City Logistics Łódź VI i Panattoni Park Grodzisk V oddane do użytku

2024-04-17 13:59
Harden Construction
Autor: Mat. prasowe Harden Construction City Logistics Łódź VI i Panattoni Park Grodzisk V dostarczyły łącznie ponad 40 000 mkw. powierzchni magazynowej

City Logistics Łódź VI i Panattoni Park Grodzisk V powiększyły polski rynek powierzchni magazynowej. Harden Construction, generalny wykonawca obu inwestycji, ukończył już realizację obiektów o łącznej powierzchni ponad 40 000 mkw. Budynki zostały zrealizowane zgodnie z wymaganiami certyfikacji BREEAM na poziomie Excellent.

Spis treści

  1. City Logistics Łódź VI i 470 ton stali
  2. Inicjatywa na rzecz bioróżnorodności
  3. Panattoni Park Grodzisk V – I etap już gotowy
  4. Rozwiązania dla środowiska w Panattoni Park Grodzisk V
Rozmowy Muratora: Marek Karwowski, general manager EPPA

City Logistics Łódź VI i 470 ton stali

City Logistics Łódź VI to obiekt zlokalizowany  w Łodzi przy ul. Dostawczej 3. Inwestycja zajmuje blisko 27 tys. m² powierzchni użytkowej i oferuje 26,5 tys. m² przestrzeni magazynowej oraz 25,37 m² powierzchni biurowej. W budowie City Logistics Łódź VI  wykorzystano ponad 470 ton stali, 500 sztuk elementów prefabrykowanych oraz 6378 m3 betonu. Realizacja projektu wymagała również montażu 194 słupów konstrukcyjnych.

Nasz najnowszy projekt wymagał zbudowania węzła cieplnego ze względu na warunki lokalizacyjne zasilenia w energię cieplną. Ponadto w sąsiedztwie magazynu znajdują się tereny zamieszkałe, dlatego w celu zminimalizowania wpływu na otoczenie zostały zainstalowane ekrany dźwiękochłonne. To wszystko w celu jak największej synergii inwestycji oraz jej otoczenia.

- mówi Łukasz Kozerski, dyrektor operacyjny w Harden Construction

Kompleks City Logistics Łódź VI oferuje nie tylko przestrzeń magazynową, ale również komfort pracy dla 185 specjalistów (80 pracowników biurowych oraz 105 pracowników fizycznych), którzy znajdą tam zatrudnienie.

Inicjatywa na rzecz bioróżnorodności

City Logistics Łódź VI nie tylko spełnia swoją główną funkcję magazynową, ale również oferuje dodatkowe korzyści dla środowiska oraz lokalnej społeczności. W ramach projektu powstał ponad hektar (10 000 m²) terenów zielonych, co ma na celu zwiększenie estetyki oraz ekologicznego charakteru kompleksu. Z myślą o użytkownikach obiektu, stworzono 58 miejsc parkingowych oraz wiatę rowerową, promując ekologiczne metody transportu.

Inwestycja przewiduje również inne rozwiązania ekologiczne, w tym specjalnie zaprojektowane siedlisko dla owadów. Realizacja tego elementu obejmowała utworzenie pasa z pni i gałęzi, tak zwanego dead wood, co jest naturalnym i atrakcyjnym miejscem dla wielu gatunków owadów. Zapewni im ono niezbędne warunki do życia i rozmnażania. Dodatkowo na terenie kompleksu zainstalowano kłody i domki dla owadów, które służą jako schronienie i przestrzeń do życia dla różnorodnych gatunków, w tym dla tych, które odgrywają kluczową rolę w zapylaniu roślin.

Panattoni Park Grodzisk V – I etap już gotowy

Zakończono również pierwszy etap inwestycji Panattoni Park Grodzisk V. Obiekt zlokalizowany jest w Natolinie, 4 km od Grodziska Mazowieckiego i 20 km na południowy zachód od Warszawy. Powstał tu obiekt dla światowego producenta komponentów i rozwiązań technologicznych dla chłodnictwa i klimatyzacji, ogrzewnictwa, dystrybucji wody oraz maszyn roboczych. W budynku o powierzchni użytkowej wynoszącej ponad 14 000 m² znajdzie zatrudnienie około 200 osób.   

Do budowy obiektu generalny wykonawca, Harden Construction, zużył m.in. 370 ton stali zbrojeniowej i 14 000 metrów sześciennych betonu. W sumie wykorzystano 112 słupów i 483 elementy prefabrykowane.

Najemca będzie zajmował się produkcją, dlatego musieliśmy wykonać posadzkę w technologii  żywicy składającej się m.in. z włókien węglowych oraz odpowiednio barwionego piasku z siatką taśm miedzianych, mających za zadanie umożliwienie odprowadzenia nagromadzonych ładunków elektrycznych. Wszystko w celu poprawy bezpieczeństwa oraz jakości produkcji, co jest bardzo ważnym aspektem dla najemcy.

– Paweł Fiuczek, dyrektor zarządzający w Harden Construction

Panattoni Park Grodzisk V to obiekt o funkcji magazynowo-produkcyjnej. Część magazynowa zajmuje 6300 m², a z kolei część produkcyjna zajmuje 7400 m². Oprócz tego w budynku znajdą się także 272 m² przeznaczone na biura.

Budynek biurowy to dwukondygnacyjny obiekt o podwyższonej akustyce. W bezpośrednim sąsiedztwie zaplanowano udogodnienia dla pracowników - przed wejściem znajduje się strefa relaksu dla pracowników oraz tereny zielone, z których będzie mogło korzystać 200 osób, które znajdą pracę na terenie obiektu.

Rozwiązania dla środowiska w Panattoni Park Grodzisk V

Panattoni Park Grodzisk V – podobnie jak łódzka realizacja - został zaprojektowany z uwzględnieniem rozwiązań proekologicznych. Na terenie inwestycji znajdzie się ponad 7000 m² terenów zielonych, gdzie zostaną umiejscowione budki lęgowe dla owadów oraz siatki herpetologiczne o małych oczkach z daszkami dla płazów.

Budynek jest również energooszczędny - zainstalowano tu system DALI, który pozwala łatwo zarządzać oświetleniem, a co za tym idzie zużyciem energii. Ponadto hala jest ogrzewana z wykorzystaniem pomp ciepła oraz ciepłem, które jest odzyskiwane z urządzeń pracujących na terenie obiektu. Dodatkowo w części produkcyjnej zastosowano żaluzje napowietrzające, które w przypadku pożaru sprawiają, że dym może ulotnić się przez klapy dymowe w efekcie czego zmniejsza się zadymienie budynku. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
NAJNOWSZE Z DZIAŁU Aktualności