Rynek magazynowy w Polsce czerwiec 2023 - komentarze ekspertów CBRE

2023-06-18 18:15
 Joanna Sinkiewicz, szefowa działu powierzchni magazynowych i przemysłowych CBRE w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej
Autor: CBRE Joanna Sinkiewicz, szefowa działu powierzchni magazynowych i przemysłowych CBRE w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej

Rynek magazynowy w Polsce - po I kwartale 2023 zasoby powierzchni magazynowej i przemysłowej zwiększyły się o 19 proc. rok do roku i sięgają już niemal 30 mln mkw., ale w budowie jest obecnie o połowę mniej nowej przestrzeni niż rok temu – wynika z raportu CBRE. Zmniejsza się także popyt i liczba budów spekulacyjnych. Eksperci CBRE wskazują, że nie należy tego postrzegać negatywnie. Rynek rozwija się wolniej, ale stabilnie, dostosowując się do aktualnej sytuacji rynkowej.

Na rynku magazynowym w Polsce obserwujemy kilka kluczowych zmian. Liczba budów spekulacyjnych spadła z ponad połowy wszystkich do ok. 40 proc., a nowe projekty są mniejsze pod względem powierzchni. Dzięki temu podaż dostosowuje się do popytu. Obecnie trudniej też pozyskać finansowanie na inwestycję, wymogi są wyższe, w związku z czym wystartowanie z nowym projektem stało się trudniejsze. Inwestorzy przed startem nowej realizacji biorą pod uwagę zdecydowanie więcej czynników niż jeszcze kilka lat temu i decydują się tylko na perspektywiczne projekty. Mimo to Polska pozostaje jednym z najszybciej rozwijających się krajów w Europie pod względem powierzchni przemysłowo-magazynowej. W najbliższych miesiącach ten sektor nadal będzie rósł, ale wolniej, w sposób dostosowany do obecnej sytuacji rynkowej

– komentuje Joanna Sinkiewicz, szefowa działu powierzchni magazynowych i przemysłowych CBRE w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

Jak wyglądał rynek magazynowy w Polsce w IQ 2023?

Zasoby nowoczesnej powierzchni przemysłowo-magazynowej wzrosły w I kwartale 2023 r. o 19 proc. i osiągnęły poziom 29,7 mln mkw. Do użytku oddano 1,9 mln mkw. Projektów jest mniej, głównie ze względu na trudniejsze warunki dotyczące pozyskiwania finansowania. Przestrzeń w budowie spadła o ponad połowę w stosunku do początku zeszłego roku i wynosi 2,1 mln mkw. Poziom pustostanów nieco wzrósł – 6,1 proc., czyli o 2,2 pp. więcej w porównaniu do początku zeszłego roku. To efekt dostarczenia nowej powierzchni na rynek, która dopiero zostanie wynajęta przez firmy. 

W pierwszych trzech miesiącach roku najbardziej pod względem powierzchni magazynowej urósł Region Warszawski (o prawie 348 tys. mkw.) oraz Katowice (o 256 tys. mkw.). Natomiast największą inwestycję oddano do użytku w województwie kujawsko-pomorskim i był to obiekt Panattoni BTS Zalando Bydgoszcz, o powierzchni ponad 146 tys. mkw.

Jakie jest zainteresowanie magazynami w Polsce?

Zainteresowanie magazynami w Polsce pozostaje wysokie. Mimo spadku popytu o 23 proc. w pierwszych trzech miesiącach 2023 roku, jego poziom osiągnął 1,2 mln mkw. Odnowienia najmu stanowiły 44 proc. całego popytu, czyli o nawet kilkanaście procent więcej niż w I kwartale zeszłego roku. Mniejsze zapotrzebowanie na magazyny to efekt zawirowań gospodarczych, z którymi mamy do czynienia od dłuższego czasu, a także mniejszego zainteresowania ze strony branży e-commerce. Choć pojawiają się już sygnały, że tego typu projektów zacznie przybywać, na rynku coraz bardziej widoczny jest sektor produkcji, który stanowi ponad jedną czwartą całego popytu. Wiele z tych firm jest zaawansowanych technologicznie, dzięki czemu stanowią dodatkowy bodziec do rozwoju nowoczesnych magazynów.

Ważny zrównoważony rozwój!

Polski rynek magazynowy jest na etapie uzyskiwania nowej równowagi po zmianach gospodarczych. Ich ważnym elementem jest zrównoważony rozwój, na który stawiają dziś wszyscy uczestnicy rynku: najemcy, deweloperzy oraz inwestorzy. Z uwagi na mniejszą aktywność wynajmujących  i zmiany w strukturze popytu, śledzenie nastrojów i decyzji najemców jest kluczowe – podsumowuje Joanna Sinkiewicz z CBRE.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
NAJNOWSZE Z DZIAŁU Aktualności

Materiał sponsorowany

Materiał sponsorowany

Materiał sponsorowany

Materiał sponsorowany