Bosch wybuduje fabrykę pomp ciepła w Dobromierzu na Dolnym Śląsku

2023-04-20 12:45
Bosch zbuduje fabrykę pomp ciepła w Dobromierzu na Dolnym Śląsku
Autor: infoWire.pl Bosch zbuduje fabrykę pomp ciepła w Dobromierzu na Dolnym Śląsku. Do 2027 roku w zakładzie ma powstać około 500 nowych miejsc pracy.

Firma Bosch zainwestuje blisko 1,2 mld złotych do końca 2027 roku w fabrykę pomp ciepła. Nowy zakład produkcyjny będzie zlokalizowana w Dobromierzu na Dolnym Śląsku, w pobliżu Wałbrzycha i 70 km od Wrocławia. Rozpoczęcie prac budowlanych planowane jest na 2024 rok, a start produkcji na przełom 2025 i 2026 roku. Do 2027 roku w zakładzie ma powstać około 500 nowych miejsc pracy.

Spis treści

  1. Nowa fabryka pomp ciepła Bosch
  2. Rynek pomp ciepła w Polsce
  3. Dobromierz na Dolnym Śląsku nowa lokalizacja produkcji pomp ciepła

Nowa fabryka pomp ciepła Bosch

Pompy ciepła są jednym z kluczowych rozwiązań technologicznych umożliwiających transformację energetyczną Europy w oparciu o odnawialne źródła energii. Odpowiadając na rosnący popyt, firma Bosch postanowiła zainwestować blisko 1,2 mld złotych do końca 2027 roku w nowy zakład produkcyjny pomp ciepła w Polsce.

Nowa lokalizacja Bosch na Dolnym Śląsku będzie produkować zewnętrzne i wewnętrzne jednostki pomp ciepła głównie na rynek europejski i dołączy do sieci produkcyjnej i wytwórczej firmy.

Jestem bardzo dumny, że mogę ogłosić powstanie kolejnego zakładu produkcyjnego Grupy Bosch w Polsce. Firma Bosch od wielu lat produkuje w naszym kraju komponenty do układów hamulcowych, urządzenia AGD i osprzęt do elektronarzędzi. Teraz powitamy nowy, innowacyjny produkt, który jest ważnym rozwiązaniem grzewczym opartym na OZE - pozwala na ograniczenie użycia paliw kopalnych i wspiera przeciwdziałanie zmianom klimatycznym. To świetna wiadomość zarówno dla Polski, jak i dla Grupy Bosch w Polsce.

- komentuje Rafał Rudziński, prezes zarządu firmy Robert Bosch i przedstawiciel Grupy Bosch w Polsce

Rynek pomp ciepła w Polsce

Zapotrzebowanie na pompy ciepła w Polsce rosło w ostatnich latach o kilkadziesiąt procent rok do roku, a w 2022 roku wzrost rynku w tym segmencie wyniósł 120 procent . Bosch przewiduje, że do 2025 roku cały europejski rynek pomp ciepła będzie rósł o około 20 proc. rocznie. W ciągu obecnej dekady w Unii Europejskiej ma zostać zainstalowanych dodatkowo 30 milionów pomp ciepła.

Technologia pomp ciepła to europejska historia sukcesu, którą chcemy kontynuować. Jednocześnie wspieramy dekarbonizację ponad 200 milionów budynków w Europie. W tym celu, do końca obecnej dekady, zainwestujemy ponad miliard euro, mówi Christian Fischer, zastępca prezesa zarządu Bosch, odpowiedzialny za sektory biznesowe Energia i Technika Budowlana oraz Dobra Użytkowe.

Dobromierz na Dolnym Śląsku nowa lokalizacja produkcji pomp ciepła

Dolny Śląsk ma centralne położenie w Europie Środkowej i dobrze rozwinięte połączenia logistyczne z rynkami docelowymi. Dzięki temu koszty logistyczne, które mają duży wpływ na finalną cenę pomp ciepła dla klienta końcowego, mogą zostać zredukowane. Ponadto bliskość uznanych uczelni wyższych oraz instytutów badawczych zlokalizowanych we Wrocławiu zapewnia dostępność wysoko wykwalifikowanej kadry.

Jako Bosch jesteśmy obecni w regionie Dolnego Śląska od wielu lat i jesteśmy świadomi jego mocnych stron i zalet. Chcę podziękować Ministerstwu Rozwoju i Technologii, Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu oraz Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej INVEST-PARK, za profesjonalne wsparcie w fazie przygotowania inwestycji. Cieszymy się, że możemy powitać w Polsce produkcję innowacyjnego, zrównoważonego rozwiązania grzewczego Bosch, które pomoże w transformacji energetycznej naszego kraju - komentuje mówi Rudziński.

Utworzenie nowego zakładu produkcyjnego w Dobromierzu będzie miało silny wpływ na rozwój lokalnej gospodarki. Nowa fabryka zapewni zatrudnienie niemal 500 pracownikom. Wśród kryteriów, które miały kluczowe znaczenie dla podjęcia decyzji o lokalizacji inwestycji właśnie w Polsce była nasza strategiczna lokalizacja, dostępność utalentowanych, wysoce wykształconych pracowników oraz szybkie procedury. Bardzo nas cieszy, że Polska staje się centrum budowy nowoczesnych źródeł ciepła oraz jednym z najważniejszych rynków dla globalnej Grupy Bosch - mówi Piotr Dytko, członek zarządu Polskiej Agencji Inwestycji Zagranicznych.

Inwestycja Grupy Bosch w Dobromierzu to nie tylko znaczący krok na drodze europejskiej transformacji energetycznej, ale także najlepszy dowód na to, że niemiecki lider branży doskonale rozpoznaje wyzwania zrównoważonego rozwoju stojące przed Polską i całym kontynentem - tak w wymiarze technologicznym jak i społecznym. Nowy zakład lokowany na terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej to wreszcie przykład mądrej synergii - łączącej myśl niemieckiej innowacji z duchem polskiej przedsiębiorczości -  mówi Piotr Wojtyczka, Prezes Zarządu WSSE Invest-Park.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
NAJNOWSZE Z DZIAŁU Aktualności

Materiał sponsorowany

Materiał sponsorowany

Materiał sponsorowany

Materiał sponsorowany