Nowa inwestycja z certyfikatem BREEAM - Panattoni Park Szczecin III (hala A i B)

2023-06-01 13:39
Panattoni Park Szczecin III
Autor: Panattoni Panattoni Park Szczecin III

Panattoni Park Szczecin to nowa inwestycja z certyfikatem BREEAM na poziomie Outstanding. Obiekt położony jest w stolicy województwa zachodniopomorskiego, przy ul. Kniewskiej, zaledwie 500 m od komunikacji miejskiej. Dwie certyfikowane hale zajmują łącznie ponad 30 000 m2.

Spis treści

  1. Realizacja zgodna z koncepcją zrównoważonego rozwoju
  2. Zastosowane rozwiązania
  3. Tereny zielone

Realizacja zgodna z koncepcją zrównoważonego rozwoju

Realizację inwestycji poprzedziły szczegółowe analizy kosztów życia (LCC) i cyklu życia (LCA) obiektu na okres 60 lat.

W trakcie budowy dokładnie monitorowano zużycie energii i wody oraz ograniczano szkodliwe emisje CO2, a po zakończeniu budowy została wykonana termowizja.

Proces realizacji obiektu przebiegał zgodnie z koncepcją zrównoważonego rozwoju – wykorzystywano materiały i produkty z certyfikatem oraz takie, które są odporne na zniszczenie i nie ulegną degradacji wraz ze zmianą klimatu. Recykling na budowie przekroczył aż 95%.

Panattoni Park Szczecin III (hala A i B)
Autor: Panattoni Panattoni Park Szczecin III (hala A i B)

Zastosowane rozwiązania

W obiekcie wprowadzono szereg rozwiązań z zakresu oszczędności wody. Nowoczesne technologie – m.in. urządzenia zapobiegające niekontrolowanym wyciekom, wodooszczędna armatura czy czujki ruchu – pozwoliły na ograniczenie zużycia wody o 57,6%. Jej zużycie zmniejszono o ponad połowę w stosunku do modelu bazowego. W efekcie tych działań udało się ograniczyć emisję CO2 o 50,8%.

W pomieszczeniach biurowych zadbano o zwiększony dostęp światła dziennego. Przestrzenie zostały również zbadane pod kątem komfortu termicznego i odpowiedniej akustyki.

Inwestor zapewnił też ułatwiony dostęp dla pracowników o różnej sprawności fizycznej i wieku, m.in. zamontowano schodołaz dla osób z niepełnosprawnościami. W celu zwiększenia bezpieczeństwa został opracowany plan poruszania się po obiekcie, którego elementem są m.in. przejścia dla pieszych oraz osobne drogi dla pieszych i aut pracowników, niekolidujące z trasami, którymi jeżdżą samochody dostawcze. Deweloper postawił też na zrównoważony transport, dostarczając m.in. infrastrukturę do ładowania samochodów elektrycznych oraz rowerową. Co równie istotne, przystanek autobusowy zlokalizowany jest w odległości zaledwie 500 m od inwestycji. Pracownicy obiektów zyskali też dostęp do żywności, mogą pobrać gotówkę z bankomatu oraz korzystać z siłowni i miejsc do rekreacji.

Panattoni Park Szczecin III (hala A i B)
Autor: Panattoni Panattoni Park Szczecin III

Tereny zielone

Wokół inwestycji zadbano o tereny zielone, zwiększając bioróżnorodność miejscowego ekosystemu. Zasadzono m.in. 21 klonów i jarzębów, osiem dębów szypułkowych, ponad 200 różnorakich krzewów, jak dereń czy bez czarny, oraz wysiano trawy. Te nasadzenia nie wymagają podlewania i opierają się wyłącznie na opadach deszczu, o każdej porze roku, co potwierdza raport eksperta. Tworzone przez Panattoni proekologiczne łąki i parki kieszonkowe utrzymują wilgoć, zapobiegają erozji ziemi, obniżają temperaturę powietrza, a także są jednym z najskuteczniejszych producentów tlenu i pochłaniaczy CO2.

Odpowiedni dobór roślin pozwala też dostarczyć pożywienie i schronienie lokalnej faunie.

Dane obiektu

Lokalizacja: obiekt położony jest w stolicy województwa zachodniopomorskiego przy ul. Kniewskiej

Realizacja: luty 2023

Powierzchnia hala (A i B): 30 000 m2

Inwestor: Panattoni

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
NAJNOWSZE Z DZIAŁU Inwestycje