałdowań. Zbyt duża wilgotność może także wywołać zjawisko osmozy, a w efekcie emisję wilgoci z porów betonu. Wilgoć przenika przez warstwę gruntującą posadzki, kumulując się pod jej powierzchnią. Charakterystyczne dla tego procesu pęcherze mają średnicę około 0,5÷4 cm i występują pojedynczo lub w grupach, mogą być popękane i wydzielać nieprzyjemny zapach. Bardzo ważne jest również ścisłe przestrzeganie terminu nakładania kolejnej warstwy posadzki. Niektóre firmy ostrzegają, że w przypadku przesunięcia w czasie tego etapu pracy może nastąpić zawilgocenie i zanieczyszczenie nawierzchni. Wówczas konieczne jest powtórne jej przygotowanie.

Niewłaściwe podłoże pod posadzkę z żywicy

Posadzki układane są najczęściej na betonie. W przypadku innych podłoży należy upewnić się u producenta, czy składniki masy żywicznej nie będą wchodziły w reakcje z podkładem. Na przykład rozpuszczalniki zawarte w niektórych masach mogą rozpuszczać asfalt. Z kolei podłoża stalowe wymagają dodatkowego zabezpieczenia środkiem antykorozyjnym bądź zastosowania systemu powłok do takiego właśnie podłoża.

Posadzka z żywicy - niewłaściwe oczyszczenie nawierzchni betonowej

Substancje oleiste i kurz powodują słabe połączenie masy z posadzką z żywicy, a nawet niewielkie obciążenia mogą spowodować odpryski. Błędem jest zmywanie zanieczyszczonej nawierzchni rozpuszczalnikami, gdyż zwiększają one tylko przenikanie tłuszczu w podłoże. Podciąganie kapilarne tłuszczu przedostającego się pod warstwę żywicy powoduje jej odspajanie. Jeśli zatłuszczenie podłoża występuje poniżej zasięgu śrutownicy czy frezarki i jest niewielkie lub średnie, można zastosować żywicę impregnującą, która blokuje podciąganie kapilarne. Przy dużym zatłuszczeniu należy wymienić podłoże na nowe. Mleczko cementowe - jeśli nie zostanie usunięte, to po zastosowaniu preparatu gruntującego nasycona będzie tylko jego górna część, natomiast w niższej warstwie wytrzymałość zbliży się do zera i w trakcie eksploatacji posadzki ulegnie zgnieceniu.

Układanie posadzki z żywicy na niedojrzałym betonie (mniej niż 28-dniowym)

W procesie dojrzewania betonu zanika około 50–70% rys skurczowych, które, jeśli ten czas zostanie skrócony, mogą zostać przeniesione na żywicę.

posadzka z żywicy
Autor: Flowcrete Posadzka z żywicy jest właściwie niezniszczalna, ale uwaga, trzeba ją odpowiednio ułożyć

Brak lub źle wykonane dylatacje konstrukcyjne i przeciwskurczowe

Brak ich zabezpieczenia na etapie wykonywania posadzki z żywicy może spowodować ich częściowe lub całkowite wypełnienie. Jeśli nie nastąpi ich ponowne nacięcie, dylatacje nie spełnią swojej funkcji. Ważne jest również zfazowanie obrzeży szczeliny i odpowiednie dobranie jej głębokości.

Błędy w samym układaniu posadzki z żywicy

  • zbyt długotrwałe układanie posadzki może spowodować gwałtowny wzrost temperatury w zbiorniku z żywicą (szybkie wiązanie), natychmiastowe wylanie gorącej masy na chłodne podłoże spowolni proces utwardzania,
  • dodawanie rozcieńczalników (aceton, ksylen, toluen) w celu poprawienia jej rozlewności obniża twardość posadzki,
  • zbyt krótkie i niedokładne odpowietrzanie jest przyczyną występowania w masie żywicy kraterów po pęcherzach.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
NAJNOWSZE Z DZIAU Budowa

Materiał sponsorowany