Od 6 lat na podium! Najwyższy w Polsce automatyczny magazyn wysokiego składowania AGD

2024-01-29 15:00

Najwyższy automatyczny magazyn wysokiego składowania AGD we Wronkach ma już 6 lat. Od jego powstania w centrum logistycznym Grupy Amica SA nie zbudowano w Polsce tak wysokiego magazynu, przeznaczonego dla produktów AGD. Po sześciu latach funkcjonowania nadal pozostaje nie tylko najwyższym magazynem dla AGD, lecz także jednym z najnowocześniejszych automatycznych MSW w Europie, a może i na świecie.

Spis treści

  1. Rekord wysokości utrzymany
  2. Innowacyjna organizacja magazynu
  3. Pełna automatyzacja MWS
  4. Tylko jeden pracownik do obsługi
  5. Bezpieczeństwo i ekologia 
  6. Unikatowy projekt i realizacja

Rekord wysokości utrzymany

Najwyższy w Polsce magazyn wysokiego składowania dla branży AGD ma już 6 lat. W porównaniu z tradycyjnymi magazynami, inwestycja jest bardziej ekologiczna, bezpieczniejsza i wymaga mniejszego nakładu pracy, a klienci szybciej otrzymują swoje zamówienia. Wszystko to przy wsparciu sztucznej inteligencji, która zapewnia pełną automatyzację.

Magazyn firmy Amica to konstrukcja o wysokości ponad 46 metrów. Można go przyrównać do budynku mieszkalnego o 15 piętrach. Na 6 500 m2 znajduje się 26 tys. miejsc paletowych, które mogą pomieścić jednocześnie nawet 230 tys. sztuk urządzeń dużego AGD.  

To najwyższy tego typu obiekt w Polsce i jeden z najwyższych w Europie. Magazyn jest główną częścią większej inwestycji, polegającej na rozbudowie centrum logistycznego Grupy Amica.

Tego rodzaju magazyny są stosowane w Europie od dawna, ale w polskiej branży AGD nikt wcześniej nie zastosował tak innowacyjnych rozwiązań na tak ogromną skalę. Do tej pory nikomu jeszcze nie udało się powtórzyć tego sukcesu. 

Innowacyjna organizacja magazynu

Ogromną zmianą jest sposób ułożenia towarów. Producenci AGD składują towar w blokach, a wózki mogą pobierać kilka produktów jednocześnie. Zazwyczaj hale magazynowe nie mogą być zbyt wysokie, ze względu wytrzymałość opakowań. Sprzęt ułożony jeden na drugim, bez dodatkowego zabezpieczenia, mógłby ulec zniszczeniu. Amica zdecydowała o wprowadzeniu zupełnie nowego rozwiązania. 

- Magazyn Amica wyróżnia się na rynku, mimo iż powstał w 2017 roku nadal jest niezwykle nowoczesny. Przed podjęciem decyzji o jego budowie, w branży praktycznie nie było porównywalnych magazynów automatycznych, co sprawiło, że nasze rozwiązanie było innowacyjne i wymagało zdefiniowania niemal wszystkich procesów od początku do końca. Zaczynając od układnic wyposażonych w kamery zapobiegające uszkodzeniu regałów i towarów, poprzez system MCC, który zarządza pracą układnic, transporterów, wydawaniem i przyjmowaniem towarów, aż po zarządzanie inwentaryzacją ciągłą.

Robert Stobiński - Wiceprezes Zarządu ds. Operacyjnych w Grupie Amica

Najwyższy automatyczny magazyn wysokiego składowania w polskiej branży AGD. Od 6 lat na podium!
Autor: materiały prasowe Amica Najwyższy automatyczny magazyn wysokiego składowania AGD, centrum logistyczne Grupy Amica SA

Pełna automatyzacja MWS

Magazyn we Wronkach składa się z pięciu układnic, o długości prawie 47 m, ustawiających towary w odpowiednich miejscach. To one są najważniejszym elementem magazynu, bo na nich odbywa się rozwożenie i dostarczanie palet z towarem z prędkością 180 m/min w poziomie i 80 m/min w pionie.

