W Bytomiu w miejscu kopalni powstanie akcelerator biznesowy: kompleks hal przemysłowych i biur

2024-07-05 12:54
Kopalnia Centrum w Bytomiu
Autor: Materiały prasowe/bytom.pl

W Bytomiu, na terenie dawnej Kopalni Węgla Kamiennego “Centrum” powstanie akcelerator biznesowy: kompleks przestrzeni biurowych i hal przemysłowych. Za inwestycję będzie odpowiadać Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna (KSSE). Podobny akcelerator funkcjonuje już od października 2023 r. w Żorach.

Spis treści

  1. Akcelerator biznesowy w miejscu kopalni
  2. Finansowanie i wyzwania inwestycji
  3. Kluczowe aspekty realizacji projektu
  4. Rozwój i zrównoważona energia

Akcelerator biznesowy w miejscu kopalni

Kopalnia Węgla Kamiennego “Centrum” została zlikwidowana 31 grudnia 2023 r. Teraz na 12 ha jej terenu, który Spółka Restrukturyzacji Kopalń bez żadnych opłat przekaże bytomskiemu UM, stanie nowy akcelerator biznesowy. Trójstronne porozumienie w tej sprawie zostało podpisane 3 lipca 2024 r.

Finansowanie i wyzwania inwestycji

Podczas konferencji prasowej Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia, stwierdził, że cała inwestycja będzie kosztować ok. 100 mln zł, z czego 77 mln finansowania będzie pochodzić z Unii Europejskiej. Wołosz do wyceny nakładów finansowych podchodzi z pewną rezerwą. Teren kopalni nie jest łatwy, więc, jak stwierdził, “mogą pojawić się dodatkowe koszty”.

 

Kluczowe aspekty realizacji projektu

Prezes KSSE Rafał Żelazny podkreślił trzy kluczowe aspekty dotyczące realizacji projektu. Po pierwsze, konieczne jest zapewnienie odpowiedniej infrastruktury technicznej, aby umożliwić realizację przedsięwzięcia.

Po drugie, istotne jest wspólne określenie specjalizacji obiektu, z uwzględnieniem branż, które mogą stać się dominującymi w Bytomiu. Po trzecie, należy opracować taki model biznesowy, aby centrum po otwarciu mogło osiągać pozytywne wyniki finansowe.

Rozwój i zrównoważona energia

Prezes Spółki Restrukturyzacji Kopalń, Jarosław Wieszołek, wyjaśnił, że na potrzeby akceleratora zostanie przeznaczone 12 ha, a planowana jest także komercjalizacja dodatkowych 30 ha terenu po byłej Kopalni "Centrum". Kierunki i cele tego przedsięwzięcia będą konsultowane z władzami lokalnymi.

Podkreślił także, że na tym obszarze będzie wykorzystywana energia z odnawialnych źródeł. Jednym z pomysłów jest użycie energii słonecznej do zasilania Pompowni Stacjonarnej "Centrum", co jednak będzie wymagało pozyskania odpowiedniego dofinansowania.

Źródła: wnp.pl, dziennikzachodni.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
NAJNOWSZE Z DZIAŁU Inwestycje