Nowoczesne obiekty przemysłowe wybudowane przez Harden Construction powstały pod Bydgoszczą

2023-09-04 16:30
Dwa nowoczesne obiekty przemysłowe w kompleksie logistycznym Panattoni Park Bydgoszcz IV. Hale produkcyjno-magazynowo-biurowe wybudowała firma Harden Constructio
Autor: Harden Construction Dwa nowoczesne obiekty przemysłowe w kompleksie logistycznym Panattoni Park Bydgoszcz IV. Hale wybudowała firma Harden Construction

Dwa nowoczesne obiekty przemysłowe o powierzchni ponad 50 tys. mkw. powierzchni użytkowej powstały w kompleksie logistycznym Panattoni Park Bydgoszcz IV. Hale produkcyjno-magazynowo-biurowe wybudowała firma Harden Construction. Ekologiczne pod względem wyposażenia oraz warunków użytkowania obiekty zostały wybudowane zgodnie z wymaganiami certyfikatu BREEAM Excellent.

Proekologiczne zmiany w budownictwie przemysłowym

Pierwszy ze zrealizowanych obiektów oferuje ponad 20 tys. mkw. powierzchni użytkowej i składa się z części produkcyjnej o wielkości prawie 7 tys. mkw. oraz części magazynowo-biurowej o powierzchni ponad 13 tys. mkw. Ze względu na planowaną działalność produkcyjną w części hali została wykonana wzmocniona posadzka przystosowana do przenoszenia cięższych obciążeń. Drugi obiekt, który oferuje blisko 30 tys. mkw. powierzchni użytkowej, będzie przeznaczony pod działalność magazynowo-usługową. Został on wyposażony w system monitoringu konstrukcji „Inteligentny Dach” poprzez zastosowanie sensorów laserowo – inklinometrycznych. Pozwoli to na podejmowanie odpowiednich działań zabezpieczających powierzchnię dachu w razie występowania niebezpiecznych zdarzeń pogodowych. W częściach socjalno-biurowych obu obiektów zastosowano instalację wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła i uzdatnieniem powietrza wentylacyjnego.

Obserwowana z satysfakcją przez nas rosnąca świadomość w wyborze ekologicznych i energooszczędnych rozwiązań wywiera pożądaną, pozytywna presję na tak ważne proekologiczne zmiany w budownictwie przemysłowym. Wprowadzanie nowych, zaawansowanych rozwiązań ograniczających zużycie energii, wody czy ciepła daje nie tylko korzyści dla środowiska, ale w perspektywie już kilku lat wymierne oszczędności w relacji do obiektów budowanych według standardowych zasad. Koszty działalności to kluczowy element wpływający na finalną kalkulację opłacalności każdego biznesu. Dlatego, im obiekt bardziej ekologiczny, tym większe korzyści dla przedsiębiorcy, a w konsekwencji i dla otoczenia

– wyjaśnia Paweł Fiuczek, Dyrektor Zarządzający w Harden Construction.

Dla lepszego komfortu użytkowników wprowadzono system automatycznej kontroli wilgotności. W pomieszczeniach, w których wykonywana jest praca z monitorami, zapewniona jest wilgotność względna powietrza na poziomie 40%. Oba budynki zostały wybudowane zgodnie z wymogami oceny BREEAM Excellent, o który obecnie ubiega się generalny wykonawca.

Budowa obiektów z materiałów najwyższej jakości

Dlatego do budowy zostały użyte certyfikowane materiały najwyższej jakości. Ogromną wagę przywiązuje się do odpowiedzialnego projektowania i wstępnej analizy procesu inwestycyjnego. Dlatego planowanie budowy, obok całej sfery logistycznej, zawiera także działania związane z ograniczaniem zużycia mediów oraz minimalizacją ilości odpadów, ich segregacją i recyklingiem. W przypadku realizacji dwóch obiektów w Bydgoszczy Harden Construction osiągnął wskaźnik recyklingu na poziomie ponad 85% masy wytworzonych odpadów.

Niektóre rozwiązania wymagają dziś nadal dużych nakładów finansowych, ale muszą one wyprzedzać przyszłe normy i regulacje, jeśli realnie myślimy o ochronie środowiska i wymiernym komforcie dla użytkowników tego typu obiektów. Zwłaszcza budynki związane z produkcją, logistyką, po prostu biznesem nie powinny mieć negatywnego wpływu na takie elementy środowiska, jak zdrowie ludzi w jego otoczeniu, powietrze, glebę, akustykę, środowisko wodne czy zieleń. Nasze rozwiązania w sposób namacalny pokazują, że można dziś ekologicznie budować każdego rodzaju obiekty – podkreśla Łukasz Kozerski, Dyrektor Operacyjny w Harden Construction.

Dzięki starannie dobranym współczynnikom przenikania ciepła i odpowiedniemu wykorzystaniu naturalnego światła oraz wysokim parametrom szczelności ścian uzyskano wysoką efektywność energetyczną obu obiektów ograniczając ich przyszłe koszty operacyjne użytkowania i ślad węglowy. Obie hale zostały zlokalizowane w taki sposób, że tereny zielone wokół nich zajmują odpowiednio ponad 10,5 tys. m kw. oraz ponad 25,5 tys. m kw. całych działek. Drogi i ciągi komunikacyjne zostały wykonane w sposób uniemożliwiający przedostawanie się zanieczyszczeń do gleby. Ze względu na złożone funkcje obu obiektów utworzono przy nich łącznie blisko 200 miejsc postojowych dla samochodów osobowych, w tym 18 miejsc postojowych z możliwością ładowania samochodów elektrycznych oraz 8 miejsc dla pojazdów osób niepełnosprawnych. Z myślą o rowerzystach zbudowano specjalne 3 wiaty oraz wydzielono 46 miejsc postojowych dla rowerów.

Źróło: Harden Construction

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
NAJNOWSZE Z DZIAŁU Inwestycje