TUBĄDZIN ma nowy automatyczny magazyn

2021-06-16 11:58
Centrum Logistyczne Grupy TUBĄDZIN
Autor: TUBĄDZIN Centrum Logistyczne byłoby jednym z wielu podobnych obiektów, gdyby nie oryginalna, trójwymiarowa grafika, przeniesiona na wielkoformatowe płytki zdobiące elewację części biurowej inwestycji. W tej instalacji wykorzystanych zostało 479 elementów – największy z nich to płytka o wymiarach 120x240 cm, a najmniejszy to trójkąt o wymiarach 52x45x27 cm

W Centrum Logistyczno-Dystrybucyjnym Grupy Tubądzin w Cedrowicach pod Łodzią, zmodernizowano automatyczny magazyn wysokiego składowania. Inwestycja kosztowała firmę 80 mln zł, ale teraz będzie można obsłużyć w nim 50 tys. TIR-ów rocznie, szybko realizując indywidualne zamówienia klientów.

Modernizacja magazynu to reakcja Grupy Tubądzin na zmieniające się potrzeby rynku oraz zmiany, jakie zaszły w sposobie dystrybucji płytek ceramicznych. Teraz magazyn umożliwia w pełni elastyczną, optymalną czasowo kompletację i wysyłkę towarów, dostosowaną do zindywidualizowanych zamówień odbiorców. 

Centrum Logistyczne podzielone jest na dwie strefy. W pierwszej z nich składowanych jest 20 000 palet na regałach o wysokości 9,5 metra. Druga ze stref odpowiada za kompletację i wysyłkę zamówień do dystrybutorów. W tej strefie znajduje się także magazyn paletowy o wysokości 23 m, mieszczący blisko 9000 palet z płytkami największej rotacji. Podwojona liczba ramp załadunkowych optymalizuje czas załadunku i wysyłki towaru.

W nowej części magazynu składowany jest towar o wadze przekraczającej 10 000 000 kg. Dzięki systemowi taśm i przenośników oraz 8 układnicom paletowym, poruszającym się z prędkością 3 m/s, płytki sprawnie docierają do stanowisk kompletacyjnych. Jeden pracownik może realizować w tym samym czasie aż 4 różne zamówienia. Pomagają mu w tym mechaniczne urządzenia chwytające, dzięki którym jedną ręką można przenieść ładunek o wadze 210 kg. 

Palety dostarczane są do magazynu przenośnikami o łącznej długości 1000 m. Pracą układnic i transportem palet po przenośnikach kieruje system PLC (Programmable Logic Controller), a za zarządzanie całym procesem odpowiadają zintegrowane z nim systemy MFC (Material Flow Control) i WMS (Warehouse Management System). W obiekcie znajduje się także magazyn pojemnikowy, tak zwany miniload, który pozwala umieścić płytki dekoracyjne, listwy i mniejsze elementy w 4500 pojemników.

Zmodernizowany magazyn automatyczny Grupy TUBĄDZIN
Autor: TUBĄDZIN Modernizacja magazynu automatycznego Grupy TUBĄDZIN kosztowała 80 mln zł

Rozbudowa Centrum Logistycznego kosztowała 80 mln zł, a niedawne modernizacje w fabrykach w Ozorkowie i Tubądzinie 40 mln. Wkrótce rozpocznie się rozbudowa fabryki w Sieradzu – powstanie tam druga linia do produkcji wielkoformatowych gresów. Z jednej strony – rozwój, z drugiej jednak - czy to się opłaci? Firma jest zaniepokojona informacją o możliwym nałożeniu przez Ukrainę ceł na płytki importowane z Unii, co z pewnością wpłynie na konkurencyjność na tamtym rynku (w roku 2020 firma sprzedawała swoje produkty do 70 krajów). Polska to trzeci co do wielkości producent płytek ceramicznych w Europie. 

Centrum Logistyczne Grupy Tubądzin w Cedrowicach
Autor: TUBĄDZIN Centrum Logistyczne Grupy Tubądzin w Cedrowicach pod Łodzią
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
NAJNOWSZE Z DZIAŁU Inwestycje