Hala bez PVC w Panattoni Park Poznań A2 – centrum dystrybucyjne w Robakowie z certyfikatem BREEAM Outstanding

2024-03-21 15:59
Panattoni Park Poznań A2
Autor: Mat. prasowe Panattoni Panattoni ParkPoznań A2 (hala B) to trzeci obiekt dewelopera w Polsce z najwyższą oceną BREEAM

Deweloper Panattoni uzyskał kolejny certyfikat na poziomie BREEAM Outstanding – tym razem dla hali B w centrum Panattoni Park Poznań A2. Budynek o powierzchni 82 000 m2 zrealizowany dla H&M powstał bez wykorzystania PVC, a ponad 95% odpadów budowlanych zostało poddanych recyklingowi lub odzyskowi.

Spis treści

  1. Panattoni Park Poznań A2 z BREEAM na poziomie Outstanding 
  2. Najwyższa ocena za efektywność energetyczną 
  3. Wellbeing i bioróżnorodność
  4. Rozwiązania dla środowiska naturalnego
Rozmowy Muratora: Marcin Szewczuk, Aluplast

Panattoni Park Poznań A2 z BREEAM na poziomie Outstanding 

Centrum magazynowo-dystrybucyjne w Panattoni Park Poznań A2 (hala B) uzyskało certyfikat BREEAM na najwyższym poziomie – Outstanding. To trzeci obiekt Panattoni z tak wysoką oceną zrealizowany w Polsce, a ósmy w Europie.

Budynek przygotowany dla H&M, jednej z największych marek odzieżowych, powstał bez wykorzystania PVC. W obiekcie o powierzchni prawie 82 000 m² zmniejszono zużycie energii pierwotnej o ponad 27% w porównaniu z wymogami krajowymi, a zużycie wody ograniczono o 70% w porównaniu do modelu bazowego. Ponad 95% odpadów budowlanych zostało poddanych recyklingowi lub odzyskowi. Pozwoliło to na znaczące zmniejszenie zanieczyszczeń generowanych przez budynek w całym cyklu jego życia.

Jesteśmy dumni, że Panattoni Park Poznań A2 dołącza do grona naszych inwestycji z najwyższym certyfikatem BREEAM Outstanding. To potwierdzenie naszego zaangażowania w budowanie przyszłości, w której zrównoważone budownictwo i ekologiczne innowacje stają się normą, z korzyścią dla klientów, inwestorów i społeczeństwa.

– Marek Dobrzycki, managing director w Panattoni

Najwyższa ocena za efektywność energetyczną 

Hala B w Panattoni Park Poznań A2 otrzymała maksymalną liczbę punktów w obszarze wydajności energetycznej.

Wyposażono ją w instalację fotowoltaiczną o mocy 700 kWp, która znacząco zmniejsza zależność obiektu od konwencjonalnych źródeł energii, redukując emisję CO2 i obniżając koszty operacyjne.

  • Efektywność energetyczną budynku wzmacniają zintegrowane systemy HVAC o wysokiej wydajności, energooszczędne oświetlenie LED wraz z systemem sterowania DALI, odzysk ciepła a także inteligentny system zarządzania budynkiem (BMS). Dzięki temu zużycie energii pierwotnej obniżono o ponad 27% w stosunku do krajowych wymogów.
  • Obiekt jest nie tylko energetycznie efektywny, ale również przygotowany na przyszłe zmiany klimatu i adaptacje do zmian funkcjonalnych w przyszłości. Przeprowadzono analizy LCA (Life Cycle Assessment) i LCC (Life Cycle Cost), które pozwoliły na redukcję wbudowanego śladu węglowego, m.in. poprzez świadomy dobór materiałów budowlanych z niskim poziomem emisji i deklaracjami środowiskowymi EPD.
  • Recyklingowi lub odzyskowi poddano ponad 95% odpadów budowlanych.
  • Znacząco zoptymalizowano zużycie wody. Wprowadzono system odzysku wody deszczowej, która wykorzystywana jest do irygacji zieleni i spłukiwania toalet. Zastosowano system zapobiegający niekontrolowanemu wyciekowi wody, a w łazienkach elektrozawory wodne z czujnikami ruchu. W połączeniu z instalacją wodomierzy i wodooszczędnych urządzeń sanitarnych umożliwiło to redukcję zużycia wody o 70% w porównaniu do modelu bazowego.
  • Wpływ inwestycji na lokalne zasoby wodne dodatkowo minimalizuje stacja uzdatniania wody pitnej i biologiczna oczyszczalnia ścieków na terenie inwestycji.

Wellbeing i bioróżnorodność

Inwestycja wyróżnia się nie tylko zaawansowanymi technologiami ograniczającymi zużycie energii i wody, ale również dbałością o dobrostan użytkowników. Obiekt zapewnia doskonałe warunki pracy dzięki wysokiej jakości powietrza wewnętrznego, dużym przeszkleniom w części biurowej i maksymalnemu wykorzystaniu naturalnego oświetlenia, a przede wszystkim wielu przestrzeniom do rekreacji i odpoczynku. Wśród nich jest m.in. siłownia, taras zewnętrzny, boisko do siatkówki, tor do gry w boule, stołówka Przygotowano infrastrukturę dla rowerzystów – zadaszenia na rowery, szatnie i prysznice. Aż 22 miejsca parkingowe wyposażono w ładowarki do samochodów elektrycznych. Pracownicy mogą też korzystać ze specjalnego autobusu.

Panattoni Poznań A2
Autor: Strona dewelopera: https://panattonieurope.com/pl

Rozwiązania dla środowiska naturalnego

We współpracy z wykwalifikowanym ekologiem nasadzono ponad 500 drzew i 1000 krzewów, odpornych na warunki pogodowe i łatwych w utrzymaniu. Wzbogacano w ten sposób lokalny ekosystem oraz stworzono wartościowe siedliska dla lokalnej fauny i flory.

Poprzez inwestycje takie jak Panattoni Park Poznań A2, wyznaczamy nowe standardy w branży nieruchomości przemysłowych i robimy kolejny znaczący krok na drodze Europy do neutralności klimatycznej w 2050. Tym bardziej, że zgodnie z najnowszymi zamierzeniami Komisji Europejskiej, już w 2040 roku redukcja szkodliwych emisji ma zostać ograniczona o 90 proc. w stosunku do roku 1990. 

– Emilia Dębowska, head of sustainability Europe, Panattoni

Przed Panattoni Park Poznań A2 certyfikat BREEAM Outstanding uzyskały dwie inne polskie inwestycje dewelopera. Najpierw Panattoni Park Szczecin III (hale A i B), który był pierwszą realizacją na polskim rynku nieruchomości przemysłowych z tak wysokim poziomem certyfikacji. Drugą – Panattoni Park Konin – który z oceną na poziomie 90 proc. nadal pozostaje najwyżej ocenianym budynkiem przemysłowym w Polsce.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
NAJNOWSZE Z DZIAŁU Aktualności