Logistyka kontraktowa - co to jest i czym się zajmuje?

2023-05-04 11:28
logistyka kontraktowa Hale Przemysłowe
Autor: DACHSER Logistyka kontraktowa najczęściej dotyczy centralnego magazynu klienta, który zdecydował się na outsourcing usług logistycznych

Logistyka kontraktowa jest odpowiedzią na magazynową lukę podażową. W Polsce mamy ograniczoną dostępność wolnych magazynów do wynajęcia, stawki najmu poszybowały w górę, podobnie jak koszty budowy. Czas oczekiwania na nowy obiekt dystrybucyjny czy elementy jego wyposażenia znacznie się wydłużyły. Rozwiązaniem dla firm, które chcą się rozwijać i potrzebują powierzchni magazynowej, staje się logistyka kontraktowa.

Co to jest logistyka kontraktowa?

Logistyka kontraktowa to rozwiązania magazynowo-logistyczne, które pozwalają klientowi optymalizować budżet oraz skrócić czas i podnieść jakość realizowanych dostaw. To inteligentne i kompleksowe połączenie efektywnej gospodarki magazynowej z paneuropejską wydajną siecią transportu drogowego. To także szereg usług dodatkowych takich jak np. obsługa celna, etykietowanie, wstępny montaż czy konfekcjonowanie zestawów.

Według raportu CBRE za trzeci kwartał 2022 roku, stopa pustostanów w Polsce wynosi 4,2% i jest wyższa o 1,0 pkt proc. niż po drugim kwartale 2022 roku, gdy odnotowano jeden z najniższych wskaźników pustostanów w historii. Ponadto znacząco wzrosły stawki czynszowe. Obecnie za nową powierzchnię magazynową w głównych regionach Polski trzeba zapłacić od 3,3 do 4,7 EUR za metr kwadratowy miesięcznie, a prognozowane są dalsze wzrosty. W związku z niepewną sytuacją gospodarczą i rosnącymi cenami energii czy inflacją na poziomie 17,2%, rosną także opłaty eksploatacyjne i koszty mediów. Warto dodać, że Polska jest europejskim wiceliderem pod względem najniższego bezrobocia – w styczniu tego roku stopa bezrobocia wyniosła zaledwie 2,8%. W naszej branży oznacza to, że znalezienie np. pracowników magazynowych czy kierowców, to bardzo trudne zadanie.

Potencjał magazynowy w ramach logistyki kontraktowej

W ramach logistyki kontraktowej np. firma DACHSER oferuje powierzchnię w siedmiu magazynach o łącznej powierzchni 31 000 m², położonych w strategicznych lokalizacjach we Wrocławiu, Gdańsku, Rzeszowie, Warszawie, Poznaniu, Sosnowcu oraz działający od kilku miesięcy w Toruniu. Nowa jednostka w północnej części Polski to magazyn klasy A, o powierzchni ponad 2 500 m², z certyfikatem BREEAM na poziomie „very good”, w którym do dyspozycji klientów oddano 2 000 miejsc paletowych. Jest położony w pobliżu autostrady A1, w odległości zaledwie 170 km od gdańskiego portu i 450 km do Berlina.

Niektóre firmy zastanawiają się nad rozpoczęciem budowy własnego magazynu, co jest obecnie bardzo kosztowne i czasochłonne. Gdy dodamy do tego brak doświadczonych pracowników i konieczność wdrożenia odpowiednich złożonych, a co za tym idzie kosztownych we wdrożeniu i utrzymaniu procesów informatycznych, potrzeba oddania usług logistycznych w ręce operatorów logistycznych staje się oczywista. DACHSER stawia na elastyczność oferując klientom tylko niezbędną liczbę miejsc paletowych, jaką potrzebują w danym momencie. Niezawodnie działająca logistyka jest kluczowa dla zachowania ciągłości i dalszego rozwoju biznesów naszych klientów - dodaje Anna Czyżewska, Kierownik Rozwoju Biznesu Logistyki Kontraktowej w DACHSER w Polsce.

Cyfryzacja procesów logistyki kontraktowej

Firmy wybierając pełną ofertę logistyki kontraktowej DACHSER, korzystają z systemów transportowych w pełni zsynchronizowanych z Mikado – unikalnym systemem zarządzania magazynem (WMS) DACHSER. Mikado zapewnia przejrzystość, ciągłość i bezpieczeństwo dzięki jednolitym standardom na całym świecie. Integracja usługi magazynowania i transportu w rękach jednego operatora to nie tylko oszczędności, ale także skrócenie czasu składania zleceń do realizacji i obsługi sprzedaży, co przekłada się na wzrost satysfakcji finalnych odbiorców.

Zobacz nasze inne publikacje:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
NAJNOWSZE Z DZIAŁU Aktualności

Materiał sponsorowany

Materiał sponsorowany

Materiał sponsorowany

Materiał sponsorowany