Hala BTS dla Phoenix Contact E-mobility. Budowa hali w sześć miesięcy

2023-02-07 11:08
Hala BTS Phoenix Contact W-mobility
Autor: Panattoni

Fabryka systemów ładowania AC i DC powstała na terenie Parku Naukowo-Technologicznego Rzeszów-Dworzysko w rekordowym tempie sześciu miesięcy. Zakład zajmuje blisko 15 tys. m2, z których na ok. 1000 znajduje się część biurowa. Budynek uzyskał certyfikat BREEAM na poziomie Very Good.

Fabryka stacji ładowania pojazdów elektrycznych

Na terenie zakładu będą wytwarzane i testowane nowoczesne systemy ładowania pojazdów elektrycznych dla światowych odbiorców i operatorów infrastruktury elektromobilności. Urządzenia produkowane przez Phoenix Contact E-Mobility, w tym typu High Power Charging, to rozwiązania, które zapewniają szybkie i bezpieczne ładowanie aut elektrycznych. Zakład zajmuje 14 966 m2, z czego 986 m2 zostało przeznaczone na biura, a 13 980 m2 na część przemysłowo-magazynową. W ramach tej ostatniej najemca otrzymał m.in. 111 m2 kompresorowni, 627 m2 przestrzeni testowej, 67 m2 pompowni. Powierzchnia produkcyjna została dostosowana do nowoczesnych rozwiązań, którymi dysponuje klient – wykonano posadzkę przemysłową typu ESD, a wyposażenie obejmuje m.in. zaawansowane szynoprzewody. W krótkim czasie powstała nie tylko fabryka, ale doprowadzono do niej również przyłącza prądu, ciepła miejskiego, wody, kanalizacji deszczowej i sanitarnej oraz wykonano dwa zjazdy.

Hala produkcyjna z certyfikatem BREEAM

Zgodnie z przyjętą przez dewelopera (firmę Panattoni) strategią zrównoważonego rozwoju budynek jest też przyjazny środowisku i uzyskał certyfikat BREEAM na poziomie Very Good. Obiekt został wyposażony w szereg rozwiązań zgodnych z zasadami zrównoważonego rozwoju, m.in. wykonano ocieplenie dachu z wełny mineralnej (2000 m2), zastosowano system rekuperacji oraz retencjonowania wód opadowych i roztopowych. Ponadto w magazynie został stworzony bufor, by ograniczyć pyły oraz straty ciepła do części produkcyjnej. Na parkingu znajdują się punkty ładowania samochodów elektrycznych.

Lokalizacja inwestycji

Lokalizacja hali BTS Phoenix Contact E-mobility przekłada się na korzyści na wielu płaszczyznach. Do stacji Szybkiej Kolei Miejskiej można dostać się pieszo w ciągu kilku minut, co pozwala na sprawne dotarcie pracowników z centrum Rzeszowa. W kontekście transportu towarów bardzo ważne są bliskość lotniska międzynarodowego – 15 minut jazdy autem – oraz rozwinięta infrastruktura drogowa. Obiekt leży przy trasie S-19, będącej częścią Via Carpatia, która docelowo połączy litewską Kłajpedę z greckimi Salonikami. Ponadto w niedalekim sąsiedztwie przebiega autostrada A4, łącząca południowo-wschodnią i południowo-zachodnią granicę Polski, której przedłużenia biegną przez Niemcy na zachodzie i Ukrainę na wschodzie. Lokalizacja obiektu na terenie Parku Technologicznego Rzeszów-Dworzysko ułatwia firmie Phoenix Contact E-mobility współpracę z jednostkami naukowymi i uczelniami w regionie.

Charakterystyka obiektu
 • Lokalizacja: Park Technologiczny Rzeszów-Dworzysko
 • Realizacja: czerwiec–grudzień 2020
 • Powierzchnia terenu: 45 431 m2
 • Powierzchnia użytkowa: 14 966 m2 (986 m2 stanowią biura, a 13 980 m2 to część produkcyjno-magazynowa)
 • Liczba kondygnacji: 2 naziemne
 • Parking: naziemny: 84 miejsca standardowe, 10 do ładowania samochodów elektrycznych, 3 przeznaczone dla TIR-ów
 • Certyfikat: BREEAM na poziomie Very Good
 • Projekt architektoniczny: Ferma Kresek (oddziały z Poznania i Krakowa)
 • Inwestor: RESOVIA WEST sp. z o.o.
 • Generalny wykonawca: Dekpol S.A.
 • Deweloper: Panattoni
 • Koszt inwestycji: 11 660 000 euro netto (wartość zgodnie z kontraktem z inwestorem)
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
NAJNOWSZE Z DZIAŁU Inwestycje