Energia Plus 2023 - zasady programu

2023-08-17 12:45
Zasady  programu „Energia Plus” - fotowoltaika na dachu hali przemysłowej
Autor: Shutterstock Zasady programu „Energia Plus” - fotowoltaika na dachu hali przemysłowej

"Energia Plus” to program priorytetowy nr 4.4 Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Obecnie jest to jedyny dostępny program wsparcia budowy dużych instalacji fotowoltaicznych, farm wiatrowych czy wdrożenia modułów kogeneracyjnych dla przedsiębiorstw, bez względu na ich rozmiar lub związanie wnioskodawcy z branżą producentów rolno-spożywczych.

W programie „Energia Plus” aplikować o wsparcie mogą mikro, małe i średnie firmy, jak również duże przedsiębiorstwa. W 2023 roku nabór wniosków prowadzony jest od 1 lutego do 13 grudnia 2023 roku. Wnioskować o wsparcie może każde przedsiębiorstwo mające wszelką możliwą na podstawie polskiego prawa przedsiębiorców formę prawną. Będą to jednoosobowe działalności gospodarcze, spółki akcyjne, z ograniczoną odpowiedzialnością, komandytowo-akcyjne czy komandytowe, cywilne, jawne, a także partnerskie.

Zasady programu Energia Plus 

Najważniejszym kryterium dostępu do programu „Energia Plus” jest wysokość wnioskowanej kwoty. Instytucja organizująca konkurs przyjmuje wnioski o wsparcie od 500 tys. do 300 mln zł kosztów kwalifikowanych projektu. To znaczy, że wnioskodawca nie może złożyć wniosku o wsparcie na kwotę mniejszą niż 500 tys. zł. Ten zapis w regulaminie naboru wniosków praktycznie eliminuje tych, którzy planują zakup i montaż wyłącznie mikroinstalacji OZE, w szczególności fotowoltaicznych. Jeżeli jednak taką niewielką instalację połączymy z planami zakupu magazynu energii, to prawdopodobnie już zostanie przekroczona kwota minimalnych kosztów kwalifikowanych projektu i wówczas taki wniosek nie zostanie odrzucony na etapie oceny formalnej.

Kolejną ważną zasadą tego programu priorytetowego jest to, że pomoc publiczna udzielana w jego ramach ma formę preferencyjnej pożyczki środowiskowej, gdzie otrzymane wsparcie przyznawane jest w postaci zwrotnego finansowania z oprocentowaniem WIBOR 3M + 0,5 punktu procentowego, nie mniej niż 2% w skali roku.

Środki przekazywane w 2023 roku w ramach programu „Energia Plus” nie są zatem dotacją bezzwrotną, lecz preferencyjnym kredytem na ochronę środowiska, gdyż jest to pomoc horyzontalna wdrażana w celu ochrony środowiska. Nie do przecenienia pozostaje jednak fakt, że NFOŚiGW w Warszawie jako instytucja organizująca konkurs dofinansowań przewidziała intensywność wsparcia w ramach przedmiotowego programu o wysokości aż 85% kosztów kwalifikowanych projektu. Oznacza to, że wnioskodawcy są zobowiązani do wnoszenia wkładu własnego wyłącznie w wysokości 15% kosztów projektu, a także muszą zabezpieczyć finansowanie podatku VAT, gdyż dla tzw. VAT-owców finansowanie pożyczką jest udzielane w kwotach netto.

Cały artykuł "Fotowoltaika na dachu hali przemysłowej – zasady programu „Energia Plus”" przygotowany przez naszego eksperta mgr Kamila Kłeczka, specjalisty ds. pozyskiwania dotacji UE i krajowych, przeczytasz w publikacji „Muratorplus. Hale Przemysłowe”.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
NAJNOWSZE Z DZIAŁU Aktualności

Materiał sponsorowany

Materiał sponsorowany

Materiał sponsorowany

Materiał sponsorowany