Izolacja dachów płaskich – jak pogodzić wysoką wytrzymałość, bezpieczeństwo, lekkość konstrukcji i efektywność energetyczną?
Nowe trendy w architekturze i tworzeniu przestrzeni użytkowych nie pozostają bez wpływu na rozwój technologii i rozwiązań budowlanych. Nie inaczej wygląda to w przypadku konstrukcji dachów płaskich – przestają one pełnić jedynie rolę stropu nad ostatnią kondygnacją, a ewoluują w kierunku zróżnicowanych funkcji i zadań, czego idealnym przykładem jest fotowoltaika na dachu czy dachy zielone. Nowe kierunki w budownictwie nakładają jednak większą presję – dosłownie i w przenośni – na ocieplenie dachu płaskiego. Czy klasyczne rozwiązanie, jakim jest wełna na dach płaski, może pogodzić wysoką wytrzymałość mechaniczną i skuteczną ochronę przed ucieczką ciepła z wnętrz?
Spis treści
- Izolacja dachu płaskiego PAROC Premo 90 – unikatowe połączenie właściwości
- Wełna na dach płaski zwiększa jego bezpieczeństwo ogniowe
- Optymalne ocieplenie dachu płaskiego – pomożemy Ci je wybrać!
Postępujące zmiany klimatyczne, kurcząca się ilość miejsca w miastach oraz rosnąca świadomość inwestorów i lokalnych społeczności na temat zrównoważonego rozwoju wymuszają na projektantach poszukiwanie rozwiązań umożliwiających realizację zielonych dachów czy montaż systemów fotowoltaicznych. Innowacyjne podejście ma na celu nie tylko zmniejszenie śladu węglowego budynków, ale także poprawę jakości życia w gęsto zurbanizowanych obszarach.
Planowanie powierzchni dachów płaskich oznacza konieczność pogodzenia wysokiej wytrzymałości mechanicznej z efektywnością termiczną – najlepiej przy jednoczesnym zachowaniu niewielkiej wagi całej konstrukcji. Elementy takie jak fotowoltaika na dachu czy ciężkie centrale systemów HVAC wprowadzają dodatkowy balast, który może prowadzić do odkształceń poszczególnych warstw, takich jak np. ocieplenie dachu płaskiego. Do tego dochodzi kwestia bezpieczeństwa ogniowego – szczególnie w kontekście układów elektrycznych narażonych na uszkodzenia pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak ekstremalne zjawiska pogodowe.
Izolacja dachu płaskiego PAROC Premo 90 – unikatowe połączenie właściwości
Odpowiedzią na ewoluujące wyzwania współczesnego budownictwa jest PAROC Premo 90 – nowa płyta izolacyjna, która redefiniuje wszelkie standardy, jeśli chodzi o ocieplenie dachu płaskiego. Ta innowacyjna wełna na dach płaski to efekt wprowadzenia w polskim Owens Corning PAROC w Trzemesznie nowatorskich, wysokiej klasy technologii produkcyjnych, które umożliwiły uzyskanie unikatowych w skali rynku parametrów.
Płyty łączą w sobie bardzo wysoką wytrzymałość na ściskanie (90 kPa przy 10% deformacji)[1] i obciążenia punktowe (900 N)[2], otwierając tym samym przed architektami szerokie możliwości w zakresie użytkowania dachów. Takie parametry umożliwiają instalację ciężkich systemów i urządzeń, bez obaw o odkształcenia membran dachowych i warstw izolacyjnych czy ryzyka uszkodzenia i degradacji konstrukcji.
Jednocześnie, płyty PAROC Premo 90 zapewniają dobre właściwości termoizolacyjne dla dachu płaskiego – deklarowany współczynnik przewodzenia ciepła λ produktu wynosi 0,039 W/(mK)[3], a więc porównywalnie do materiałów o niższej gęstości, które nie oferują tak wysokich parametrów mechanicznych. Takie połączenie cech przekłada się więc nie tylko na większą funkcjonalność dachu, ale też ograniczenie strat ciepła, zwiększenie efektywności energetycznej budynku oraz możliwość zastosowania mniejszej łącznej grubości ocieplenia.
Wełna na dach płaski zwiększa jego bezpieczeństwo ogniowe
Wierzymy, że wełna kamienna PAROC, dzięki swoim właściwościom, jest materiałem pierwszego wyboru w kontekście ocieplenia dachu płaskiego. Jej niepalność, potwierdzona najwyższą klasą reakcji na ogień A1[1], minimalizuje ryzyko rozprzestrzeniania się płomieni w przypadku pożaru. Z jednej strony wysoka odporność na temperatury dochodzące do 1000°C, z drugiej zdolność do nieabsorbowania wody – te cechy zapewniają dodatkową “osłonę” dla konstrukcji budynku. Odpowiednia struktura materiału zapobiega powstawaniu zniekształceń i mankamentów mechanicznych oraz jest solidną podstawą np. dla fotowoltaiki na dachu.
W ostatnim czasie izolacja dachu płaskiego PAROC Premo 90 została zastosowana w wielu prestiżowych projektach na całym świecie, co świadczy o jej uniwersalności i ugruntowanej renomie. Wykorzystanie płyt w nowoczesnych kompleksach biurowych, halach magazynowych, obiektach sportowych czy budynkach mieszkalnych o wysokim standardzie pokazuje, jak innowacje technologiczne PAROC przyczyniają się do osiągnięcia wyznaczonych celów, zapewniając poprzez wysokiej klasy wełnę na dach płaski nie tylko wymaganą izolację termiczną, ale także podnosząc niezbędne bezpieczeństwo ogniowe.
– Produkt spełnia najwyższe, europejskie standardy bezpieczeństwa, co zostało potwierdzone licznymi certyfikatami i badaniami. Włączenie PAROC Premo 90 do planu budowlanego niebagatelnie podnosi poziom bezpieczeństwa obiektu. Ma to istotne znaczenie w przypadku budynków użyteczności publicznej, szkół, szpitali oraz obiektów przemysłowych – podkreśla Łukasz Kondracki, ekspert firmy Owens Corning PAROC Polska.
Optymalne ocieplenie dachu płaskiego – pomożemy Ci je wybrać!
W obliczu rosnących oczekiwań funkcjonalności w budownictwie, izolacja dachów płaskich w postaci płyt PAROC Premo 90 stanowi przykład rozwiązania dającego poczucie komfortu i stabilności, umożliwiającego tworzenie projektów trudnych do wykonania przy użyciu tradycyjnych materiałów i technologii. Jest to krok naprzód w kierunku kreowania przyszłości, w której dachy budynków są nie tylko ochroną, ale także aktywnymi elementami przyczyniającymi się do efektywności energetycznej budynków i poprawy jakości życia domowników.
Jeśli szukasz rozwiązania, które zapewni najlepszą w swojej klasie izolacyjność termiczną i stworzy trwałe, bezpieczne podłoże pod dach zielony czy fotowoltaikę na dachu, to rozważ wełnę kamienną PAROC. Odwiedź stronę internetową producenta lub skontaktuj się z ich specjalistą, aby zyskać wiedzę i cenne wskazówki dotyczące doboru systemu izolacji do Twojego projektu.
Legenda
- Zgodnie z normą PN-EN 13162:2012 + A1:2015 (EN 826)
- Zgodnie z normą PN-EN 13162:2012 + A1:2015 (EN 12430)
- Zgodnie z normą PN-EN 13162:2012 + A1:2015 (EN 13162)
- Zgodnie z normą PN-EN 13162:2012 + A1:2015 (EN 13501-1)