Ceny prądu dla firm – duże obiekty i hale magazynowe. Od czego zależą ceny prądu dla firm?

2023-08-20 9:50
Ceny energii elektrycznej
Autor: Getty Images Ceny prądu dla firm. Od czego zależą ceny prądu dla firm?

Ceny prądu w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy poszybowały ostro w górę. Podwyżki dotkliwie odczuli praktycznie wszyscy – gospodarstwa domowe, a w szczególności przedsiębiorcy. Czy przedsiębiorcy powinni wdrażać indywidualne plany mające na celu zmniejszenie zużycia energii, a w efekcie obniżenie kosztów? Od czego zależą ceny prądu dla firm? Na te i inne pytania odpowiadamy w artykule poniżej.

Spis treści

  1. Od czego zależą ceny prądu w halach magazynowych (i nie tylko)?
  2. Dlaczego prąd dla przedsiębiorców jest droższy?
  3. Prognozy cen prądu na 2024 dla firm
  4. Oszczędność energii w obiektach magazynowych – propozycje

Od czego zależą ceny prądu w halach magazynowych (i nie tylko)?

Ostateczny koszt energii elektrycznej jest składową wielu zmiennych. W dużej mierze na cenę energii wpływają podwyżki węgla, a także działania związane z ograniczeniem wykorzystania tego surowca. Nie tanieje również gaz ziemny, a jego zakup utrudnia napięta sytuacja geopolityczna na świecie, zwłaszcza w Europie. Dodatkowe opłaty są nakładane na różne podmioty w związku z redukcją emisji CO2.

Wśród innych czynników, które rzutują na kształtowanie się cen energii elektrycznej należy wskazać przestarzałą infrastrukturę, która generuje spore wydatki na bieżącą konserwację i naprawę usterek. 

Rezultatem powyższych jest wzrost rachunków za prąd dla większości średnich i dużych przedsiębiorców o ponad połowę. Firmy starają się przerzucać wzrost kosztów na klienta, co obserwujemy w postaci wyższych cen usług i produktów. Taka strategia nie jest korzystna z punktu widzenia konkurencyjności na rynku. Podmioty, które już zadbały o wdrażanie energooszczędnych rozwiązań i na bieżąco optymalizują zużycie – płacą wielokrotnie mniej za prąd. To sprawia, że podwyżki ich produktów i usług nie są tak dotkliwe dla konsumentów. Dążenie do oszczędności nie może jednak mieć charakteru przypadkowych i intuicyjnych działań. Aby uzyskać realne korzyści w postaci mniejszych opłat trzeba zacząć od rzetelnych analiz uwzględniających źródła zużycia, wymagania i prognozy na przyszłość. Warto w tym celu skorzystać z pomocy doświadczonych doradców i audytorów energetycznych.   

Dlaczego prąd dla przedsiębiorców jest droższy?

Powszechnie wiadomo, że ceny prądu są różne dla różnych podmiotów. Zupełnie inne stawki obowiązują właścicieli gospodarstw domowych i przedsiębiorców. Skąd ta rozbieżność i dlaczego firmy płacą więcej? 

Po pierwsze – w przypadku odbiorców indywidualnych stawki w taryfach podlegają kontroli i zatwierdzeniu przez Urząd Regulacji Energetyki. W efekcie ceny charakteryzują się w pewnym zakresie stabilnością, a podmiot krajowy chroni gospodarstwa domowe przed nadmiernymi podwyżkami. Nietrudno się domyślić, że ma to na celu zapobiec niepokojom społecznym. Jednocześnie jednak sprzedawcy mają prawo ustalać ceny indywidualnie, co powoduje ich znaczne zawyżenie. 

Wysokie podwyżki dla firm są też następstwem tzw. mocy umownej oraz związanej z tym konieczności ograniczenia ryzyka ewentualnego przeciążenia instalacji. Oprócz tego, że potrzeby klientów biznesowych są z reguły wielokrotnie wyższe, to niezależnie od faktycznego zużycia muszą oni ponosić koszty wynikające z opisanego wyżej zagrożenia. To jednak nie wszystko. Na ostateczny rachunek za prąd w przypadku firm ma wpływ także wprowadzona w 2021 r. opłata mocowa. Środki zebrane dzięki tej inicjatywie mają być przeznaczone na modernizację istniejących elektrowni i budowę nowych. 

