Hala produkcyjna Polipack w Gościcinie z certyfikatem BREEAM

2024-03-14 16:10

Hala produkcyjna Polipack, jako drugi obiekt tego typu na Pomorzu, uzyskała certyfikat BREEAM. W budynku zastosowano rozwiązania oparte na odnawialnych źródłach energii, takie jak panele fotowoltaiczne czy instalacja grzewcza na bazie pomp ciepła ze źródłem dolnym, a także przygotowano obiekt do montażu systemu odzysku ciepła z urządzeń produkcyjnych. Generalnym wykonawcą obiektu była firma ALLCON.

Spis treści

  1. Hala produkcyjna Polipack z zielonym paszportem
  2. Prośrodowiskowe i energooszczędne rozwiązania
Rozmowy Muratora: Janusz Komurkiewicz, POiD, Fakro

Hala produkcyjna Polipack z zielonym paszportem

Certyfikat BREEAM przyznawany jest od ponad 30 lat przez audytorów BRE Global – niezależnej instytucji z siedzibą w Londynie. Sześciostopniową skalę stosuje się do oceny jakości budynków w 77 krajach, w tym w Polsce. Certyfikat potwierdza spełnienie przez inwestora wielu kryteriów dotyczących zarówno projektu, lokalizacji, materiałów, procesu budowy, jak i ostatecznego obiektu. Jego celem jest wyróżnianie budynków najwyższej jakości, realizowanych z poszanowaniem środowiska i dobrostanu człowieka. W Polsce certyfikat BREEAM posiada 436 hal przemysłowych, w tym 22 hale produkcyjne. W województwie pomorskim jedna z nich znajduje się w Tczewie, a druga to właśnie hala Polipack w Gościcinie.

Prośrodowiskowe i energooszczędne rozwiązania

Hala w Gościcinie łączy funkcję produkcyjną z proekologicznymi rozwiązaniami. Pod obiektem o powierzchni 29 397 m² powstała hala garażowa o powierzchni ponad 6 000 m². Przy realizacji projektu skorzystano z szeregu energooszczędnych rozwiązań, takich jak: montaż paneli fotowoltaicznych, realizacja instalacji grzewczej na bazie pomp ciepła ze źródłem dolnym, co wymagało wykonania siedemdziesięciu pięciu odwiertów o ok. 100-metrowej głębokości. Obiekt przygotowano również do montażu systemu odzysku ciepła z urządzeń produkcyjnych, który umożliwia wykorzystanie tego ciepła na inne cele. Wprowadzone rozwiązania, zmniejszając zapotrzebowanie na paliwa stałe, obniżą koszty utrzymania, a także pozwolą ograniczyć negatywny wpływ na środowisko naturalne.

Troska o środowisko była widoczna także w trakcie procesu budowy, w który zaangażowani byli m.in. eksperci z zakresu ekologii, weryfikujący projekt pod względem bioróżnorodności. Eksperci BRE ocenili obiekt pod kątem trwałości i odporności zastosowanych materiałów. Istotne dla finalnej oceny obiektu w procesie certyfikacji było między innymi użycie drewna z certyfikatem FSC, a także produktów z deklaracją środowiskową EPD, zawierającą informację o emisji CO2. Szczegółowo przeanalizowano cykl życia materiałów pod kątem generowanego śladu węglowego. Warto dodać, że prawie 70% odpadów budowlanych zostało przekazanych do ponownego odzysku.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
NAJNOWSZE Z DZIAŁU Aktualności