Przepustowość magazynu wysokościowego umożliwia wydanie ponad 180 palet w ciągu godziny i przyjęcie ok. 120.

W pełni zautomatyzowany samozarządzający się system sterowania pozwala układać około 1,6 tys. artykułów na godzinę. Rocznie, daje to możliwość przyjęcia nawet 280 tys. palet! To miliony produktów, które trafiają na kilkadziesiąt rynków na całym świecie.

Tylko jeden pracownik do obsługi

Cały magazyn wysokościowy jest obsługiwany tylko przez jedną osobę. Magazyn działa praktycznie bez przerwy, na czym skorzystali również klienci, bo dostawa skróciła się przynajmniej o dobę, a często nawet o 48 godzin. 

Użycie maszyn powoduje także, że większość prac odbywa się bez fizycznego udziału ludzi, co zwiększa poziom bezpieczeństwa. Według założeń, innowacyjny magazyn wysokościowy miał być przede wszystkim bezpieczny.  

Najwyższy automatyczny magazyn wysokiego składowania w polskiej branży AGD. Od 6 lat na podium!
Autor: materiały prasowe Amica Najwyższy automatyczny magazyn wysokiego składowania AGD, centrum logistyczne Grupy Amica SA

Bezpieczeństwo i ekologia 

Grunt pod budowę najwyższego magazynu AGD został więc wzmocniony przez 20 km betonowych pali. Niektóre z nich sięgają aż 18 m w głąb ziemi. Użyto też wysokiej jakości materiałów. Dzięki tym zabiegom magazyn jest odporny na wiatry o prędkościach do 150 km/h. Nigdy jeszcze w historii nie odnotowano tak silnych podmuchów wiatru w tej okolicy.

Magazyn ma też swoje alternatywne źródło energii, a dla bezpieczeństwa zamontowano 26 tys. tryskaczy zabezpieczających przed pożarem. 

W razie jakiejkolwiek awarii, na miejscu obecny jest także zespół specjalistów z uprawnieniami alpinistycznymi, którzy mogą dokonywać potrzebnych napraw na dużych wysokościach.

Projekt tak ogromnej inwestycji uwzględniał również komfort mieszkańców. Instalacja Grupy Amica nie generuje hałasu i żadnego rodzaju zanieczyszczeń. Jeszcze przed uruchomieniem nowego magazynu firma wprowadziła awizowanie transportów, żeby nie intensyfikować ruchu ciężarowego.

Uruchomiono internetowy system awizacji samochodów. Przynajmniej dwanaście godzin przed załadunkiem system sam, automatycznie zaczyna zwozić z magazynu wysokiego składowania palety z produktami, które zamówiono. W ten sposób udało się także zredukować dużą część śladu węglowego, eliminując przewóz do magazynu zewnętrznego, co uchroniło okolicznych mieszkańców przed zanieczyszczeniem powietrza i utrudnieniami na drodze.

Najwyższy automatyczny magazyn wysokiego składowania w polskiej branży AGD. Od 6 lat na podium!
Autor: materiały prasowe Amica Budowa automatycznego magazynu wysokiego składowania, centrum logistyczne Grupy Amica SA

Unikatowy projekt i realizacja

Budowa magazynu wysokiego składowania we Wronkach rozpoczęła się 9 września 2016 roku uroczystym wmurowaniem kamienia węgielnego. Rok później unikatowy w skali Europy budynek był już gotowy.

Inwestycję podjęto w ramach realizowanej od 2014 roku wieloletniej strategii „Hit 2023”, która zakładała m.in. znaczący wzrost produkcji, rozwój organizacyjny, zwiększenie zatrudnienia oraz usprawnienie systemu dystrybucji produktów do klientów.

Warto wspomnieć, że w październiku 2017 roku podczas II Forum Inteligentnego Rozwoju, Centrum Inteligentnego Rozwoju przyznało firmie Amica S.A. Polską Nagrodę Inteligentnego Rozwoju 2017. Wyróżniona została wówczas realizacja projektu „Budowa automatycznego magazynu wysokiego składowania”.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
NAJNOWSZE Z DZIAŁU Inwestycje