Oprócz powyższych czynników trzeba zauważyć, że wysokie rachunki za energię elektryczną, zarówno dla osób prywatnych i dla biznesu, wynikają często z nieodpowiednio dostosowanej taryfy. Powodem tego są w szczególności: niewystarczająca analiza warunków w umowie, automatyczne przedłużanie umów czy brak rzetelnego porównania ofert różnych sprzedawców.

Można uniknąć przepłacania i zmniejszyć opłaty nawet o ok. kilkanaście procent, trzeba jednak poświecić czas na etapie poszukiwania dostawcy i analizy umów. Warto rozważyć zlecenie tego zadania specjalistom.

Firmy energetyczne często zostawiają przedsiębiorcom pole do negocjacji, a korzystnym rozwiązaniem dla niektórych może być tzw. umowa z gwarancją ceny. Jednakowa stawka przez określony czas to bezpieczeństwo dla firmy, minusem jest trudność z wypowiedzeniem umowy z dnia na dzień. Pewną alternatywą są tzw. grupy zakupowe energii elektrycznej – pomocą w przystąpieniu do takiej grupy służą firmy doradcze, które mają wiedzę na temat ich działania. Jeśli zaś chodzi o największych graczy na rynku – te najczęściej zawierają z dostawcami umowy indeksowane giełdą. Warunkiem jest zużycie energii na poziomie co najmniej 3 GWh w skali roku. 

Polecamy przeczytać też:

Prognozy cen prądu na 2024 dla firm

W celu zamortyzowania dużych podwyżek prądu dla przedsiębiorców w ostatnim czasie rząd zaproponował kilka rozwiązań. Jednym z nich było uchwalenie ustawy zamrażającej ceny dla małych i średnich firm do 785 zł za MWh. Wprowadzono również hamulec w postaci pułapu cen na rynku bilansującym, a także specjalny domiar – opłatę dla dostawców prądu w przypadku przekroczenia sprzedaży prądu powyżej określony ceny, oddzielnie dla różnych technologii. Jaki był rezultat tych działań? Ceny faktycznie spadły, ale biorąc pod uwagę ceny rynkowe i np. ograniczenia uprawnień do emisji CO2, elektrownie na węgiel kamienny odnotowały duże spadki. Można się zatem spodziewać, że w następnych latach największe podmioty tego typu będą dążyły do odrobienia strat, proponując wyższe stawki.

Pomimo nieznacznego uspokojenia się rynku gazu i węgla w ostatnim okresie, sytuacja geopolityczna nadal jest niepewna. Do tego dochodzi fakt kontraktowania prądu na kompletnie rozchwianym obecnie hurtowym rynku energii. W obliczu tak wielu znaków zapytania przedsiębiorcy powinni wdrażać indywidualne plany mające na celu zmniejszenie zużycia energii, a w efekcie obniżenie kosztów.  

Oszczędność energii w obiektach magazynowych – propozycje

Przykładem działania, które w większości firm przynoszą największe oszczędności na rachunkach są termomodernizacja i zastosowanie rozwiązań opartych na OZE, jak np. instalacje fotowoltaiczne. Takie systemy wykorzystuje się również w nowoczesnych halach i obiektach magazynowych. O korzyściach finansowych związanych z inwestycją w takie instalacje nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Dodatkową zaletą jest możliwość uzyskania dotacji na montaż poszczególnych systemów OZE.  

Obniżenie faktur za energię elektryczną w halach magazynowych można uzyskać także na wiele innych sposobów. Jednym z nich jest modernizacja energochłonnych urządzeń czy działania edukacyjne i zmiana nawyków pracowników. Niekiedy korzyści można odnieść poprzez modyfikację harmonogramu pracy. Poszukując oszczędności na energii elektrycznej nie sposób pominąć tematu oświetlenia. Tradycyjne żarówki już dawno zostały zastąpione technologią LED, ale warto śledzić nowości w tej dziedzinie. Innowacyjną propozycją jest np. inteligentny system sztucznego oświetlenia, który wykorzystuje również światło dzienne. Producenci oświetlenia opartego na tej technologii mówią o potencjale oszczędności na poziomie nawet do ok. 40%. 

Podstawą efektywnych zmian w kontekście zmniejszenia zużycia energii elektrycznej w halach magazynowych i innych obiektach jest analiza efektywności energetycznej przedsiębiorstwa. Jest to możliwe dzięki zleceniu wykonania audytu energetycznego firmy, który pozwala m.in. na zidentyfikowanie obszarów największych zużyć i wyznaczenie działań naprawczych w celu optymalizacji kosztów. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
NAJNOWSZE Z DZIAŁU Aktualności