Fabryka rowerów portugalskiego producenta RTE

2023-02-24 15:50

Fabryka rowerów portugalskiego producenta RTE to w pełni zautomatyzowany magazyn oraz zakład produkcyjny wykorzystujący wiele rozwiązań z obszaru Przemysł 4.0, m.in. nowoczesne systemy zarządzające produkcją.

Fabryka rowerów

Koncern RTE jest jednym z największych wytwórców rowerów w Europie. Nowy polski oddział będzie zaopatrywał sieć sklepów Decathlon w Europie Wschodniej. Magazyn jest w pełni zautomatyzowany, a fabryka wykorzystuje wiele rozwiązań z obszaru Industry 4.0, m.in. nowoczesne systemy zarządzające produkcją. Przedsięwzięcie projektowe zostało zrealizowane przez warszawską spółkę Project Management Architecture we współpracy z Autorską Pracownią Architektury Michał Birecki oraz partnerem portugalskim, którym jest Miguel Guedes Arquitectos. Spółka Project Management była odpowiedzialna za nadzór i zarządzanie realizacją inwestycji.

Generalne wykonawstwo powierzono firmie Dekpol Budownictwo.Ze względu na specyfikę inwestycji oraz niezwykle skomplikowaną technologię produkcji, bazującą na patentowych rozwiązaniach RTE, projekt fabryki powstawał przy bardzo dużym zaangażowaniu inwestora. W celu zapoznania się ze specyfiką produkcji zespół projektowy odwiedzał i analizował rozwiązania w istniejącej portugalskiej fabryce RTE w Porto.

Lokalizacja fabryki rowerów RTE

Fabryka RTE Poland została zlokalizowana w miejscowości Machnacz w powiecie włocławskim – w bezpośredniej bliskości autostrady A1, pomiędzy węzłami Włocławek Zachód i Północ.Powierzchnia terenu inwestycji to ok. 66 000 m2. Obecnie zrealizowano jej pierwszy etap obejmujący budynek produkcyjny z częścią magazynową, infrastrukturą biurową, laboratoriami produkcji oraz obszernym zapleczem socjalnym.Główny wjazd na teren fabryki zlokalizowano od zachodu, z drogi gminnej i przyległego bezpośrednio do fabryki parkingu gminnego na ok. 450 miejsc postojowych, zgodnie z umową zawartą z gminą, m.in. na potrzeby pracowników fabryki.

Zautomatyzowany magazyn wysokiego składowania w fabryce rowerów RTE
Autor: Project Management Architecture

Magazyn wysokiego składowania i hala produkcyjna

Na kompleks budynków fabryki składają się magazyn zlokalizowany we frontowo-zachodniej jego części, automatyczny magazyn wysokiego składowania w centrum fabryki, hala produkcyjna okalająca magazyn automatyczny od południa i wschodu oraz strefa biurowo-socjalna w południowej. Układ i bryła obiektu wynikają bezpośrednio z funkcji oraz technologii produkcji zakładu, co jest charakterystyczne dla architektury przemysłowej. We frontowej, południowo-zachodniej części zabudowań zlokalizowano biura administracji, pomieszczenia socjalne, sale konferencyjne, szatnie pracowników, kantynę, a także laboratoria produkcji. Dalej, w kierunku południowym, zaprojektowano halę produkcyjną w kształcie litery L, która od południa i wschodu okala w pełni automatyczny magazyn wysokiego składowania, zlokalizowany w centralnej części kompleksu. Obecnie zakład jest zaprojektowany tak, aby wyprodukować 500 000 rowerów rocznie. W drugiej fazie inwestycji – po rozbudowie, zdolności wytwórcze mają zostać podwojone. 

Hala stalowa i żelbetowa w jednym

Konstrukcję budynku stanowi ustrój mieszany, w którym wykorzystano elementy stalowe oraz żelbetowe. Halę zrealizowano w technologii uprzemysłowionej, częściowo prefabrykowanej, o schemacie wielonawowego szkieletu przestrzennego. Posadowienie bezpośrednie – stopy żelbetowe monolityczne, słupy żelbetowe oraz stalowe. Konstrukcję dachu stanowią stalowe dźwigary kratownicowe oraz stężenia połaciowe prętowo-cięgnowe. Typowa dla architektury przemysłowej obudowa ścian hali została wykonana w systemie płyt warstwowych z rdzeniem z wełny mineralnej.

Charakterystyka obiektu
  • Lokalizacja: Machnacz, Gmina Brześć Kujawski, woj. kujawsko-pomorskie
  • Realizacja: 2020–2022
  • Powierzchnia terenu: ok. 66 000 m2 (I etap inwestycji)
  • Powierzchnia zabudowy: ok. 22 000 m2 (I etap inwestycji)
  • Powierzchnia użytkowa: ok. 22 000 m2 (I etap inwestycji)
  • Kubatura: ok. 266 000 m3 (I etap inwestycji)
  • Liczba kondygnacji: 1 kondygnacja naziemna
  • Parking: 64 miejsca (na terenie inwestycji), ok. 450 (parking gminny)
  • Projekt: Project Management Architecture sp. z o.o. we współpracy z Autorską Pracownią Architektury Michał Birecki i Miguel Guedes Arquitectos
  • Nadzór oraz zarzadzanie realizacją inwestycji: Project Management
  • Inwestor: RTE Poland
  • Generalny wykonawca: Dekpol Budownictwo
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
NAJNOWSZE Z DZIAŁU Inwestycje