Budowa hal magazynowych - trendy w technologii budowania nowoczesnych hal!

2023-07-19 16:27
System automatycznego sortowania
Autor: Gettyimages System automatycznego sortowania

Projekt budowy nowoczesnych hal magazynowych każdorazowo wykonywany jest w zależności od m.in. przeznaczenia danego obiektu, budżetu inwestora, przewidywanego czasu realizacji czy strefy klimatycznej, w której docelowo ma powstać budynek.

Trendy w technologii budowania hal magazynowych

Obecnie w Polsce dominują następujące konstrukcje obiektów magazynowych:

  • stalowe (blachownicowe, kratownicowe);
  • prefabrykowane;
  • mieszane. 

W halach magazynowych ze stali kształt oraz wymiary głównych stalowych elementów określa się na podstawie obciążeń, ich rozstawu i rozpiętości. Zaletą tej technologii jest szybki montaż, modułowość oraz lekka konstrukcja. Oznacza to, że obiekt można poddawać modyfikacjom np. poprzez dodawanie poszczególnych modułów bez ponoszenia wysokich kosztów. Jako fundamenty w halach stalowych wykorzystuje się stopy bądź ławy żelbetowe. Takie hale buduje się w wariantach jedno- i wielonawowych. W przypadku hal kratownicowych najczęściej stosowana jest rama ze spawaną kratownicą, którą scala się na placu budowy i mocuje do słupów połączeniem śrubowym. W obiektach blachownicowych konstrukcją nośną są ramy z zespawanych blachownic. 

Innym popularnym trendem w budowie hal magazynowych (jak i w budownictwie w ogóle) jest stosowanie technologii prefabrykatów. Tworzenie głównych elementów konstrukcyjnych w zakładach produkcyjnych, a następnie montaż w miejscu wbudowania zapobiega przerwom technologicznym i znacznie przyspiesza proces inwestycyjny. Poza tym, konstrukcje żelbetowe prefabrykowane wyróżniają się też zastosowaniem wysokiej jakości wytrzymałych materiałów. 

Istnieje jeszcze jedna popularna metoda budowania hal magazynowych, która stanowi połączenie wyżej wymienionych technologii. Hale mieszane, określane także mianem hybrydowych, są po części konstrukcjami żelbetowymi (w odniesieniu np. do słupów), a po części konstrukcjami stalowymi (np. cechują się dachem o lekkiej konstrukcji). Takie obiekty wyróżnia dobra ognioodporność, wysoka wytrzymałość na obciążenia, brak potrzeby zabezpieczenia słupów żelbetowych czy duże rozstawy i rozpiętości ram.  

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
NAJNOWSZE Z DZIAŁU Aktualności

Materiał sponsorowany

Materiał sponsorowany

Materiał sponsorowany

Materiał sponsorowany