Rozbudowa zachodniopomorskiej siedziby Zalando

2024-04-10 16:06

Siedziba firmy Zalando, zlokalizowana w Gardnie, w województwie zachodniopomorskim, powiększyła się o kolejny obiekt, który poprawi komfort pracy oraz zapewnieni dodatkowe udogodnienia funkcjonalne. Autorem projektu budowlanego jest Grupa Projektowa Port, a projekt wykonawczy inwestycji, wraz z pełnieniem nadzoru autorskiego, przygotowała szczecińska pracownia Gorscy Architekci.

Spis treści

  1. Powiększona siedziba Zalando w Gardnie  
  2. Rozwiązania instalacyjne
Rozmowy Muratora: Marek Karwowski, general manager EPPA

Powiększona siedziba Zalando w Gardnie  

Nowy obiekt wizualnie nawiązuje do istniejących budynków siedziby Zalando, między innymi dzięki zastosowaniu białych i srebrnych płyt warstwowych oraz stolarki okiennej i drzwiowej w kolorze czarnym.

W projekcie wnętrz kierowano się przede wszystkim funkcjonalnością wprowadzanych rozwiązań. Pomieszczenia zaaranżowane są w prosty sposób, utrzymane w odcieniach bieli i szarości, z pozostawieniem niektórych elementów betonowych, takich jak słupy, część stropów czy klatki schodowe. Do industrialnego charakteru nawiązuje też pozostawiona jako widoczna część instalacji.

Budynek został zaprojektowany jako kontynuacja istniejącej zabudowy o architekturze nowoczesnej, ale zrównoważonej i podporządkowanej przede wszystkim funkcji jaką ma spełniać.  Budynek biurowo-socjalny z masywnym parterem i trochę lżejszą górą łączy się z halą za pomocą filigranowego łącznika typu skywalk, zaprojektowanego przy użyciu analogicznych materiałów natomiast o odwróconych relacjach - duże przeszklenia, rozpiętości i wrażenie lekkości.

– Dominik Górski, właściciel pracowni Gorscy Architekci

Rozwiązania instalacyjne

Całkowita powierzchnia 3-kondygnacyjnego obiektu została powiększona o 2984 m². Głównym wyzwaniem dla pracowni projektowej była ilość instalacji wewnętrznych i powiązanie ich z istniejącą infrastrukturą. W drugiej kolejności należało zintegrować pracę wszystkich instalacji i rozpoznać ewentualne kolizje.

Budynek został wyposażony w system BMS, sterujący między innymi wentylacją mechaniczną, klimatyzacją, ogrzewaniem i oświetleniem oraz system teleinformatyczny kontrolujący sieci i punkty dostępowe, system przeciwpożarowy z czujnikami dymu, instalacja tryskaczowa i hydrantowa, system alarmowy i system kontroli dostępu.

W obiekcie zastosowano też wiele rozwiązań poprawiających jego efektywność energetyczną oraz zautomatyzowano większość z nich za pomocą systemu BMS. Projekt budynku został przygotowany tak, aby spełniać wymagania certyfikacji ekologicznych – BREEAM i DGNB.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
NAJNOWSZE Z DZIAŁU Aktualności