Największa w Europie fabryka magazynów energii Northvolt - rozruch linii produkcyjnej!

2023-09-03 7:55

Northvolt w maju 2023 roku zakończył budowę największej w Europie fabryki magazynów energii, a teraz informuje o rozruchu produkcji. Fabryka powstała w okolicy Portu Gdańsk i terminala głębokowodnego Baltic Hub. Northvolt to europejski dostawca ogniw i systemów bateryjnych wytwarzanych w sposób zrównoważony dla środowiska.

Spis treści

  1. Zakład produkcyjny Northvolt 
  2. Produkcja wspierająca transformację energetyczną
  3. Na kiedy planowane jest rozpoczęcie produkcji?
  4. Trwa rekrutacja do nowej fabryki

Zakład produkcyjny Northvolt 

Budowa zakładu produkcyjnego rozpoczęła się pod koniec 2021 roku na terenie Pomorskiego Centrum Inwestycyjnego w Gdańsku. W trakcie 18 miesięcy, zrealizowane zostały wymagające prace ziemne, hala produkcyjna, budynek biurowy, dwa magazyny wysokiego składowania, infrastruktura techniczna, portiernia, parking i drogi wewnętrzne. Łączna powierzchnia wybudowanych obiektów wynosi 25 tysięcy m². Na terenie działki inwestycyjnej powstały również dwa zbiorniki retencyjne oraz kilkanaście ogrodów deszczowych.

Zakład produkcyjny Northvolt zasilany jest energią elektryczną pochodzącą wyłącznie z odnawialnych źródeł. Wpisuje się to w model działalności naszej firmy, który zakłada wykorzystywanie jedynie zielonej energii we wszystkich fabrykach zlokalizowanych w Polsce, Szwecji i Niemczech oraz stosowanie surowców pochodzących z recyklingu” - mówi Robert Chryc-Gawrychowski, prezes oddziału Northvolt w Polsce.

Budynki produkcyjny oraz biurowy mają wysokość 9,5 m. Po obu stronach tych obiektów wznoszą się wysokie na 30 metrów, automatyczne i bezobsługowe magazyny. Będą one obsługiwane przez samojezdne wózki widłowe, które po otrzymaniu od maszyn produkcyjnych komunikatu o braku komponentów, samodzielnie pobiorą je z półek magazynowych.

Produkcja wspierająca transformację energetyczną

W zakładzie produkcyjnym w Gdańsku będą powstawały stacjonarne i mobilne magazyny energii oraz systemy bateryjne dla przemysłu i branży budowlanej. Kluczowymi klientami oddziału Northvolt w Polsce są m.in. Fluence (spółka należąca do Siemens), producent maszyn górniczych Epiroc czy producent sprzętu budowlanego Pon Equipment. Magazyny energii są istotnym elementem transformacji energetycznej, polegającej na zwiększaniu wykorzystania Odnawialnych Źródeł Energii (OZE) na rzecz odchodzenia od spalania paliw kopalnych.

Northvolt w Polsce
Autor: Northvolt Docelowo w fabryce pracować będzie 500 osób

Na kiedy planowane jest rozpoczęcie produkcji?

Serwis www.gdansk.pl, podaje, że nowa fabryka Northvolt wyprodukowała właśnie pierwsze systemy magazynowania energii (ESS) w ramach rozruchu linii produkcyjnej. 

Rozpoczęcie produkcji planowane jest na koniec roku 2023 i wtedy również odbędzie się oficjalne otwarcie fabryki.

Trwa rekrutacja do nowej fabryki

Northvolt już w 2022 roku rozpoczął rekrutację do nowego zakładu i dziś zatrudnia około 330 pracowników. Docelowo, w fabryce pracować będzie 500 osób, tak więc firma nadal intensywnie poszukuje m.in. operatorów produkcji, magazynierów, inżynierów, techników automatyki, utrzymania ruchu, inspektorów jakości, specjalistów ds. zakupów, księgowości czy BHP.

Źródło: Northvolt Systems Poland 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
NAJNOWSZE Z DZIAŁU Inwestycje