Panattoni sprzedaje trzy parki przemysłowe. Wartość transakcji to 100 mln euro!

2023-10-02 9:00
Panattoni sprzedaje trzy parki przemysłowe
Autor: materiały prasowe Sprzedane parki są w całości wynajęte. Każdy z obiektów przeszedł certyfikację BREEAM na bardzo wysokim poziomie

Panattoni sfinalizował kolejną dużą transakcję. Deweloper sprzedaje obiekty doświadczonej, silnie obecnej na polskim rynku globalnej firmie z branży nieruchomości za 100 mln euro. Transakcja dotyczy trzech w pełni skomercjalizowanych parków przemysłowych w doskonałych lokalizacjach – łącznie 135 000 m2 w regionach śląskim, poznańskim oraz łódzkim.

Panattoni sprzedał inwestorowi trzy parki:

  • Panattoni Park Żory o powierzchni 37 600 m2,
  • Panattoni Park Poznań XIII o powierzchni 42 000 m2,
  • Panattoni Park Łódź A1, zajmujący 56 000 m2.

- „Tak znacząca transakcja, zrealizowana przez wyspecjalizowanego w branży inwestora, wskazuje na silne fundamenty rynku przemysłowego, które sprawiają, że jest on atrakcyjnym celem stale docenianym przez międzynarodowy kapitał instytucjonalny. Polska jest jednym z najważniejszych ośrodków logistycznych i przemysłowych, położonym w centrum Europy. Charakteryzuje się dynamicznym wzrostem czynszów i zatrudnienia zarówno z uwagi na czynniki lokalne i globalne” – komentuje Michał Stanisławski, Head of Asset Disposition w Panattoni.

Zakupione parki są w całości wynajęte, a z przestrzeni korzystają m.in. międzynarodowi gracze z branży logistycznej, FMCG, elektronicznej czy DIY. Każdy z obiektów przeszedł certyfikację BREEAM na bardzo wysokim poziomie, zapewniając najemcom szereg rozwiązań z zakresu energo- i wodooszczędności czy wellbeingu pracowników.

Utrzymanie dobrej passy. To kolejna ważna transakcja w skali rynku polskiego i europejskiego. W I poł. 2023 roku Panattoni odpowiadało za dwie z trzech największych transakcji na krajowym rynku nieruchomości przemysłowych. Sprzedaż Wrocław Campus o powierzchni 160 000 m kw. była największą w Polsce transakcją na rynku nieruchomości bez podziału na sektory, a także największą na rynku nieruchomości przemysłowych w całym regionie CEE. Bardzo wysoki standard ekologiczny obiektów Panattoni, potwierdzany certyfikacjami BREEAM, ich doskonała lokalizacja i stopień komercjalizacji przyciągają kolejnych inwestorów.

– „W zmieniającym się krajobrazie inwestycyjnym, na który wpływ mają między innymi inflacja, wzrost stóp procentowych czy wzrost kosztów budowy, utrzymują się silne trendy popytowe, dzięki którym segment nieruchomości przemysłowych jest czarnym koniem całej branży. Odpowiadają za to przede wszystkim rozwijające się zjawiska nearshoringu i reshoringu, a także dalszy rozwój e-commerce’u. Obiekty magazynowe, logistyczne i przemysłowe stają się infrastrukturą krytyczną. Powstają bliżej odbiorcy, aby jak najlepiej zabezpieczyć łańcuchy dostaw, a Polska jest doskonałą lokalizacją, dlatego długoterminowi inwestorzy doceniają potencjał naszych realizacji” – komentuje Robert Dobrzycki, Panattoni CEO & Co-Owner Europe, UK and India.

Ogólnopolski portfel

Panattoni Park Żory położony jest w połowie drogi między czeską Ostrawą i Katowicami, zapewniając sprawny dostęp do autostrad A1 i A4 oraz drogi ekspresowej S1. Ponadto lokalizacja daje dostęp do bardzo dużej populacji województwa oraz samej aglomeracji śląskiej.

Panattoni Park Poznań XIII położony jest zaledwie 15 minut jazdy od międzynarodowego lotniska, w ramach którego w 2022 r. obsłużonych zostało ponad 2,25 mln pasażerów. Ponadto dostęp do autostardy A2 pozwala na sprawne połączenie z Warszawą i Berlinem.

Panattoni Park Łódź A1 zlokalizowany jest w sąsiedztwie autostrady A1 łączącej północną i południową granicę Polski. Ponadto 30 minut drogi o inwestycji znajduje się terminal kolejowy obsługujący połączenia m.in. z Chinami.

Przeczytaj także:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
NAJNOWSZE Z DZIAŁU Aktualności