Śląskie to nie kopalnie, to kraina magazynów. Nigdzie indziej w Polsce nie powstało ich tak dużo

2024-06-07 13:17

Zbudowali 1,7 mln mkw. powierzchni magazynowo - przemysłowych w trzy lata. Nigdzie indziej w Polsce nie powstało tak dużo magazynów, jak właśnie w regionie śląskim, który wyprzedził region mazowiecki, Na koniec ubiegłego roku całkowity popyt na powierzchnię magazynową w regionie wyniósł prawie 890 000 mkw., co stanowiło trzeci wynik w Polsce po województwie mazowieckim i dolnośląskim. Biorąc pod uwagę popyt netto, wynajęto tutaj blisko 650 000 mkw., co dało regionowi drugi rezultat po woj. dolnośląskim.

Handel wróci na Marywilską. Teraz postawią kontenery, w przyszłości wybudują nową halę

Jeśli wydaje się Państwu, że w okolicy co rusz powstaje nowy magazyn, to - macie rację. Woj. śląskie to już nie jest region kopalń. To region hal i magazynów. Potwierdza to najnowszy raport agencji doradczej Cushman & Wakefield „Kopalnie Biznesu”. W latach 2021-2023 nigdzie indziej w Polsce nie powstało tak dużo magazynów, jak właśnie w regionie śląskim, który wyprzedził kolejny w stawce region mazowiecki o prawie 10 proc. Co więcej, województwo to wygrywa w stawce z wiodącymi lokalizacjami CEE i ma apetyt na więcej - czytamy w opracowaniu.

Rośnie Panattoni Park w Rudzie Śląskiej

Będzin, nowa inwestycja Harden Construction
Autor: Harden Construction Będzin, nowa inwestycja Harden Construction

Podaż nowoczesnej powierzchni magazynowo - przemysłowych na Śląsku sięga już prawie 5,5 mln mkw., z których aż 32 proc. (1,7 mln mkw.) powstało w ciągu trzech ostatnich lat. Śląskie to aktualnie drugi pod względem wielkości rynek magazynowy w Polsce. Region, który ustępuje jedynie województwu mazowieckiemu, możemy jednocześnie uznać za najbardziej złożony i wyjątkowy w skali całego kraju, jeśli weźmiemy pod uwagę głębokość sektora, liczbę dostępnych lokalizacji i rodzaj obecnych najemców.

Województwo śląskie to obok Warszawy lider wśród rynków lokalnych w CEE, oferujący przedsiębiorcom największą powierzchnię przemysłową odpowiadającą około 766 pełnowymiarowym boiskom do piłki nożnej. Dla porównania, w innych znaczących ośrodkach produkcyjno-magazynowych, podaż powierzchni jest dużo niższa, np. w regionie Budapesztu czy Pragi zasoby wynoszą jedynie po blisko 3,5 mln mkw. - komentuje Damian Kołata, Partner, Head of Industrial & Logistics Agency Poland, Head of E-Commerce CEE, Cushman & Wakefield.

Na koniec 2023 roku poziom powierzchni niewynajętej na Śląsku wynosił około 333 000 mkw. i wyprzedzał Węgry, Czechy czy Rumunię. Dla kontrastu, w rejonie Pragi, do wynajęcia pozostawało wtedy niespełna 30 000 mkw. powierzchni, czyli 11-krotnie mniej w województwie śląskim. Z najnowszych danych Cushman & Wakefield wynika, że poziom dostępnej do wynajęcia powierzchni magazynowej na koniec I kwartału tego roku wzrósł na Śląsku do ponad 350 000 mkw. 

Nowy, gigantyczny hotel w Beskidach

- Na dodatek deweloperzy uruchamiają i planują nowe projekty, co może zmotywować wielu inwestorów, aby ulokować swój kapitał właśnie tutaj - komentuje Adrian Semaan, Senior Research Consultant, Industrial & Logistics Agency.

Na koniec 2023 roku w budowie znajdowało się niespełna 280 000 mkw., czyli o ponad 50 proc. mniej niż rok wcześniej, a tylko 125 000 mkw. stanowiła powierzchnia niezabezpieczona umowami najmu. Z kolei na koniec I kwartału br. deweloperzy realizowali projekty liczące łącznie ok. 220 000 mkw., z czego zaledwie ok. 63 000 mkw. pozostawało do wynajęcia.

Na koniec ubiegłego roku całkowity popyt na powierzchnię magazynową w regionie wyniósł prawie 890 000 mkw., co stanowiło trzeci wynik w Polsce po województwie mazowieckim i dolnośląskim. Natomiast biorąc pod uwagę wolumen nowych umów i ekspansji, czyli tzw. popyt netto, wynajęto tutaj blisko 650 000 mkw., co dało regionowi Śląska drugi najwyższy rezultat po województwie dolnośląskim.

Magazyny w Polsce. Trendy. Zdjęcia

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
NAJNOWSZE Z DZIAŁU Aktualności