Jakie ceny energii w 2024 dla firm? Ile będzie kosztował prąd dla firm - prognozy cen 2024

2023-12-11 20:29
Ceny prądu 2024. Od czego zależą ceny prądu dla firm? Czy ceny prądu wzrosną - prognozy?
Autor: GettyImages Ceny prądu 2024 - jakie będą? Prognoza cen energii 2024 dla firm

Sytuacja geopolityczna w ostatnich kilkunastu miesiącach przyczyniła się do znacznych podwyżek cen prądu, co najbardziej odczuli właściciele firm. Jakich cen za energię elektryczną mogą się spodziewać przedsiębiorcy w 2024 r. i w jaki sposób się one kształtują? Od czego zależą ceny prądu dla firm? Na te i inne pytania odpowiadamy w artykule poniżej.

Spis treści

  1. Od czego zależą ceny prądu dla firm?
  2. Jak firmy mogą obniżyć wydatki na energię elektryczną?
  3. Nowelizacja ustawy o ochronie odbiorców energii elektrycznej
  4. Ile wzrośnie cena prądu dla firm - prognozy 2024

Od czego zależą ceny prądu dla firm?

Cena prądu uzależniona jest przede wszystkim od cen energii na rynku hurtowym, zwłaszcza w przypadku kontraktów terminowych. Są to dwustronne umowy, zgodnie z którymi sprzedawca zobowiązuje się do dostarczenia energii w określonym czasie i po ustalonej cenie, a kupujący deklaruje zakup zgodnie z tymi warunkami. Poza tym, na koszt prądu składają się także: podatki akcyzowe, podatki VAT, koszty praw majątkowych (certyfikaty pochodzenia energii), koszty zakupu energii na rynku bilansującym oraz marża sprzedawcy

Jak firmy mogą obniżyć wydatki na energię elektryczną?

Niekorzystna sytuacja na rynku energetycznym wymusza na przedsiębiorcach zmianę zachowań i działań. Rozsądną taktyką jest dążenie do ograniczania zużycia prądu oraz możliwie jak największe uniezależnienie się od rosnących cen. Aby to osiągnąć należy przede wszystkim bardziej świadomie korzystać z urządzeń, a w miarę możliwości zmienić je na takie, które pobierają mniej prądu. Korzystnym rozwiązaniem dla firm jest inwestycja w instalacje OZE – np. w popularną fotowoltaikę i pompy ciepła. Koszt instalacji i urządzeń opartych na odnawialnych źródłach energii można znacznie obniżyć dzięki licznym dotacjom OZE dostępnym dla przedsiębiorców.

Firmy powinny również przeanalizować opłacalność aktualnej taryfy na zakup energii elektrycznej. W wielu przypadkach sama zmiana planu cenowego może przynieść spore oszczędności dla biznesu. Opcjonalnie warto rozważyć zmianę sprzedawcy prądu. Znalezienie nowego dostawcy zazwyczaj wiąże się z możliwością uzyskania lepszej oferty (tak samo jak to ma miejsce w bankowości czy usługach telekomunikacyjnych). Ponadto, aby zoptymalizować koszty energii większe firmy mogą zawrzeć umowy indeksowane ceną giełdową. Dla małych i średnich przedsiębiorstw atrakcyjnym rozwiązaniem jest zrzeszenie się w tzw. grupach zakupowych.

Nowelizacja ustawy o ochronie odbiorców energii elektrycznej

W 2022 r. weszły w życie rozwiązania legislacyjne związane z zamrożeniem cen energii elektrycznej do określonych limitów. Taką ochroną zostały objęte gospodarstwa domowe, gospodarstwa z osobami z niepełnosprawnością, rodziny z Kartą Dużej Rodziny, rolnicy, jak również samorządy oraz podmioty świadczące usługi użyteczności publicznej, jednostki samorządu terytorialnego i samorządowe zakłady budżetowe, mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa. 10 lipca 2023 r. rząd przyjął nowelizację ustawy o ochronie odbiorców energii elektrycznej. Na mocy tej ustawy wprowadzono m.in. wyższe limity zużycia energii elektrycznej przy zamrożonych cenach, co ma w dalszym ciągu chronić wybrane grupy odbiorców przed drastycznymi podwyżkami. Mechanizmy zamrażania cen energii, choć na pierwszy rzut oka wydają się „ratować” gospodarstwa domowe i różne podmioty, mają niestety swoje ciemne strony. Jak przewidują ekonomiści, takie działania odbiją się w negatywny sposób na gospodarce w postaci utrwalania inflacji oraz wzrostu cen towarów i usług.

Ile wzrośnie cena prądu dla firm - prognozy 2024

Oferty zakupu energii elektrycznej dla małych i średnich firm na 2024 r. w popularnej taryfie C11 pod koniec kwietnia 2023 r. przedstawiały się następująco:

  • PGE Obrót: 945 zł/MWh;
  • Energa: 2290 zł/MWh;
  • Tauron: 2100 zł/MWh, (w przypadku dwuletniej umowy koszt wynosi 1200 zł/MWh).

Nie dziwi zatem fakt, że firmy energetyczne są obecnie zmuszone do wyjątkowo uważnego kalkulowania ryzyka wzrostu cen. Kolejnym elementem zwiększającym niepewność jest fakt powołania Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE). Agencja ma przejąć od grup energetycznych (PGE, Tauron, Enea) aktywa węglowe. Utworzenie NABE w teorii ma zapewnić bezpieczeństwo energetyczne Polski. Z drugiej strony nie wiadomo w jakiej formie ostatecznie powstanie ten holding, wątpliwości budzi też jego monopolistyczny charakter potencjalnie zaburzający działanie rynku czy też rentowność organizacji w przyszłości.

Więcej o cenach prądu dla firm 2024 piszemy w artykule Prognoza cen energii dla przedsiębiorców na przyszły rok

Z cyklu "Ceny prądu" do tej pory pisaliśmy o:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
NAJNOWSZE Z DZIAŁU Aktualności