TUBĄDZIN ma nowy automatyczny magazyn

2021-06-16 11:58
Centrum Logistyczne Grupy TUBĄDZIN
Autor: TUBĄDZIN Centrum Logistyczne byłoby jednym z wielu podobnych obiektów, gdyby nie oryginalna, trójwymiarowa grafika, przeniesiona na wielkoformatowe płytki zdobiące elewację części biurowej inwestycji. W tej instalacji wykorzystanych zostało 479 elementów – największy z nich to płytka o wymiarach 120x240 cm, a najmniejszy to trójkąt o wymiarach 52x45x27 cm

W Centrum Logistyczno-Dystrybucyjnym Grupy Tubądzin w Cedrowicach pod Łodzią, zmodernizowano automatyczny magazyn wysokiego składowania. Inwestycja kosztowała firmę 80 mln zł, ale teraz będzie można obsłużyć w nim 50 tys. TIR-ów rocznie, szybko realizując indywidualne zamówienia klientów.

Modernizacja magazynu to reakcja Grupy Tubądzin na zmieniające się potrzeby rynku oraz zmiany, jakie zaszły w sposobie dystrybucji płytek ceramicznych. Teraz magazyn umożliwia w pełni elastyczną, optymalną czasowo kompletację i wysyłkę towarów, dostosowaną do zindywidualizowanych zamówień odbiorców. 

Centrum Logistyczne podzielone jest na dwie strefy. W pierwszej z nich składowanych jest 20 000 palet na regałach o wysokości 9,5 metra. Druga ze stref odpowiada za kompletację i wysyłkę zamówień do dystrybutorów. W tej strefie znajduje się także magazyn paletowy o wysokości 23 m, mieszczący blisko 9000 palet z płytkami największej rotacji. Podwojona liczba ramp załadunkowych optymalizuje czas załadunku i wysyłki towaru.

W nowej części magazynu składowany jest towar o wadze przekraczającej 10 000 000 kg. Dzięki systemowi taśm i przenośników oraz 8 układnicom paletowym, poruszającym się z prędkością 3 m/s, płytki sprawnie docierają do stanowisk kompletacyjnych. Jeden pracownik może realizować w tym samym czasie aż 4 różne zamówienia. Pomagają mu w tym mechaniczne urządzenia chwytające, dzięki którym jedną ręką można przenieść ładunek o wadze 210 kg. 

Palety dostarczane są do magazynu przenośnikami o łącznej długości 1000 m. Pracą układnic i transportem palet po przenośnikach kieruje system PLC (Programmable Logic Controller), a za zarządzanie całym procesem odpowiadają zintegrowane z nim systemy MFC (Material Flow Control) i WMS (Warehouse Management System). W obiekcie znajduje się także magazyn pojemnikowy, tak zwany miniload, który pozwala umieścić płytki dekoracyjne, listwy i mniejsze elementy w 4500 pojemników.

Zmodernizowany magazyn automatyczny Grupy TUBĄDZIN
Autor: TUBĄDZIN Modernizacja magazynu automatycznego Grupy TUBĄDZIN kosztowała 80 mln zł

Rozbudowa Centrum Logistycznego kosztowała 80 mln zł, a niedawne modernizacje w fabrykach w Ozorkowie i Tubądzinie 40 mln. Wkrótce rozpocznie się rozbudowa fabryki w Sieradzu – powstanie tam druga linia do produkcji wielkoformatowych gresów. Z jednej strony – rozwój, z drugiej jednak - czy to się opłaci? Firma jest zaniepokojona informacją o możliwym nałożeniu przez Ukrainę ceł na płytki importowane z Unii, co z pewnością wpłynie na konkurencyjność na tamtym rynku (w roku 2020 firma sprzedawała swoje produkty do 70 krajów). Polska to trzeci co do wielkości producent płytek ceramicznych w Europie. 

Centrum Logistyczne Grupy Tubądzin w Cedrowicach
Autor: TUBĄDZIN Centrum Logistyczne Grupy Tubądzin w Cedrowicach pod Łodzią
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
NAJNOWSZE Z DZIAŁU Inwestycje