We Wrocławiu powstanie pierwsza w Polsce fabryka cienkowarstwowych ogniw fotowoltaicznych
We Wrocławiu powstanie pierwsza w Polsce fabryka cienkowarstwowych ogniw fotowoltaicznych w technologii CIGS. Inwestor, firma Roltec, zapowiada jej uruchomienie już 2024 r.
Nowoczesna fabryka paneli fotowoltaicznych na Dolnym Śląsku
Firma Roltec planuje uruchomienie pierwszej w Polsce fabryki cienkowarstwowych ogniw fotowoltaicznych w technologii CIGS. Jak podaje na swojej stronie, stopień zaawansowania prac laboratoryjnych w Roltec pozwolił na rozwijanie produkcji ogniw CIGS na dużą skalę, z zachowaniem najwyższych standardów jakości i powtarzalności.
Projekt zakłada budowę i uruchomienie hali produkcyjno-magazynowej paneli fotowoltaicznych z aneksem technologicznym i częścią socjalną oraz budynku biurowego, a także zagospodarowanie terenu i zapewnienie niezbędnej infrastruktury technicznej.
Panele fotowoltaiczne o wysokiej sprawności produkowane we wrocławskiej fabryce mają być odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie rynku odnawialnych źródeł energii.
Na czym polega technologia CIGS?
CIGS (Copper Indium Gallium and Selenide) to technologia produkcji cienkich ogniw słonecznych (fotowoltaicznych) oparta na osadzeniu miedzi, indu, galu, selenu na dowolnym podłożu. Spośród innych technologii wyróżnia ją najlepsza odpowiedź widmowa, czyli pochłanianie promieniowania. Do głównych zalet CIGS należy wysoka wydajność przy zużyciu małej ilości materiału.
Jak czytamy na stronie firmy Roltec, cienkowarstwowe panele fotowoltaiczne serii Solvoz pozwolą na produkcję energii pod różnymi kątami, jednocześnie gwarantując wyższe o 15% uzyski – w porównaniu do paneli krzemowych – w przeliczeniu na zainstalowany kWp.